موتورسیکلتی که هرگز زمین نمی‌افتد

نویسنده:

۱۲:۳۳:۲۴

شرکت هوندا یک موتورسیکلت کانسپت معرفی کرده که به هنگام توقف کامل یا حرکت با سرعت پایین خود را سرپا نگه می‌دارد و تعادلش را حفظ می‌کند.

بیشتر افراد موتورسوار تازه‌کار زمانی که متوقف می‌شوند یا با سرعت پایین حرکت می‌کنند، نگران افتادن و سرنگون شدن موتورسیکلت خود هستند. سرپا نگه‌داشتن موتورسیکلت در سرعت‌های بالا کار ساده‌ای است؛ اما زمانی که از لابه‌لای اتومبیل‌های پارک شده در پارکینگ رد می‌شوید، موتورسیکلت ممکن است سرنگون شود. ظاهراً شرکت هوندا راه‌حلی برای این مشکل دارد. این شرکت یک موتورسیکلت کانسپت معرفی کرده که حتی به هنگام حرکت با سرعت پایین یا توقف کامل، تعادل خود را حفظ می‌کند.

 

 

دستیار حرکت (Riding Assist) هوندا اولین بار روز پنج‌شنبه ۱۷ دی ماه در نمایشگاه CES در لاس‌وگاس معرفی شد. این سیستم به شکل هوشمندانه‌ای ساده است: زمانی که این سیستم فعال می‌شود، زاویه میله دو شاخه موتورسیکلت را افزایش می‌دهد، فاصله بین دو محور موتورسیکلت را زیاد می‌کند و ظاهراً میله دو شاخه جلوی موتورسیکلت را از فرمان جدا می‌کند. سپس از داده‌های ورودی مربوط به هدایت فوری موتورسیکلت بهره می‌برد تا موتورسیکلت را کاملاً متعادل نگه دارد. این کار بدون کمک ژیروسکوپ‌های سنگین‌وزن یا دستگاه‌های تغییر اندازه انجام می‌شود. این موتورسیکلت کانسپت که برای نمایش این فناوری توسط هوندا ساخته شده است، می‌تواند به آرامی خود را به سمت جلو نیز پیش ببرد و پشت سر صاحبش در یک راهرو مانند یک توله‌سگ مطیع حرکت کند.

 

at-ces-2017-in-las-vegas-honda-revealed-its-riding-assist-which-can-balance-itself-and-reduce-the

 

طبق گفته هوندا، این فناوری به عنوان انشعابی از Uni-Cub طراحی شده است. Uni-Cub یک وسیله نقلیه کانسپت تک چرخه است که توسط هوندا ساخته شده و می‌تواند تعادلش را حفظ کند. طی مراسم معرفی این موتورسیکلت در CES، این موتورسیکلت کانسپت به دنبال یک Uni-Cub به آرامی به صورت خودکار روی صحنه آمد.

اگرچه هوندا فعلاً برنامه‌ای برای استفاده از دستیار حرکت خود در محصولات تولید انبوه ندارد؛ اما تعجب نمی‌کنیم اگر این فناوری را در یکی از موتورسیکلت‌های آینده هوندا ببینیم. این موتورسیکلت یک وسیله نقلیه خودران محسوب نمی‌شود؛ اما حرکتی در این راستا است.

 

برگرفته از
roadandtrack
لینک کوتاه

دیدگاه