۸ فوت و فن برای خالی کردن حافظه ابزارهای اندرویدی

نویسنده:

۰۳:۵۶:۰۷

اما چه چاره ای برای این مشکل باید اندیشید؟ این مشکل از کجا آغاز می شود و چه باید کرد؟ چه گزینه هایی روی میز است؟ خب، خبر مسرت بخش این است که خالی کردن فضای ذخیره سازی در تلفنها و تبلت های اندرویدی کار نسبتا ساده ای به شمار می رود. در اینجا به ۸ فوت و فن ساده انجام این کار می پردازیم.

۱- اپلیکیشن های بلااستفاده را پاک کنید
یکی از ساده ترین راه ها برای افزودن چند مگابایت بیشتر به فضای ذخیره سازی تلفن هوشمند و تبلت تان، پاک کردن بازی ها و برنامه هایی است که دیگر نیازی به آنها ندارید. به Settings > Apps بروید و  برنامه های بلا استفاده را پاک کنید. فضای اشغال شده توسط هر اپلیکیشن در زیر نام آن نوشته شده است.  این همان میزان فضایی است که انتظار می رود با پاک کردن برنامه در اختیارتان قرار گیرد. توجه داشته باشید که اپلیکیشن های سیستمی و پیش نصب کارخانه ای دستگاه معمولا قابل حذف نیستند و نیاز به فوت و فن های خاصی برای این کار است.

۲- عکسها را منتقل کرده یا حجم آنها را کاهش دهید
اگر مدت زمان زیادی است که از تلفن هوشمندتان استفاده می کنید، احتمالا اکنون حجم عظیمی از عکس و فیلم حافظه آن را اشغال کرده اند. این داده ها می توانند بخش بسیار زیادی از فضای ذخیره سازی را اشغال کنند. بهترین راه، انتقال آنها به هارد کامپیوترتان است. یک راه حل مناسب دیگر هم می تواند انتقال این اطلاعات به فضای ابری از قبیل دراپ باکس، فلیکر، پیکاسا یا گوگل پلاس باشد. اینگونه شما همیشه به آنها دسترسی خواهید داشت، اما فضای زیادی روی  موبایل تان خالی خواهد شد. اگر هم می خواهید عکسها را روی موبایل یا تبلت تان نگه دارید. یک فوت دیگر، استفاده از اپلیکیشن های کاهش حجم مانند AVG Image Shrink است تا با کاهش رزولوشن و اندازه عکسها، فضای خالی بیشتری را برای تان فراهم آورند. البته همیشه خوب است که یک کپی با اندازه اصلی را روی کامپیوتر یا جای مطمئنی نگه دارید.

۳- حذف ویدیوها
ویدیوهایی که دانلود می کنید یا توسط دوربین موبایلتان ضبط می کنید، همیشه فضای بسیار زیادی از دستگاه تان را اشغال می کنند. لذا بهتر است که آنها را به کامپیوترتان یا اکانت ابری انتقال دهید. البته می توانید آنها را به صورت خصوصی و حفاظت شده در یوتوب هم آپلود کنید.

۴- آهنگهای تان را حذف کنید
اگر از خوره های موسیقی باشید، مطمئنا بخش زیادی از فضای ذخیره سازی تان به فایل های mp3 تعلق دارد. اما اگر دقت کنید، بسیاری از آهنگها را همیشه لازم ندارید. اما می توانید منتخبی از آهنگهای دلخواه تان را نگه داشته و بقیه را حذف کنید. راه دیگر این است که به جای ذخیره آهنگها روی موبایل تان، کمی هزینه اینترنت بدهید و برای شنیدن آهنگ از اپلیکیشن هایی چون اسپاتیفای یا ساند کلود استفاده کنید.

۵- فایل های دانلودی را پاک کنید
هر از چند گاهی سری به پوشه Downloads بزنید و فایل های بزرگی را که اکنون نیازی به آنها ندارید، حذف نمایید. این پوشه می تواند حاوی عکسهایی باشد که در گذشته دانلود کرده اید. فایلهای نصب اپلیکیشن ها را نیز در آن خواهید یافت. اما مطمئنا بخش زیادی از آنها اکنون دیگر به درد نمی خورند.

۶- به دنبال فایلها و پوشه های حجیم بگردید
اگر سری به Settings > Apps > Misc. بزنید، لیستی از فایلهای تولیدی اپلیکیشن های موبایل تان را خواهید یافت. به درد نخورهای حجیم شان را حذف کنید. البته به جای آن برای کنترل و مانیتور این فایلها می توانید از اپلیکیشن هایی همچون Disk Usage & Storage Analyzer استفاده کنید. چنین برنامه هایی فضای استفاده شده توسط فایلها و فولدرها را به شکل نمودارهای تصویری در اختیارتان می گذارند. اینگونه به راحتی فایلها و فولدرهای حجیم قابل شناسایی اند. اینجا حتی می توانید فایل های باقی مانده از اپلیکیشن های حذف شده از دستگاه را بیابید و آنها را پاک کنید. 

۷- کش دستگاه را پاک کنید
اپلیکیشن های شما هنگام کار مقدار قابل توجهی اطلاعات (از قبیل اطلاعات نقشه، تصاویر گرافیکی، صدا، دانلودهای موقت و موارد اینچنینی) را روی گوشی تان ذخیره می کنند. با گذشت زمان این فایل های موقتی (جدا از اینکه اصلا مورد استفاده قرار می گیرند یا خیر) حجم زیادی از فضای ذخیره سازی دستگاه تان را اشغال می کنند. لذا بهتر است که هر چند وقت یک بار سری به Settings > Apps بزنید و با رفتن به تب All با زدن دکمه Clear Cache، کش دستگاه را پاک کنید. البته برخی اسمارت فون ها اپلیکیشن پیش نصب جداگانه ای برای این کار دارند و در برخی دیگر نیز این کار تنها با با ز کردن تک تک اپلیکیشن ها امکان پذیر است.

۸- نفخ افزارها (bloatware) را حذف کنید
این عبارت معمولا برای گروهی از اپلیکیشن ها به کار می رود که توسط کارخانه سازنده اسمارت فون یا شرکت خدمات دهنده آن روی دستگاه از ابتدا نصب هستند. معمولا، این اپلیکیشن ها غیر قابل حذف هستند. اما اگر شما در این خصوص چنان جدی باشید که دستگاه تان را روت کنید، قادر خواهید بود چنین اپلیکیشن های مزاحمی را یک بار برای همیشه حذف کنید.
شما چه راه حلی را برای خالی کردن فضای ذخیره سازی ابزار اندرویدی پیشنهاد می کنید؟ 
برگرفته از
فوت و فن
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه

2 دیدگاه برای “۸ فوت و فن برای خالی کردن حافظه ابزارهای اندرویدی”
  1. سلام و خسته نباشید خدمت مهندس عزیز.واقعا دستتون درد نکنه. هفت گیگابایت trash و misc داشتم گوشیم از چشم افتاده بود . الان مثل یه دسته گل شده. دمتون گرم و خداقوت. مخلصم