آیا می‌توان به سرویس‌دهنده‌های وی‌پی‌ان اعتماد کرد؟

نویسنده:

۰۱:۵۸:۵۰وی‌پی‌ان یک پروتکل امن برای انتقال داده‌ها در شبکه‌های اطلاعاتی است٬ اگرچه در ایران از وی‌پی‌ان بیشتر برای عبور از سد فیلترینگ استفاده می‌شود. پس از افشاگری‌های ادوارد اسنودن و زلزله‌ای که در دنیای حریم خصوصی و امنیت آنلاین پدید آورد٬ بسیاری از کاربران در سرسر جهان به استفاده از وی‌پی‌ان روی آورده‌اند. برای استفاده از وی‌پی‌ان با همه امنیتی که برای کاربران فراهم می‌کند٬ شناخت سرویس‌دهنده و آگاهی از جزئیات خدماتی که دریافت می‌کنید بسیار ضروری و حیاتی است٬ اما چرا؟

سرویس‌دهنده وی‌پی‌ان اگرچه داده‌های شما را رمزگذاری می‌کند و از تونل‌های امن و غیرقابل ردیابی به مقصد می‌رساند٬ خودش می‌تواند در صورتی که بخواهد بر همه فعالیت‌های شما نظارت و حتی آنها را ذخیره کند.

به همین علت بسیار مهم است که شما از سرویس وی‌پی‌انی استفاده کنید که مطمئنا باشید گزارش فعالیت‌های شما را ذخیره نمی‌کند٬ یا در صورت دریافت درخواست از سوی دولت‌ها یا نهادهای دیگر٬ اطلاعات خصوصی مربوط به فعالیت‌های شما را در اختیار آنها قرار نمی‌دهد.

چه فاکتورهایی می‌تواند در جلب اعتماد کاربران موثر باشد؟

بسیاری از سرویس‌دهنده‌های وی‌پی‌ان ممکن است وابسته به نهاد غیر امن باشند؛ به این معنی که همه اطلاعات خصوصی کاربران را در اختیار کسانی که خریدار اطلاعات هستند قرار دهند تا آنها در فرآیند داده‌کاوی بتوانند به اطلاعاتی که می‌خواهند برسند. برخی از سرویس‌دهنده‌های وی‌پی‌ان٬ همه اطلاعات مرتبط با اتصال شما٬ از جمله تاریخ٬ زمان٬ آدرس آی‌پی و مدت‌زمان اتصال را برای مدتی نامعلوم ذخیره می‌کنند.

منبع: DW.DE

برگرفته از
امنیت در فضای مجازی
لینک کوتاه
برچسب ها