​«زاها حدید» برنده جایزه طراح سال

نویسنده:

۰۹:۱۸:۰۱

 

زاها حدید طراح عراقی-بریتانیایی، اولین زنیست که برنده جایزه اول در این مسابقه(که امسال هفتمین سال برگزاری آن است) شده است. طراحی مرکز حیدر الی‌یف در باکو، طراحی زیبا با منحنی‌هایی که خاص طراحی حدید هستند را داراست.
از جمله طرح‌هایی که در سال‌های گذشته برنده این جایزه شده‌اند می توان به طراحی مشعل المپیک 2012 لندن، لامپ Plumen و طراحی وبسایت دولت انگلستان اشاره کرد.
برنده نهایی از بین بیش از 70 طرح در رشته‌های معماری، هنر دیجیتال، طراحی مد، طراحی لوازم خانگی، گرافیک، طراحی محصول و حمل و نقل  توسط جمعی از متخصصین انتخاب می‌شود.
هر ساله در هر کدام از این شش رشته نیز برندگانی توسط هیئت داوران اعلام می‌شود که از برندگان امسال می‌توان از پرادا در بخش مد و فولکس‌واگن در بخش حمل و نقل نام برد.
مرکز حیدر الی‌یفِ حدید، اولین طرح معماری است که برنده این جایزه می‌شود. او گفته است از اینکه این طرح برنده جایزه طرح سال شده بسیار خرسند است.
این ساختمان که در باکو قرار دارد، به نام حیدر الی‌یف رهبر آذربایجان از سال 1969 تا 1982 در دوره شوروی سابق و رئیس جمهور آذربایجان از اکتبر 1993 تا اکتبر 2003، نامگذرای شده است. این مرکز شامل یک سالن کنفرانس، یک گالری و یک موزه است و برای کمک به توسعه شهر باکو ساخته شده است.

از دیگر کارهای اخیر حدید می توان به طراحی یکی از ایستگاه‌های متروی عربستان صعودی در ریاض و طرحی برای پارک المپیک 2020 توکیو اشاره کرد.
او در سال های 2010 و 2011 برنده جایزه معماری استرلینگ، و همچنین اولین زنی است که برنده جایزه Pritzker معماری در سال 2004 شده است.

پریا پورمند
 

برگرفته از
طراح سال
لینک کوتاه
برچسب ها