انواع عایق‌های مورداستفاده در ساختمان

نویسنده:

۰۱:۵۸:۴۷

عایق‌بندی در حقیقت بستن و مسدود کردن منافذ در بین مصالح ساختمانی است. به‌عنوان مثال ترمیم شکاف‌های ریز روی پشت‌بام خانه، آب‌بندی اطراف وان حمام و سینک ظرف‌شویی،درزبندی پنجره‌ها و درها یا پوشاندن شیار‌های بدمنظره روی سقف اتاق را می‌توان نام برد. انتخاب عایق مناسب بسیار مهم است چون هر نوع عایقی دارای ویژگی و کاربرد خاص است. با انتخاب عایق و وسایل کار مناسب شما خواهید توانست همانند یک فرد حرفه‌ای کارهای ساختمانی خود را انجام دهید.

 در هنگام عایق‌بندی موارد زیر را رعایت کنید تا در پایان کار نتیجه ایده‌آل و مطلوب را به دست آورید:

۱- به نوع سطحی که قصد عایق‌بندی  آن را دارید توجه کنید و بررسی کنید که کدام عایق(سیلیکونی  یا لاتکس)برای این کار مناسب‌تر است.زمانی که می‌خواهید مانع نفوذ آب شوید و درنهایت یک سطح شفاف و بدون رنگ را به دست آورید، استفاده از درزگیر‌های سیلیکونی بی‌رنگ توصیه می‌شود.عایق‌های  سیلیکونی گزینه ایده‌آلی برای آب‌بندی قسمت‌های خارج ساختمان، یا مناطق مرطوب داخل ساختمان مانند اطراف دوش و وان حمام می‌باشند.این عایق‌ها گران بوده و استفاده از آن‌ها در یک سطح وسیع مقرون به‌صرفه نیست.

  • عایق‌های سیلیکونی برای محیط‌های مرطوب مناسب هستند و با پر کردن منافذ و شکاف‌ها با این نوع عایق می‌توان مشکل کپک‌زدگی در این‌گونه محیط‌ها را برطرف کرد.
  • عایق‌های سیلیکونی فقط در سه رنگ سفید، شفاف و مغز پسته‌ای موجود است و امکان رنگ زدن آن‌ها وجود ندارد.

۲- در صورتی از عایق‌های لاتکس آکریلیک استفاده کنید که به یک درزگیر رنگی با ساختار مولکولی بر پایه آب احتیاج داشته باشید.عایق‌های لاتکس در مقایسه با عا‌یق‌های  سیلیکونی ارزان‌خواهی از آن‌ها راحت‌تر بوده و دارای رنگ‌های متنوعی هستند و  به‌راحتی می‌توان آن‌ها را بارنگ سطوح موردنظر تطبیق داد. ساختار مولکولی عایق‌های لاتکس بر پایه آب هست، لذا استفاده از آن‌ها تنها در محیط داخل منزل توصیه می‌شود.عایق‌های لاتکس دوام و پایداری عایق‌های سیلیکونی را ندارند.

  • با توجه به اینکه عایق‌های لاتکس ساختار مولکولی بر پایه آب دارند،امکان رنگ کردن آن‌ها وجود دارد.
  • عایق‌های  لاتکس در صورت خیس شدن چروک می‌خورند و به‌سختی خشک می‌شوند.
  • عایق‌های لاتکس نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند.

۳- قبل از شروع کار ابتدا باید عایق‌های قدیمی را بردارید. با ضربه‌های سریع و محکم چاقو، تیغ یا کاردک  این کار به‌راحتی قابل انجام است.دقت کنید که اگر با وسایل فلزی به سطوح پلاستیکی ضربه وارد کنید باعث ایجاد خراش‌های عمیق خواهید شد.بنابراین برای جدا کردن عایق‌های قدیمی از چنین سطوحی از وسایل نوک‌تیز پلاستیکی استفاده کنید.

  • بعضی مواد شیمیایی در فروشگاه‌ها وجود دارند که با استفاده از آن‌ها به‌راحتی می‌توان عایق‌های قدیمی را جدا کرد. البته به این مسئله توجه داشته باشید که اکثر این مواد شیمیایی روی سطوح پلاستیکی اثر خورندگی دارند.

۴-  بعد از جدا کردن عایق‌های قدیمی از یک برس یا جاروبرقی برای جمع‌کردن مواد باقیمانده استفاده کنید و سپس محل موردنظر را با یک اسفنج نرم بشویید.با استفاده از الکل ، باقیمانده صابون و مواد شوینده را از روی دوش وان حمام پاک‌کنید. و قبل از شروع به عایق‌کاری محل موردنظر را کاملاً خشک‌کنید.

  • تمیز بودن سطح موردنظر قبل از شروع  عایق‌کاری بسیار مهم است و کیفیت کار را بالا می‌برد، اما در هنگام استفاده از عایق‌های سیلیکونی رعایت این مسئله بیشتر اهمیت دارد.ابتدا محل موردنظر را با یک پارچه آغشته به تربانتین شستشو دهید و سپس محل موردنظر را با یک پارچه دیگر خشک‌کنید.

۵- برای اینکه نتیجه نهایی تمیز و باکیفیت باشد،می‌توانید از نوارهای باریکی که عمدتاً در هنگام نقاشی ساختمان برای جلوگیری از پخش شدن رنگ در گوشه‌ها استفاده می‌شود، بهره بگیرید.این نوارها به شما کمک می‌کنند تا یک عایق‌بندی صاف و یکنواخت داشته باشید.در صورت استفاده از این نوارها نمای کار شما زیباتر و مرتب‌تر خواهد بود.

 

برگرفته از
wikiHow
لینک کوتاه