برگی از تاریخ: ابزار پزشکی رعب‌آور و عجیب قدیمی

نویسنده:

۰۱:۴۰:۳۹

بزرگترین خیریه پزشکی انگلستان به نام Wellcome Trust بخش‌هایی از پایگاه بزرگ اطلاعاتی خود را به اشتراک گذاشت. این مجموعه تصاویری از صدها سال دارو، ابزار و فرهنگ پزشکی را در دل خود جای داده بود.

البته، برای ما و خیلی از شما پیشرفت فناوری با دارو و ابزار ملموس‌تر است. در اینجا، چندین مورد از چیزهایی که ممکن است به نظر شما هم عجیب و ترسناک باشد را ارائه می‌دهیم.

سرنگ فرانسوی از جنس برنج قرن ۱۷

۰۲

هیچ چیز مثل سرنگ آدم را یاد دارو و درمان و دکتر نمی‌اندازد. در این مجموعه، از سرنگ برنجی قرن ۱۷ و سرنگ‌های تنقیه از جنس عاج فیل در قرن ۱۸ گرفته تا سرنگ‌های استیل و شیشه‌ای به چشم می‌خورد که آن طور که مشخص است دوام بالا و چندین بار استفاده از ملاک‌های ساخت این سرنگ‌ها بوده‌اند؛ چیزی که در هیچ کدام از سرنگ‌های امروزی نمی‌بینیم.

سرنگ از جنس عاج فیل: سرنگ قرن ۱۸ از جنس عاج فیل سریلانکایی

۰۳

سرنگ تنقیه ژاپنی با عملکرد خودکار مجهز به  پیستون و مخزن در قرن ۱۹

۰۴

ابزار جراحی

۰۵

ابزار جراحی قدیمی متعلق به قرن ۱۶ را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید. آنهایی که در سمت راست هستند شامل چاقوی دولبه، یک انبرک برای خارج کردن سر پیکان و یک ابزار برای خارج کردن گلوله است.

 

تحقیر و مجازات

۰۶

چیزهای دیگری مثل ماسک آهنی بلژیکی با نام “افسار سرزنش” که متعلق به سال ۱۵۵۰ است و برای تحقیر و مجازات مردم که عمدتاً شامل حال زنان می‌شد به کار می‌رفت؛ زنانی که ضد دولت و مقامات حرف می‌زدند، فحاشی و بددهانی می‌کردند، با همسایگان خود دعوا می‌کردند، به مقدسات بی‌احترامی کرده یا دروغ می‌گویند. افسار سرزنش نمونه‌ای از این وحشتناک‌ترین ابتکارات است.

 

ابزار معاینه

۰۷

یکی از عجیب‌ترین ابزارها کلاهخود Jedi (یکی از شخصیت‌های جنگ ستارگان) است که در سال ۱۹۸۰ همراه با اسکنرهای ام.آر.آی. استفاده می‌شد تا مغز را بدون باز کردن و شکافتن جمجمه معاینه کنند. این واژه به این دلیل استفاده می‌شد که بچه‌ها بدون هیچ انکار و دردسری آن را روی سرشان بگذارند.

 

اندام مصنوعی

۰۸

یک دست و باز از جنس چوب و استیل با پایه‌هایی از جنس برنج

 

چشم

۰۹

و در آخر… یک مدل منزجرکننده و آزاردهنده از چشم.

 

چشم اصلی

۱۰

یک جعبه پر از چشم‌های اصلی برای استفاده بیماران.

 

 

برگرفته از
livescience
لینک کوتاه