۱۰ نشانه بیماری‌های لثه

نویسنده:

۰۴:۳۷:۱۵

التهاب دهان ناشی از باکتری نقش مهمی در بروز گرفتگی رگ‌ها و لخته‌های خونی بازی می‌کند که در نهایت منجر به سکته قلبی و مغزی می‌شوند. در نتیجه آشنایی با علائم بیماری‌های لثه برای پیشگیری از مشکلات جدی‌تر ضروری است.

دهان جزو خطوط دفاعی اولیه در برابر میکروب‌ها و ویروس‌ها است. بزاق دهان نیز یکی از ابزارهای دفاعی مهم بدن محسوب می‌شود. در نتیجه حفظ سلامت محیط دهان یکی از ضروریات است. در ادامه با علائم بیماری‌های لثه آشنا خواهید شد.


در همین رابطه بخوانیم: درد لثه را چگونه تسکین دهیم؟


۱- قرمزی لثه‌

رنگ لثه‌ در افراد مختلف از صورتی روشن تا تیره متفاوت است؛ اما هرچه قرمزی آن شدید‌تر باشد ممکن است عفونت وجود داشته باشد. در برخی موارد پیشرفته و شدید بیماری لثه، رنگ لثه ممکن است قرمز تیره یا حتی بنفش شود که نشانه عفونت بلندمدت لثه است. در چنین مواردی احتمال از دست دادن دندان‌ها بسیار زیاد است.

۲- لثه متورم

لثه سالم باید ظاهری تنگ و صاف داشته باشد؛ به طوری که گویی دندان‌ها را در آغوش کشیده‌ است. در یک لثه سالم باید متوجه ظاهری نقطه‌نقطه شبیه به پوست پرتقال شده باشید. زمانی که لثه‌ دچار عفونت شود، آن حالت پوست پرتقال از بین می‌رود و یک مایع اضافی (از جمله خون) برای مبارزه با باکتری‌ها ترشح می‌شود که باعث تورم لثه می‌شود.

۳- خونریزی لثه

لثه‌ سالم هیچ‌وقت دچار خونریزی نمی‌شود؛ مگر اینکه این خونریزی در حین دندانپزشکی، استفاده از نخ دندان یا گاهی اوقات محکم مسواک زدن اتفاق بیفتد؛ بنابراین دلیل خونریزی غیرطبیعی، عفونت لثه است.

۴- عقب‌نشینی لثه‌

با اینکه بدن با گذشت زمان دچار تغییرات زیادی (به عنوان مثال عقب نشینی مو‌های سر) می‌شود، اما یک لثه سالم هیچ‌وقت تحلیل نمی‌رود. دلیل عقب نشینی لثه، عفونت است.

۵- شل شدن دندان‌ها

یک تصور رایج و اشتباه در میان برخی افراد وجود دارد که دندان به طور مستقیم به استخوان فک متصل شده؛ اما در واقع یک گروه کوچک از بافت‌های لثه دندان‌ها را به فک متصل می‌کنند؛ بنابراین علت شل شدن دندان‌ها در برخی موارد عفونت لثه است.

۶- چرک دهان

ممکن است دهان شخصی که دچار عفونت لثه است، چرک تولید کند. معمولاً این چرک تولیدشده زرد و سبز رنگ است که می‌تواند باعث ایجاد بوی بد دهان شود و مزه دهان را نیز ناخوشایند کند.

۷- درد لثه

معمولاً عفونت لثه دردناک نیست؛ اما ممکن است در برخی افراد زمانی که مسواک می‌زنند یا نخ دندان می‌کشند، احساس درد پدیدار شود. در چنین شرایطی باید حتماً به یک دندانپزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که فروکش کردن این درد نشانه رفع مشکل نیست، بلکه حتی ممکن است وضعیت شما بدتر نیز شده باشد.

۸- بوی بد دهان

بوی بد دهان یکی از آزاردهنده‌ترین مشکلاتی است که در اثر خوردن قهوه، کشیدن سیگار یا صبح‌ها اتفاق می‌افتد. با این حال اگر کسی از نزدیکان به شما گفت که دهانتان به طور مداوم بوی بدی می‌دهد؛ احتمالاً دچار مشکل دندان یا لثه شده‌اید.

۹- جابه‌جایی دندان

یک علامت شایع در برخی بیماری‌های پیشرفته لثه، از دست دادن یا تغییر موقعیت دندان است که شدت کج شدن آن در افراد متفاوت است. تنها یک تغییر کوچک می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر روی نحوه گاز زدن بگذارد. ممکن است در ظاهر چیز مهمی نباشد؛ اما در واقعیت می‌تواند به از دست رفتن استخوان‌های فک منجر شود. اگر متوجه تغییر در نحوه گاز زدن خود شدید، حتماً به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

۱۰- تغییر وضعیت دندان مصنوعی

این مشکل بیشتر برای افراد مسن اتفاق می‌افتد. واقعیت این است که بیماری‌های پیشرفته لثه می‌توانند شکل دهان را تغییر دهند. در مورد دندان‌های مصنوعی تکی، دندان‌ها ممکن است جابه‌جا شوند که باعث می‌شود در جای مناسب نباشند.

برگرفته از
rmhealthy
لینک کوتاه