تاریخ ۳۵ ساله Walkman

نویسنده:

۰۲:۱۶:۲۸

امروزها اکثر ما موزیک هایی را همواره به همراه خود داریم. افراد زیادی را در شهرهای بزرگ مشاهده می کنیم که هدفون های خود را در زمان راه رفتن، دوچرخه سواری و یا در مسیر راهشان در گوش دارند. اما این داستان برای اکثر مردمی که روی زمین زندگی می کنند رخ نداده است! البته نه تا زمانی که سونی یا Walkman  های خود پای به میدان گذاشت.
نخستین ضبط صوتی که قابل حمل بود در همین روزها یعنی در اول ژولای 1979 با قیمتی معادل 150 دلار پای به بازار گذاشت. همانطور که داستان جلوتر می رفت موسس شرکت سونی یعنی Masaru Ibuka  به دنبال ضبط کردن یک موزیک اپرا با دستگاهی بود که کوچکتر از مدل TC-D5 باشد. وظیفه ساخت چنین دستگاهی به عهده طراح آن زمان سونی یعنی Norio Ohga گذاشته شد و منجر به خلق سری Pressman کمپانی سونی شد.
پس از فروش نامید کننده این دستگاه در ماه نخست، Walkman های این شرکت سونی را به یکی از بزرگترین و موفق ترین برندهای تاریخ مبدل کرد و تحول هایی چون تبدیل از فرمت نوار کاست به CD، Mini-Disc و در نهایت MP3 شد. بیش از 400 میلیون دستگاه Walkman در سراسر دنیا به فروش رسید که 200 میلیون از این فروش متعلق به نوار کاست ها است. سونی به تولید مدل های کاست دار را در سال 2010 پایان داد و برای این کار پرداخت زیادی را به مخترع سری اول دستگاه های ضبط صوت کاست دار یعنی Andreas Pavel شد اما نام این مدل ها همچنان بر رویMp3  پلیرها و یا نرم افزارهای Walkman سونی خود نمایی می کند. شاید حضور این دستگاه ها امروزه برای کودکان گیج کننده و یا نفرت انگیز باشد اما هدف زیبایی پشت وجود چنین دستگاه های وجود داشت – گوش دادن به موسیقی هرجا و هر وقت که دلتان خواست- که بزرگ باقی می ماند.
 

مدل TPS-L2 اولینWalkman  قابل حمل در تاریخ 1 ژولای 1979

 

مدل SONY WALKMAN WM-101 که دارای باطری قابل شارژ و قاب باریکی بود.

 

مدل دیجیتالی SONY TCD-D3 با قابلیت ضبط و پخش صوت

مدل SONY WALKMAN MZ-1 که برای اولین بار در سال 1992 پای MiniDisc را به این دستگاه ها باز کرد و به والکمن های MD شهرت یافت.

در سال 1996 سونی با عرضه مدل SONY WALKMAN MZ-E50 باریک تر و کوچیکتر شدن را به Walkman های MD آورد.
 

مدل SONY CD WALKMAN D-E01 اولین مدل از سری Discman های این شرکت بود که در سال 1984 پای به میدان گذاشت اما شرکت سونی در سال 1999 نام این سری را به CD-Walkman تغییر داد.
 

از آغاز سال 2000 به بعد بود که پای فلش مموری ها به دستگاه های سونی باز شد و مدل SONY WALKMAN NW-MS70D اولین دستگاهی بود که در سال 2003 هم از فلش مموری 256 مگابایت بهره می برد و هم قابلیت افزایش حافظه بوسیله کارت های حافظه را داشت.
 

از سال 2004 بود که سونی Mp3 پیلرهای خود را با ضرفیت 20 گیابایت و پخش 30 ساعت موسیقی را روانه بازار کرد اما قیمت این مدل 400 دلار بود که در مقایسه به قیمت 299 دلاری ایپاد اپل گران تر محسوب می شد.
 

چیزی که ما آن را به عنوان Mp3 پلیرهای سونی می شناسیم از سال 2005 و مدل SONY WALKMAN NW-E505/507 وارد بازار شد که طراحی آن از شیشه عطر الهام گرفته شده بود و دارای 512 مگابایت حافظه بود.
 

سونی با با مدل SONY ERICSSON WALKMAN W200 به دنیای تلفن های همراه نیز پای گذاشت و کلید های اختصاصی را در سال 2007 در مدل W200 برای استفاده از WALKMAN روی تلفن همراه در اختیار کاربر گذاشت و فرمت های صوتی MP3, MPEG-4, H263 را به تلفن های همراه آورد.
 

سونی نخستین پلیر لمسی خود را تحت مدل های NW-X در نمایشگاه CEO 2009 وعرفی کرد اما این مدلها نتوانستند موفقیتی در بازار کسب کنند.
 

سری NW-F880 از خانواده والکمن های سونی از بالاترین رزولوشن در تاریخ عرضه این دستگاه ها برخوردار است که در سال 2013 عرضه شد.
 

مدل SONY WALKMAN NWD-W273 اولین دستگاه اوترا شرکت سونی که در برابر آب و رطوبت نیز مقاوم است و برای این شرکت یک ترقی بحساب می آید.
 

و در نهایت مدل SONY WALKMAN NW-ZX1 را در تصویر مشاهده می کنید که نشان از راه طولانی طی شده توسط شرکت سونی از سال 1979 می دهد.
 
 
امیر دهقان

برگرفته از
Walkman
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه