نمایشگاه کتاب فرانکفورت؛ آشتی صنعت چاپ با دنیای مجازی

نویسنده:

۰۸:۲۱:۳۴

در روزهای ٩ تا ١٣اکتبر شهر فرانکفورت میزبان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب است. به گفته‌ی برگزارکنندگان این "بازار فرهنگی جهانی"، امسال از شمار ناشران شرکت‌کننده کاسته شده است. با این حال در صد حضور بنگاه‌های انتشاراتی بین‌المللی افزایش یافته است.

یورگن بوس، مدیر نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت با پلاکارد "برزیل، کشور مهمان" سال ٢٠١٣

به گفته‌ی یورگن بوس، مدیر نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت، ناشران کشورهای آلمانی‌زبان، تنها ٣٩ درصد از شرکت‌کنندگان در این بازار بین‌المللی نشر را تشکیل می‌دهند و ٦١ درصد باقیمانده به بنگاه‌های نشر جهانی اختصاص داده شده است. در این میان سهم کشورهای آسیایی، نسبت به سال‌های پیش بیشتر است.

حضور "نویسنده‌ی ناشر"

یکی از ویژگی‌های نمایشگاه امسال، حضور نویسندگانی است که آثار خود را با سرمایه‌ی شخصی در دنیای مجازی منتشر می‌کنند. یورگن بوس در این رابطه می‌گوید: «تا سه سال پیش، این "نویسندگان ناشر"، غرفه‌ای در این نمایشگاه نداشتند. امسال، ولی بیش از ٥٠ جلسه‌ی بحث و گفت‌وگو و روخوانی به این گروه اختصاص داده شده است.» این "نویسندگان ناشر"، در ٢٠ صفحه از کاتالوگ قطور نمایشگاه نیز معرفی شده‌اند.

الف مولرز، سردبیر صفحه‌ی اینترنتی "فیلی‌پینتو" که اطلاعات همه‌سویه‌ای در زمینه‌ها‌ی انتخاب کتاب، نقد ادبی، معرفی ویراستار و نیز نمونه‌هایی از آثار "نویسندگان ناشر" را در اختیار کاربران علاقمند قرار می‌دهد، تصمیم برگزارکنندگان نمایشگاه را قابل تحسین می‌داند.

بااین حال او هشدار می‌دهد که: «اگر دست‌اندرکاران صنعت نشر، بازار مجازی کتاب را جدی نگیرند، دچار سرنوشت صنعت موزیک می‌شوند. در حال حاضر هر کاربری در اینترنت می‌تواند آهنگ‌های مورد علاقه‌ی خود را به‌طور رایگان پیاده کند و بشنود.»

حضور کم‌رنگ نویسندگان جهانی و "کشور مهمان"

در نمایشگاه امسال کتاب فرانکفورت، نویسندگان سرشناس جهانی کمتر از سال پیش حضور دارند. دانیل کهل‌من، نویسنده‌ی اتریشی ـ آلمانی کتاب پرفروش "اندازه گیری دنیا" و آندر‌آس مایر، نویسنده‌ی آلمانی رمان بحث‌برانگیز "اتاق"، از جمله‌ی نویسندگان نام‌آشنای دعوت شده‌ به این نمایشگاه هستند.

نویسندگان جنایی‌نویسی مانند جسی آدلر ـ اولسن و ستاره‌های ورزشی مثل بوریس بکر نیز در این نمایشگاه حضور دارند.

برزیل، به عنوان "کشور مهمان" این دوره از نمایشگاه بین‌المللی فرانکفورت، با ٩٠ نویسنده، ٢٦٠ عنوان عمومی و ١١٧ رمان، مطرح‌ترین آثار ادبی ـ هنری ـ علمی این کشور را در ٧٠٠ متر مربع عرضه می‌کند.

برنده‌ی جایزه‌ی صلح ناشران آلمان

وتلانا آلکسیویچ، نویسنده بلاروس برنده‌ی جایزه‌ی صلح ناشران آلمان نیز به این نمایشگاه دعوت شده است. این نویسنده‌ی ٦٥ ساله، به رویدادهای اجتماعی ـ سیاسی این کشور پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی می‌پردازد و تاثیر این دگرگونی‌های ژرف را بر سرنوشت‌ انسان‌های عادی به تصویر می‌کشد. سوتلانا آلکسیویچ با گزارش‌هایی درباره‌ی فاجعه‌ی اتمی نیروگاه اتمی چرنوبیل و جنگ ارتش شوروی در افغانستان، به شهرت جهانی رسید.

٣ روز نخست از نمایشگاه ٥ روزه‌ی بازار بین‌المللی کتاب فرانکفورت، به بازدیدکنندگان تجاری (دست‌اندرکاران صنعت چاپ و نشر) اختصاص دارد و در ٢ روز پایانی آن، بازدیدکنندگان غیرحرفه‌ای نیز می‌توانند از غرفه‌های کتاب دیدن کنند.
به‌گزارش خبرگزاری‌ها، نمایشگاه امسال، ٢٥٠ تا ٣٠٠ هزار بازدید کننده خواهد داشت. نمایشگاه کتاب فرانکفورت تا ١٣ اکتبر دراین شهر ادامه دارد.

برگرفته از
نمایشگاه کتاب فرانکفورت
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه