همه آنچه درباره Galaxy S8، پرچمدار آینده سامسونگ می‌دانیم

نویسنده:

۱۰:۴۸:۰۹

دنیای اینترنت همیشه با حدس و گمانهای فراوان درباره اسمارت‌فونهای آینده بازار همراه بوده است. در این میان شرکتهای بزرگی چون اپل و سامسونگ در صدر شایعات قرار دارند. اکنون هم آسیاب داغ شایعه سازی سراغ Galaxy S8 سامسونگ رفته است.

گلکسی اس ۸ بدون شک باید محصولی چنان قدرتمند باشد تا اعتبار متزلزل غول تکنولوژی کره‌ای را جبران کند. اگرچه جبران ضربه سهمگین باتری‌های پرچمدار قبلی به این راحتی نخواهد بود.

حال جدا از این داستانها اجازه دهید به داغ‌ترین شایعات سامسونگی اینترنت بپردازیم:

۶۳۶۱۶۲۰۰۶۶۳۰۰۷۱۷۲۴

زمان عرضه: فصل اول یا دوم ۲۰۱۷

هنوز زمان عرضه حتمی را نمی‌توان برای S8 و نسخه‌های گوناگون آن اعلام کرد. اکتبر گذشته (دو ماه قبل) بود که سایت سم‌موبایل اعلام کرد سامسونگ توسعه و تولید میان‌افزار (firmware) گلکسی اس۸ را آغاز کرده است. اگر روال تاریخی عرضه پرچمداران سامسونگ را هم دنبال کنیم، فوریه ۲۰۱۷ تاریخ بسیار محتمل رونمایی S8  خواهد بود و سه ماه بعد هم آن را در بازار خواهیم دید. وال استریت ژورنال هم گزارش می‌دهد که اس۸ زودتر از آوریل ۲۰۱۷ روی نمی نمایاند.

نتیجه گیری. اینکه می‌توانیم منتظر باشیم که گلکسی اس۸ بین فوریه تا آوریل ۲۰۱۷ رونمایی شود.

مدلها:  بزرگ و خیلی بزرگ؛ احتمالا خبری از نمایشگر مسطح نیست.

احتمالا س۸ هم مانند گلکسی اس۷ عرضه شده در ۲۰۱۶ در دو اندازه مختلف عرضه شود. نسخه اصلی این محصول نمونه ایج با نمایشگر منحنی است و برخی می‌گویند که احتمال عرضه نسخه نمایشگر مسطح آن کم است. اگر سامسونگ به اندازه نمایشگر اس۷ پایبند باقی بماند، با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته احتمالا با اسمارت‌فونی خوش هیکل‌تر (اندکی نازکتر) روبرو خواهیم بود.

۶۳۶۱۶۴۴۹۳۶۳۶۴۴۸۷۴۱

اندازه نمایشگر: ۵.۵ و ۵.۷ (شاید هم ۶.۲) اینچی با رزولوشن ۴K

هنوز سخت است که نتیجه نهایی تصمیم مدیران و مهندسان سامسونگ درباره اندازه نمایشگر اس۸ را اعلام کرد. البته سایت «کره هرالد» می گوید که اندازه استاندارد اس۸ سامسونگ از نمایشگر ۵.۵ اینچی ۴K بهره می برد که کیفیت ۲۱۶۰ در ۳۸۴۰ پیکسل را پیش چشم‌تان خواهد آورد.

البته در این زمینه هنوز بحث و حدس‌های زیادی مطرح است. مثلا ونچربیت می‌گوید:

«مدل کوچکتر که G950 نام دارد از نمایشگر ۵.۷ اینچی بهره می‌برد و احتمالا همچون نمونه سال ۲۰۱۵ مسطح خواهد بود. یعنی دقیقا به اندازه گلکسی اس۶ ایج پلاس و مقداری بزرگتر از گلکسی اس۷ ایج ۵.۵ اینچی خواهد بود. همچنین برخی معتقدند که مدل پلاس اس۸ هم عرضه نخواهد شد.

