Yo: یک ایده انقلابی یا اپلیکیشنی احمقانه در دنیای شبکه‌های اجتماعی؟

نویسنده:

۱۱:۱۴:۵۱

 
این روزها دنیای ابزارهای موبایل بسیار همه گیر شده است و میزان فروش اسمارت فون ها در حال پیشی گرفتن از موبایل های عادی است. و در این میان اپلیکیشن های موبایل به موفقیت های چشمگیر و درآمدهای اعجاب برانگیزی رسیده اند. هرچند که به نظر می رسد در زمینه اپلیکیشن های شبکه های اجتماعی و چت به تکامل نسبی رسیده ایم، اما هر روز شگفتی های جذاب و جدیدی در این رقابت عرض اندام می کنند. و به گمانم اپلیکیشن Yo یکی از عجیب ترین محصولات تازه وارد است.
 
Yo یک اپلیکیشن بسیار ساده است که تنها به شما اجازه می دهد با تپ کردن روی نام کاربری هر یک از دوستان تان، پیام Yo را برای آنها ارسال کنید. بله، این اپلیکیشن تنها قادر به ارسال یک صدای Yo است و این تمام کارایی آن به شمار می رود. 
 
البته سادگی و پوچی این برنامه جلوی رشد آن را نگرفته است و Yo تنها در چهار روز اول انتشار توانست بیش از یک میلیون کاربر را جذب کند. علاوه بر این یک میلیون دلار روی آن سرمایه گذاری شده است.
 
داستان از کجا شروع شد؟
Or Arbel توسعه دهنده اپلیکیشن Yo پیش از کار بر روی این برنامه، در شرکت نرم افزاری Mobli مشغول به فعالیت بوده. وی در این شرکت بر روی یک اپلیکیشن اشتراک عکس کار می کرده است. روزی رئیس وی درخواست اجرای یک پروژه کوچک را می کند. اینکه هر زمان لازم شد دستیارش را به اتاق فراخواند، تنها با زدن یک دکمه روی موبایل این کار انجام شود. نتیجه کار هم این بود که آربل پس از ۸ ساعت کار با واژه جادویی Yo و اپلیکیشنی با آیکون صورتی ساده برگشت. 
 
اپل استور در ابتدا از پذیرش این برنامه سر زد، زیرا آن را ناکامل می دانست. سپس آنها برنامه را تحت نام یک شرکت روی کاغذ، با عنوان Life Before Us, LLC منتشر کردند. رئیس آربل که سرمایه گذار یک میلیون دلاری این پروژه هم هست، می گوید: «ما آدمهایی جدی هستیم و این اپلیکیشن کاملا احمقانه است».
 
مدیر Mobli می گوید هنگام ترک محل کار یک Yo برای همسرش می فرستد و همسرش هم هنگام آماده شدن غذا یک yo از آشپزخانه برای او می فرستد. بچه ها هم هنگام تعطیلی مدرسه برای والدینشان Yo می فرستند. وی می افزاید: «اغلب اوقات شما لازم نیست چیزی بیشتر از یک Yo بگویید یا توضیحی دهید. همسرم همیشه از من شاکی بود که در طول ساعات کاری به اندازه کافی به او زنگ نمی زنم. حالا می داند که هر بار Yo می فرستم، یعنی به یادش هستم. اکنون همسر من از اینکه روزی ۱۰ بار Yo می شنود بسیار خوشحال است.»
 
و همین بود که آقای مدیر آنقدر به این اپلیکیشن علاقه مند شد که به عنوان اولین سرمایه گذار، یک میلیون دلار برای آربل کنار گذاشته است.
 
 
اپلیکیشن یو چکار می کند؟
Yo در سایت های اپلیکیشن خود را اینگونه معرفی کرده است: «ساده ترین و موثرترین ابزار ارتباطی جهان». تنها با یک تپ ساده کاربران عبارت Yo را برای یکدیگر می فرستند و هیچ کار دیگری از این برنامه بر نمی آید. توسعه دهنده این اپلیکیشن می گوید ارسال همین عبارت ساده در اپلیکیشن هایی مانند واتزآپ، فیسبوک یا اسنپ چت نیازمند ۱۱ تپ است.
 
