بزرگترین بلایای طبیعی در سال ۲۰۱۶: سالی که گذشت سال زلزله بود!

نویسنده:

۰۳:۱۸:۴۹

نام امسال در کتاب رکوردها ثبت شد: از نتایج انتخابات سیاسی که در دنیا طوفان به پا کرد تا طوفان‌های حقیقی که جای‌جای دنیا را لرزاند. سال ۲۰۱۶ با طوفان زمستانی جوناس که به “طوفان قرن” شهرت گرفت آغاز شد و از نظر بارش برف در شمال شرق امریکا رکود زد. با این حال، ۲۰۱۶ را سال زلزله نامیدند زیرا مناطقی از دنیا با فعالیت ارتعاشی و لرزش‌های زمین دگرگون شد.

با ما همراه باشید تا با هم مروری بر بلایای طبیعی سالی که گذشت داشته باشیم.

طوفان زمستانی جوناس

b02

در این طوفان زمستانی، بارش برف آنقدر سنگین بود که در تصاویر فضایی تنها یک تکه زمین سفید مشخص بود و برف همه جای شمال شرقی امریکا را پوشانده بود. در دو روز ۲۳ و ۲۴ ژانویه ۲۰۱۶، جوناس رکورد بارش برف در امتداد ساحل شرقی را زد. در فرودگاه بالتیمور ۷۴ سانتی‌متر برف نشسته بود و در شهر گلنگاری در ویرجینیای غربی بارش برف به ۱۰۷ سانتی‌متر رسید. در نهایت، در اثر این بارش برف عظیم و هولناک، ۴۹ نفر به دلیل تصادف خودرو، دمای پایین بدن، مسمومیت با مونوکسیدکربن و ماندن زیر آوار برف کشته شدند.

زلزله تایوان

b03

۶ فوریه ۲۰۱۶، زلزله‎ای به بزرگی  ۶٫۴ درجه در مقیاس ریشتر در فاصله ۲۸ کیلومتری شمال شرقی شهر پینگ تونگ در جنوب تایوان و در عمق ۲۳ کیلومتری از سطح زمین رخ داد و ۱۱۷ کشته و صدها مجروح بر جای گذاشت.

آتش‌سوزی در کالیفرنیا

b04

آتش‌سوزی‌های دنباله‌دار در صدها هزار متر مربع از جنگل‌های کالیفرنیا را سوزاند. به گزارش مرکز آتش نشانی و جنگلبانی کالیفرنیا در پی ۶۹۳۸ آتش سوزی ۲۲۹ هزار هکتار از جنگل‌های کالیفرنیا تا ۱۱ دسامبر در آتش سوخت. در این آتش سوزی‌ها ۱۰۰ میلیون اصله درخت از بین رفت و ۷ نفر جان خود را از دست دادند که شامل یک نفر آتش نشان می‌شد. صدمات این سوانح هنوز ادامه دارد.

سیل لوییزیانا

b05

سیل لوییزیانا سیل سهمگین و هولناکی بود که در ماه آگوست در لوییزیانا طغیان کرد. در یک بازۀ ۷۲ ساعته از ۱۲ تا ۱۴ آگوست، بارش باران به ۵۰٫۸ سانتی‌متر رسید. به گزارش سازمان ملی هواشناسی، این سیل ترکیبی از رطوبت گرمسیری و فشار کم بوده که منجر به بارش باران شدید شده است. در این رخداد ۱۳ نفر کشته و ۳۰ هزار نفر آواره شدند.

زلزله در ایتالیا

b06

۳ زلزله هولناک در عرض سه ماه مرکز ایتالیا را لرزاند. یک زلزله ۶٫۲ ریشتری در ۲۴ آگوست و در ۱۰٫۵ کیلومتری جنوب شرقی نورسیای ایتالیا رخ داد. پس از زلزله اصلی چندین پس لرزه به بزرگی ۵٫۵ ریشتر در همان روز در ۴ کیلومتری شمال شرقی نورسیا ثبت شد. در این زلزله صدها نفر کشته شدند. بار دیگر در ماه اکتبر، دو زلزله به فاصله دو ساعت از هم که دومی از اولی شدیدتر بود رخ داد. زلزله اول ۵٫۵ درجه در مقیاس ریشتر در ۹ کیلومتری جنوب شرقی نورسیا و زلزله دوم به بزرگی ۶٫۱ در ۱۸ کیلومتری این شهر بود و فقط ۲ کیلومتر با شهر ویزو فاصله داشت.

طوفان ماتیو

b07

در ماه اکتبر، توفان ماتیو از اقیانوس اطلس شروع شد و قوی‌ترین طوفان پس از توفان فلیکس در سال ۲۰۰۷ بود. قدرت باد به ۲۵۲ کیلومتر در ساعت رسید. باد سریع، موج طوفان و باران‌های تهدیدکننده یک بلای خانمان‌برانداز و کشنده بود. بیش از ۱۶۰۰ نفر کشته شدند. میزان خسارت‌ها نیز ۱۰٫۵ میلیارد دلار تخمین زده شد.

زلزله و سونامی نیوزلند

b08

زلزله‌ای به بزرگی ۷٫۸ درجه در مقایس ریشتر ۱۴ نوامبر در فاصله ۲۰۰ کیلومتری از پایتخت، نیوزیلند لرزاند. دو ساعت بعد از اولین زلزله، سونامی به بلندی ۲ متر به ساحل برخورد کرد. این جزیره صدها پس‌لرزه داشت که یکی از آنهابه بزرگی ۶٫۳ ریشتر بود. زلزله قدرتمند اخیر تنها جان ۲ نفر را گرفت اما تمامی مناطق روستایی را با خاک یکسان کرد. به گفته نخست وزیر نیوزلند، بازسازی این خرابه ماه‌ها طول خواهد کشید و میلیاردها دلار هزینه در بر خواهد داشت.

زلزله فوکوشیما

b09

۲۱ نوامبر یک زلزله قدرتمند شمال ژاپن را لرزاند و سونامی کوچکی را ایجاد کرد.

آتش‌سوزی در جنگ‌های تِنِسی

b10

مناطق اطراف گاتلینبرگ در تنسی در ۲۸ نوامبر در آتش سوخت. پارک ملی و کوهستانی بسته شد و هزاران نفر را مجبور به ترک خانه و کاشانه خود کرد. این آتش‌سوزی مهیب به سرعت در جنگل‌های خشک شیوع پیدا کرد و بادهای طوفانی ایجاد کرد. این بادها برگ‌های خشک را به هوا برند و منجر به شعله‌ورتر شدن آتش شد. آتش سوزی هولناک در این جنگل‌ها ۱۴ کشته و ۱۳۴ زخم برجای گذاشت و به بیش از ۱۶۰۰ ساختمان خسارت زد.

زلزله‌های اندونزی

b11

در هفته اول ماه مارس، زلزله ۷٫۸ ریشتری در ۸۰۰ کیلومتری جنوب شرقی سوماترا، یکی از جزایر غرب اندونزی رخ داد. زلزله آنقدر قوی بود که مناطق خیلی دورتر را نیز به لرزه درآورد. در ۷ دسامبر، زلزله دیگری جزیره را لرزاند. این زلزله کم عمق ۶٫۵ ریشتری در ۱۹ کیلومتری از سطح زمین در جنوب شرقی اندونزی اتفاق افتاد. به صدها ساختمان در این منطقه خسارت وارد شد و دست کم ۱۰۰ نفر کشته و  ۱۳۶ نفر به شدت آسیب دیدند. در ۲۱ دسامبر، بار دیگر اندونزی لرزید و این بار قدرت زلزله ۶٫۷ درجه در مقیاس ریشتر بود و مرکز آن دریای باندا و تیمور شرقی بود. این زلزله هم آن قدر قدرتمند بود که در مرکز منطقه شمالی استرالیا هم احساس شد.

برگرفته از
livescience
لینک کوتاه

دیدگاه