البته برخی هم از اندازه نیم اینچ بزرگتر سخن می‌گویند. یعنی اندازه نمایشگر ۶.۲ اینچ خواهد بود. این مدل در شایعات اینترنتی با کد G955 شناخته می‌شود و به نظر می‌رسد که نمایشگر آن به احتمال زیاد لب به لب خواهد بود و در بخش جلو به جز جای دوربین تقریبا هیچ فضای خالی رها شده‌ای نخواهیم دید.  برای دست یابی به چنین نمایشگری، سامسونگ به جز مقابله با مشکلات و محدودیت‌های کارکرد، باید فکری هم برای جای دکمه های اصلی اندرویدی کند. لذا هر سه دکمه اصلی را به صورت لمسی روی نمایشگر قرار خواهد داد. همچنین قرار است نام تجاری این دو مدل Galaxy S8 و Galaxy S8 Plus باشد.»

خب، ما با یک گزارش روبرو هستیم که اندازه این اسمارت فون را ۵.۵ اینچ اعلام می‌کند و گزارش دوم نوید مدلهای ۵.۷ و ۶.۲ اینچی را می‌دهد. شاید حقیقت چیزی میان این داستان‌ها باشد. اینکه حداقل می توان مطمئن بود گلکسی اس۸ با کیفیت نمایشگر ۴K عرضه خواهد شد.

نسبت نمایشگر به بدنه: ۹۰ درصد یا حتی بیشتر

رادیکال‌ترین حدس و گمانی که درباره محصول آینده سامسونگ تا کنون شنیده شده، نسبت اندازه نمایشگر به بدنه این اسمارت فون است. یعنی اینکه در واقعیت نمایشگر چه درصدی از کل فضای جلوی اسمارت فون را اشغال کرده است. گفته می‌شود این مقدار در گلکسی اس۸ بیش از ۹۰ درصد خواهد بود. در حالی که در گلکسی اس ۷ تنها ۷۲.۱ درصد بود.

و این می‌تواند مهمترین دلیل حذف دکمه Home ارزشمند مجهز به اثر انگشت از جلوی گلکسی و انتقال آن به جای دیگری از این اسمارت فون باشد. البته برخی گزارشها حاکی از آن است که احتمالا این اسکنر جایی در زیر نمایشگر اس۸ جای خواهد گرفت و همان مکان همیشگی خود را در پایین گلکسی‌ها حفظ خواهد کرد.

سنسور اثرانگشت در قسمت پشتی اسمارتفون

در حالی که برخی می‌گویند سنسور اثرانگشت احتمالا به زیر شیشه نمایشگر اس۸ نقل مکان خواهد کرد، برخی شایعات دیگر هم از انتقال آن به بخش پشتی این تلفن هوشمند خبر می‌دهند. البته مشخص نیست که با یک اسکنر اثرانگشت همچون اس۷ روبرو باشیم یا اینکه سامسونگ امکانات غافلگیر کننده‌ای برای آن در نظر گرفته باشد. حداقل به نظر می رسد که سامسونگ هم راه‌حل دیگر شرکتها، همچون ال جی و هواوی را برای محل قرار گیری این سنسور پذیرفته باشد.

پردازندهها: Exynos 8895 و شاید کوالکام اسنپدراگون ۸۳۰ یا ۸۳۵

انتظار می رود که سامسونگ روال گذشته خود در خصوص استفاده از پردازنده‌های اصلی پرچمدارانش را دنبال کند و در برخی مناطق از پردازنده اختصاصی اگزینوس خود بر روی اس۸ بهره ببرد. البته هنوز مشخص نیست که آیا این غول الکترونیک همچنان به استفاده از محصولات کوالکام هم ادامه خواهد داد یا خیر. و اینکه  از چه مدل کوالکامی استفاده می‌کند. حداقل امکان دارد که در ایالات متحده گلکسی اس۸ با پردازنده کوالکام وارد بازار شود.

آنچه از شایعات بر می‌آید، سامسونگ هنوز مشغول شیر و خط میان اسنپ‌دراگون ۸۳۰ و ۸۳۵ است. البته ما بیشتر روی مدل ۸۳۵ شرط می‌بندیم. زیرا بر اساس معماری ۱۰ نانومتری تولید شده است و همین باعث شده که حداقل ۳۰ درصد سریعتر از پردازنده های پیشین باشد که از معماری ۱۴ نانومتری بهره می‌برند. همچنین این پردازنده به طور کامل از واقعیت مجازی و نمایش ۴K پشتیبانی می‌کند.

فضای ذخیره سازی: تا ۲۵۶ گیگابایت – امکان افزایش، نامشخص

بنا بر گزارش تچ‌تستیک و شایعات کاربران ویبو، احتمالا این اسمارت فون در نسخه ۲۵۶ گیگابایتی هم عرضه خواهد شد. اگر این موضوع درست باشد، حداقل باید منتظر مدلهای ۶۴ و ۱۲۸ گیگابایتی هم باشیم. داستان مدلهای پایین‌تر ۳۲ و ۱۶ گیگابایتی هم در دنیای اسمارت‌فون احتمالا کم کم در حال فراموشی است. هرچند که هنوز نمی دانیم که سامسونگ اسلات کارت حافظه را هنوز حفظ خواهد کرد یا اینکه با قابلیت افزایش فضای ذخیره سازی باید خداحافظی کنیم.

رم: ۶ گیگابایت

داستان رم به گمانم با حدسیات بیشتری همراه باشد. تچ‌تستیک اعتقاد دارد که اس۸ به ۶ گیگابایت رم مجهز خواهد شد. این میزان رم، پرچمدار آینده سامسونگ را در ردیف مدل تری‌تی وان پلاس قرار می‌دهد و انحصار استفاده از این میزان رم را در دنیای اسمارت‌فونها از این شرکت خلع خواهد کرد.

البته برخی گزارشهای تازه حاکی از آن است که احتمالا دارد S8 پا را از این هم فراتر گذارده و به هشت گیگابایت! رم مجهز گردد. زیرا اسنپ‌دراگون ۸۳۵ می تواند حداکثر تا ۸ گیگبایت رم را پشتیبانی کند. البته اینکه در دنیای اسمارت فونها واقعا چه میزان رم کافی است و چه مقدار خرج اضافه است خود داستانی دیگر است که در آینده به آن خواهیم پرداخت.

دوربین جلو: قابلیت فوکوس خودکار

خبری خوش برای عشاق شبکه‌های اجتماعی! دوربین جلو اس۸ قرار است به قابلیت فوکوس خودکار مجهز شود. ای‌تی‌نیوز گزارش می‌دهد که سامسونگ در حال آماده سازی نوع جدیدی از فعال کننده دوربین است که با حفظ مشخصات قبلی، دوربین جلو اسمارت‌فون آینده‌اش را به امکان فوکوس خودکار هم مجهز خواهد کرد.

معمولا امکان فوکوس خودکار تا به اینجا محدود به دوربین عقب اسمارت‌فونها بود، زیرا انجام این کار مستلزم استفاده از تکنولوژی خاصی به نام  Voice Coil Motor است. این تکنولوژی شامل سیم‌پیچ ویژه‌ای است که لنزها را احاطه کرده و امکان فوکوس خودکار را به آنها می دهد. اما این تکنولوژی معمولا فضای زیادی اشغال می‌کند و در بخش جلوی اسمارت‌فون که با محدودیت جا روبرو هستیم، قابل استفاده نیست.

اما به نظر می رسد که سامسونگ با ایجاد تغییراتی در این ابزار و جای‌گذاری آن در ماژول دوربین جلو، از فعال کننده جدیدی هم بهره می‌برد که فوکوس خودکار دوربین جلو را امکان پذیر ساخته است.