خب، اما اگر بخواهیم چیز دیگری بگوییم چه؟
شما نمی توانید. اما Yo مدعی است که همین محدودیت، قدرت ذاتی اش است. «می خواهید بگویید صبح به خیر؟» خب، Yo. «می خواهید بگویید عزیزم من به تو فکر می کنم؟» خب، Yo. «می خواهید بگویید جلسه تمام شد، به دفترم بر می گردم» خب، Yo. توسعه دهنده این اپلیکیشن که تنها با ۸ ساعت کار آن را تولید وعرضه کرده، می گوید «Yo… قابلیت ها نامحدود و بی پایان هستند.»
 
آیا Yo واقعا بیهوده و پوچ است؟
درست است که Yo با وضعیت فعلی چیز زیادی برای ارائه ندارد. اما آنتونی وینگ از سایت فوربس معتقد است که این اپلیکیشن پتانسیل بسیار عظیمی دارد. «اگر یک Yo بتواند حاوی لینک هم باشد، تاثیر گذاری آن بسیار بیشتر خواهد بود.»
 
او اضافه می کند «معنای Yo وقتی که با نقشه مکانی کاربرهمراه شود، یا یک آدرس سایت، آهنگ و ویدیوی یوتیوب به آن اضافه گردد، بسیار قابل توجه خواهد بود. قابلیت ارسال سریع متن چیزی است که تویتر بر پایه آن بنا شده است. اما این روزها کی حوصله دارد تا در ۱۴۰ کاراکتر داستان بگوید؟»
 
 
نظر کاربران درباره Yo چیست؟
این سادگی چنان برای کاربران هیجان انگیز بوده که صدها بررسی و نظر درباره آن درون اپ استور و گوگل پلی نوشته شده است. نظراتی که آن را درمان سرطان دانسته اند تا آنها که Yo را بزرگترین مخلوق نوع بشر خوانده اند.  بگذارید نگاهی به برخی از این نظریات جالب داشته باشیم:
 
* عبارت نبوغ و کمال تاریخ ساز این روزها بسیار شنیده می شود. اما اینجا موردی دیده می شود که واقعا نادیده گرفته شده.
* احساس من درباره این برنامه وصف ناپذیر است. این اپلیکیشن در تاریخ با عنوان بزرگترین اختراع قرن ۲۱ ثبت خواهد شد.
* بدون شک با وجود این اپلیکیشن من اکانت های فیسبوک، تویتر و ایمیلم را غیر فعال خواهم کرد. زیرا این برنامه قادر به انجام هم کاری است.
* این روزها دیگر صحبت کردن و مکالمه، غیر ضروری و قدیمی شده است. تنها چیزی که ما نیاز داریم، Yo است.
* حالا دیگر می توانیم آن چیز قدیمی و کهنه را که «زبان» می نامیم، فراموش کنیم.»
* دیگر نیازی به بحث های فلسفی نیست. این مرحله بعدی تکامل انسانی است.
* بدرد نخورترین اپلیکیشن همه تاریخ و شاید احمقانه ترین راهی که یک فرد ممکن است برای ارتباط با بقیه استفاده کند. بگذارید Yo را با جیغ میمیون جایگزین کرده و میلیونها سال به عقب بر گردیم.
 
البته به نظر می رسد که Yo فقط برای ارتباط دوستانه نباشد و توسعه دهنده آن فکرهای زیادی برای اپلیکیشن ساده و دست و پا چلفتی اش دارد. برای مثال سایتی راه انداخته که اکانت یو مربوط به تیم های جام جهانی (http://yothatgame-20610.onmodulus.net) در آن قرار دارد و آمار yo دریافتی هر تیم را می توان در آن دید. یا اینکه می توانید عبارت WORLDCUP را لیست دوستان تان اضافه کنید و به ازای هر گل زده شده در جام جهانی یک Yo دریافت کنید. علاوه بر این لیستی از کاربردهای جالب این اپلیکیشن با کمک پروژه IFTTT را در سایتشان (http://www.justyo.co/ifttt) لیست کرده اند.
 
شاید بهتر باشد به جای جمله پایانی و نتیجه گیری متن مان تنها بگوییم Yo!  
 
 
برگرفته از
Yo
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه