زیباترین ایستگاه‌های متروی جهان

نویسنده:

۱۱:۴۹:۱۱

 

Formosa Boulevard در Kaohsiung، تایوان

این ایستگاه زیبا که در نور روز می‌درخشد، "گنبد نور" نام دارد و توسط هنرمندی به نام Narcissus Quagliata خلق شده است. این گنبد زیبا از شیشه‌های رنگی منحنی ساخته شده و یکی از بزرگ‌ترینِ این نوع چیدمان‌‌ها در جهان است.


Komsomolskaya، مسکو

ایستگاه متروی Komsomolskaya دارای سقفی گنبدی بسیار بزرگ، ستون هایی به سبک کُرنتی و 8 اثر موزاییک‌کاری سقفی است که توسط پاول کورین طراحی شده و قهرمانان روسی را به تصویر می‌کشند. کورین و الکسی شوسِف معمار این ایستگاه که در سال 1952 افتتاح شد، برای طراحی این ایستگاه موفق به دریافت جایزه استالین شدند.
 


Universidad de Chile، سانتیاگو

دیوارهای این ایستگاه که در زیر دانشگاهی که پابلو نرودا و گبریلا ئسترال در آن درس خوانده‌اند قرار دارد، سراسر با نقاشی دیواری پوشیده شده‌اند. این نقاشی که در شش پانل و توسط هنرمند شیلیایی ماریو تورال طراحی شده، Visual Memory of a Nation نام دارد. در این شش پانل، فاتحان اسپانیایی، زندگی معدنچیان و سرکوب دیکتاتوری نظامی شیلی به تصویر کشیده شده‌است.
 


Canary Wharf، لندن

این ایستگاه توسط نورمن فاستر طراحی شده و قسمتی از طرح بازسازی و توسعه خط "جوبی‌لی" متروی لندن بوده و در سال 1999 به بهره‌برداری رسید.
 


T-Centralen، استکلهم

متروی استکلهم به "بزرگ‌ترین موزه هنر" معروف است. در هر ایستگاه این مترو آثار هنری وجود دارد، و عمیق ترین ایستگاه‌های مترو این شهر که از سنگ سخت تراشیده شده‌اند، دارای سقف‌های غار مانند هستند. دیوارهای ایستگاه T-Centralen توسط هنرمند فنلاندی Per Olaf Utvedt نقاشی شده‌اند.
 


Westfriedhof، مونیخ

لامپ‌های زیبا و بزرگ این ایستگاه توسط طراح معروف Ingo Maurer طراحی و اجرا شده‌اند. بسیاری از طراحی‌های این هنرمند با نور، در اروپا آمریکا و ژاپن به نمایش درآمده‌اند و جزئی از مجموعه موزه هنر مدرن در نیویورک شده‌اند. او در سال 2001، یازده لامپ بزرگ آلومینیومی طراحی کرد که با رنگ و نور دیوارهای سیمانی این ایستگاه را تزیین می‌کنند.
 


Toledo، ناپل

ایستگاه‌های هنری متروی ناپل، بسیاری از هنرمندان معمار و طراح از جمله کریم رشید، سول لویت و آنیش کاپور را به چالش کشیده‌اند. ایستگاه Toledo که در سال 2012 افتتاح شد، توسط Oscar Tusquets Blanca و موزاییک‌های دیواری آن توسط William Kentridge طراحی شده اند. طرح دریا مانند روی دیوارهای این ایستگاه که از پنل‌های LED درست شده، توسط Robert Wilson خلق شده اند. هنگامی که مسافران از پله‌های برقی استفاده می‌کنند متوجه خواهند شد که این دیوارها از رنگ آبی روشن به رنگ آبی تیره تغییر رنگ می‌دهند.

پریا پورمند

برگرفته از
زیباترین ایستگاه‌های متروی جهان
لینک کوتاه
برچسب ها