دوربین عقب: احتمال استفاده از دوربین دوگانه

برخی کاربران ویبو می‌گویند که سامسونگ قصد دارد به جای طراحی مرسوم تک‌لنزی، در پشت اس۸ از ترکیب دوربین دوگانه با دو لنز عکاسی بهره ببرد. حداقل برخی شایعات بر استفاده از این ترکیب در مدل کوچکتر اس۸ اصرار می‌ورزند. هرچند برخی معتقدند که داستان آیفون ۷ هم در اینجا تکرار می‌شود و دوربین دوگانه تنها نصیب برادر بزرگتر می‌شود.

گزارشهای پیشین هم حاکی از این است که اس۸ از دو ماژول دوربین ۱۲ مگاپیکسلی سامسونگ و ۱۳ مگاپیکسلی سونی به صورت همزمان بهره‌مند خواهد شد. اما برای کشف حقیقت هنوز باید صبر کنیم.

تکنولوژی Meet Viv: دستیار هوشمصنوعی سامسونگ

شرکت Viv چندی قبل یک دستیار مجازی فوق‌العاده هوشمند طراحی کرده بود که به شکل بی‌واسطه با تمامی اپلیکیشنها و سرویسها سازگار شده و کار می‌کرد. پس از آن در اکتبر ۲۰۱۶ سامسونگ این شرکت را خرید. جالب اینجا است که این شرکت توسط خالقان Siri‌ (دستیار صوتی که سال ۲۰۱۰ به اپل فروخته شد) تاسیس شده بود و آنها مدعی‌اند که خواهر کوچکتر  نسبت به سیری قدرتمندتر و گسترده‌تر عمل خواهد کرد.

شکی نیست که در صورت محیا بودن شرایط، سامسونگ در اس۸ به سراغ این دستیار صوتی خواهد رفت تا بهتر از پس رقابت با سیری آیفون و دستیار تازه گوگل بر بیاید.

USB نوع C جایگزین پورت هدفون و میکرو یواسبی خواهد شد.

گزارشهای تازه می‌گویند که سامسونگ هم به رهبری اپل در حذف پورت هدفون ۳.۵ میلیمتری گردن نهاده است. لذا S8 به جای بهره گیری از پورت هدفون و همچنین پورت شارژ و ارتباطی Micro USB، همانند اپل و موتورولا و… به سراغ USB Type-C خواهد رفت تا هم طراحی زیباتری داشته باشد و هم امکانات بیشتری با سرعت شارژ بیشتر را به ارمغان آورد. به نظر می رسد که کم‌کم نسل هدفونها هم در حال تغییر باشد و به زودی باید با هدفون های مجهز به جک ۳.۵ میلیمتری آنالوگ‌مان خداحافظی کرده و به سراغ هدفونهای مجهز به پورتهای دیجیتال برویم.

صدای خارقالعاده با اسپیکرهای Harman Stereo 

در نوامبر سال ۲۰۱۶ سامسونگ با پرداخت ۸ میلیارد دلار Harman International را خرید. این شرکت از بزرگترین متخصصان تولید سیستمهای صوتی در دنیا است. هارمان برای تولید سیستم‌های لوکس صوتی ماشینهایی چون پورشه، فراری و بنتلی شهرت فراوانی در بین ماشین‌بازها دارد.

آخرین گزارش فون‌آرنا حاکی از آن است که  گلکسی اس۸ احتمالا به اسپیکرهای اختصاصی استریو هارمان مجهز خواهد شد. به نظر می‌رسد با این عمل و استفاده از تخصص ویژه هارمان در ارائه بهترین صدای ممکن، اس۸ سامسونگ با گام بسیار بزرگی در این زمینه از تمام رقبای بازار جلو بیافتد.

پیش‌بینی شما درباره Samsung Galaxy S8 چیست؟ آیا خبرهای تازه تری برای‌مان دارید؟

برگرفته از
wonderhowto
لینک کوتاه

دیدگاه