اعتراض به استفاده‌ تبلیغاتی سامسونگ از عکس یک عکاس ورزشی ایرانی

نویسنده:

۱۰:۳۹:۴۲

رضا سعیدی‌پور – عكاس – در گفت‌و گو با ایسنا اعلام كرد: عكسی كه سامسونگ از آن برای تبلیغات تلویزیون‌های جدید خود در سطح شهر تهران و در حاشیه اتوبان‌ها استفاده كرده است، متعلق به من است كه در سال گذشته در دیدار تیم‌های فوتبال ایران و كره جنوبی گرفته شده است. من به عنوان تنها عكاس ورزشی رسانه‌های ایران در آن دیدار كه به میزبانی كره جنوبی برگزار شده بود، حضور داشتم و این عكس را عكاسی كردم.

او افزود: این عكس متعلق به من است و در این موضوع هیچ شكی نیست. شركت سامسونگ نیز این موضوع را پذیرفته است. كاری كه این شركت درباره‌ی عكس كرده غیراخلاقی و غیرقانونی است و من نیز قطعا تا حصول نتیجه برای دفاع از حقم موضوع را پی‌گیری خواهم كرد.اكنون نیز وكیلم در حال پیگیری پرونده است.

این هنرمند گفت: شركت سام الكترویك كه به عنوان نماینده رسمی شركت سامسونگ در ایران فعالیت دارد، در طول بیش از یك ماه اخیر و همزمان با آغاز رقابت‌های جام‌جهانی برزیل، با سوءاستفاده‌ی گستره از این عكس، آن را در تبلیغ تلویزیون‌هایش در بیلبوردهای خیابانی، رسانه‌های مكتوب و دیداری به كار برده‌ است و در این اقدام غیرقانونی، نه تنها موضوع استفاده‌ی بدون اجازه از صاحب اثر مطرح است، بلكه متأسفانه این شركت بزرگ تجاری با دستكاری در عكس تغییراتی نیز در آن ایجاد كرده‌ است!

عبدالله خاتمی‌فر، وكیل این عكاس نیز در این باره گفت: موضوع در نهادهای قضایی طرح شده و امیدوار هستیم در جهت احقاق حق و حفظ حقوق مادی و معنوی این عكاس خوش‌نام ایرانی، این پرونده هر چه سریع‌تر به نتیجه برسد.

او اضافه كرد: در ابتدا تلاش شد تا از طریق گفت‌وگو این موضوع حل و فصل شود اما متاسفانه شركت مذكور حاضر به رفع دغدغه‌های موكلم نشد. به نظر می‌رسد با توجه به نبود توجه جدی به موضوع حقوق معنوی هنرمندان و صاحبان اثر در كشور، این شركت نیز تصور كرده كه می‌تواند دست به سوء استفاده از این عكس بزند، در حالی كه اگر این اتفاق در كشور دیگری رخ می‌داد، متخلف به پرداخت میلیون‌ها دلار خسارت محكوم می‌شد.

براساس این گزارش ، رضا سعیدی‌ پور عكاس خبری-ورزشی مطبوعات كشور است كه با بسیاری از رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها در طول 17 سال گذشته همكاری داشته است، مسابقات المپیك و چند دوره حضور در جام‌جهانی فوتبال و غیره از رویدادهایی است كه نامبرده عكس‌های متعدد را از آن‌ها برای رسانه‌ها تهیه و ارائه كرده است.

برگرفته از
شکایت
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه

2 دیدگاه برای “اعتراض به استفاده‌ تبلیغاتی سامسونگ از عکس یک عکاس ورزشی ایرانی”
  1. لعنت به اين سامسونگ،برند چيپ و متقلب كه فقط با كپي برداري از ديگران و تقلب و اشباع بازار با محصولات تكراريش تونسته خودش رو مطرح كنه.منكه سرم هم بره سامسونگ و ال جي بنجل و بي كلاس نميخرم.

  2. هر چه خوبان تک تک دارن، سام سرویس یکجا داره!
    شاید این مطلبی که بنده عرض می کنم خیلی مربوط به متن خبر بالا نباشه، اما چون افرادی مثل من برای رسوندن صدامون به همديگه و کمک به دیگران تریبون دیگه ای نداریم، مطلبمو اینجا مینویسم :اگر کمترین ارزشی برای پول، وقت، اعصاب، شخصیت، غرور و عزت نفس خودتون قایل هستین به هیچ وجه سمت محصولات سامسونگ (سام سرویس) نرین.
    من چند تا وسیله ی ساخت ال جی تو خونه دارم و فوق العاده از سرعت، دقت، احترام به مصرف کننده و پیگیریهای پس از انجام کار گلد ایران (تهران) راضی هستم. چه وسیله در گارانتی باشه، چه گارانتیش تموم شده باشه. با این ذهنیت که محصولات سامسونگ هم باید در این حد استاندارد از خدمات باشن یه کولر گازی سامسونگ خریدم و خلاصه میگم، برای نصب کردنش جد و آبادم اومده جلوی چشمم. حتی مراجعه حضوری و شکایت هم کاملا بی فایده بوده. یه سیستم عریض و طویل مسخره به وسعت یه طبقه درست کردن به اسم : رضایت مصرف کننده!!!