شش اثر طبیعی طبس در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد

نویسنده:

۰۵:۳۸:۳۲

کارشناس ثبت میراث طبیعی میراث فرهنگی خراسان جنوبی، از ثبت شش اثر طبیعی طبس فهرست میراث طبیعی خبرداد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، هرا رضایی‌ملکوتی معتقد است که شهرستان طبس در غرب استان خراسان‌جنوبی و در منطقه‌ای با آب و هوای بیابانی واقع شده‌است. در شرق شهر طبس رشته‌کوه بلندی به نام رشته کوه “شتری” قرار گرفته که ضلع شرقی چاله بزرگ طبس را تشکیل می‌دهد وتاکنون شش اثر طبیعی از این شهرستان در فهرست میراث طبیعی ـ ملی ثبت شده است. این آثار شامل درختان کهنسال، چشمه‌های آبگرم، دره و رودخانه (کال) است.

او افزود : «کال جنی که یکی ازآ ثارطبیعی طبس است  در فاصله حدود ۲۷ کیلومتری شمال غربی شهر طبس در دامنه غربی رشته کوه شتری و در پایین دست رودخانه دائمی ازمیغان قرار گرفته که نواحی شمالی آنرا زهکشی نموده و آب مورد نیاز تعدادی از روستاهای این بخش را تأمین می‌کند. این ناحیه از نظر شرایط زمین شناسی و تنوع پدیده های فرسایشی بسیار جالب توجه و بکر است.

شهرستان طبس قدمتی سه هزار ساله در تاریخ خراسان دارد و از لحاظ فرهنگی و گویشی شباهت‌های فراوانی با مردم استان خراسان رضوی دارا است که در سال ۱۳۹۱ در جریان تقسیمات خراسان از این استان جدا شد و به استان یزد ملحق شد. ‌‏

حفاظت و نگهداری از این اثار طبیعی ارزشمند و منحصر به فرد پس از ثبت آنان، از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و همکاری همه جانبه دستگاه‌های ذیربط و گردشگران را می‌طلبد.

برگرفته از
ET
لینک کوتاه