آیا مسواکتان شما را بیمار می‌کند؟

نویسنده:

۰۲:۴۳:۵۳

شاید با دیدن چنین تیتری متعجب شوید؛ اما اگر می‌خواهید پاسخ این سؤال را بیابید، با ما همراه باشید.

آیا می‌دانستید استفاده از مسواکی که قبلاً در دوران سرماخوردگی از آن استفاده می‌کردید، ممکن است باعث بروز مجدد سرماخوردگی یا حتی آنفولانزا در بدن شود؟

میکروب‌ها می‌توانند به مدت چند روز تا چند هفته در مسواک شما زندگی کنند. اگر جزو افرادی هستید که پس از استفاده از مسواک درپوش آن را می‌گذارید، بهتر است که این کار را حداقل زمانی که مریض هستید، انجام ندهید. تحقیقات نشان می‌دهند باکتری‌ها دوست دارند در مکان‌های مرطوب رشد و گسترش یابند. گذاشتن درپوش مسواک باعث می‌شود مسواک و لا‌به‌‌لای موهای آن محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها شود.

 

همچنین متخصصین بر این باورند که استفاده از یک خمیردندان توسط چند نفر نیز باعث گسترش میکروب و باکتری‌ها می‌شود. اگر یکی از افراد خانواده شما بیمار است و هر دو از یک خمیردندان استفاده می‌کنید، احتمال بیمار شدن شما افزایش می‌یابد؛ بنابراین می‌توانید برای جلوگیری از آلودگی، از خمیردندان‌های جداگانه استفاده کنید یا پس از هر بار مصرف، در خمیردندان را استریل کنید. این کار ممکن است کمی افراطی به نظر آید؛ اما اگر برنامه خاصی در پیش رو دارید و نمی‌خواهید بیمار شوید، این کار ارزشش را دارد.

 

میکروب‌های برخی از انواع بیماری‌های واگیردار مانند آنفولانزا، گلودرد، بیماری‌های عفونی یا عفونت‌های قارچی، می‌توانند به راحتی داخل یک مسواک زندگی کنند؛ بنابراین دندان‌پزشکان نیز توصیه می‌کنند که بهتر است هر ۳ ماه یک بار مسواک خود را عوض کنید. همچنین بهتر است مسواکمان را از حمام و دستشویی دور کنیم؛ زیرا رطوبت این مکان‌ها بالا است و میکروب‌ها می‌توانند مدت طولانی‌تری در آنجا زندگی کنند.

برگرفته از
rmhealthy
لینک کوتاه

دیدگاه