نکاتی برای گرفتن فیلم‌ها و عکس‌های زیر آبی

نویسنده:

۰۳:۳۷:۴۸

لذت غواصی زیر آب را با فیلم‌برداری و عکاسی کامل کنید.

برخی از شگفت‌انگیزترین، زیباترین و خارق‌العاده‌ترین حیات وحش، زندگی گیاهی و چشم‌اندازهای طبیعی را می‌توان در زیر آب مشاهده کرد. چه در غواصی مهارت داشته باشید یا آماتور هستید و برای اولین بار پا به دنیای زیرآب می‌گذارید، حتماً دلتان می‌خواهد هر آنچه را که می‌بینید در خاطره خود و دیگران ثبت کنید.

در این مطلب، قصد داریم چند فوت‌وفن‌ به شما یاد دهیم که بتوانید بهترین و باکیفیت‌ترین فیلم و عکس‌های زیرآبی را ثبت کنید و هر جا بروید عکاسی زیرآبی را فراموش نکنید.

اولین مرحله انتخاب دوربین‌های فیلم‌برداری اکشن است. باید ببینید کدام یک برای سفر بعدی شما مناسب‌تر است و مطابق با نیازهای شما خواهد بود.

وقتی یک دوربین فیلم‌برداری ضدآب خریداری کردید و آماده غواصی کردن هستید، چند مورد را باید در نظر بگیرید:

•  وقتی در حال ثبت تصویر در زیر آب هستید، نور و کنتراست کمتر از بالای سطح آب است. هر چه پایین‌تر بروید و به اعماق نفوذ کنید قرمز و نارنجی به سبز رنگ می‌بازند. با این که ممکن است چشم شما قرمز و نارنجی را تشخیص دهد اما احتمال اینکه دوربین زیرآبی شما هم آن را تشخیص دهد خیلی کم یا نادر است.

•  تا جایی که می‌توانید در عمق کم بمانید و از نور طبیعی بهره ببرید. حواستان باشد که حتماً قبل از رفتن و اکتشاف کردن بالای تپه‌ها و صخره‌های دریایی یا عرشه کشتی شنا کنید. با این کار نمای واید و عریضی خواهید داشت که دریافت نور بهتر و بیشتری دارد.

•  وقتی توانستید نماهای عریض یا زاویه باز ثبت کنید حتماً با محیط اطراف خود صمیمی‌تر باشید. تا می‌توانید به موجودات و گیاهان زیرآب نزدیک شوید. البته، جوانب احتیاط را فراموش نکنید و از خود در برابر حوادث محیطی مراقبت کنید. هر چه می‌توانید به میگو، ماهی، صخره‌های مرجانی و دیگر گونه‌های زیستی دنیای زیر آب نزدیک شوید. منتها حواستان باشد که آرامش آنها را بر هم نزنید اما فکر نکنید که می‌توانید تصاویر واضح و فوکوس‌شده یا ویدئویی از یک ماهی کوچولوی زیر آب در سه متری خود خواهید داشت.

•  بیشترین دوربین‌های فیلم‌برداری اکشن باتری قوی دارند. به همین دلیل شما می‌توانید دوربین را روشن بگذارید و در حال شنا کردن و گشت زدن زیر آب هر چه در کف دریا می‌بینید را ثبت کنید. در اوج غوطه‌ور شدن زیر آب و حظ بردن از دنیای مرموزش ناگهان لاک‌پشت آبی غول‌پیکری را می‌بینید که از پشت صخره بیرون می‌آید و شما اصلاً خبردار نبودید. یا اینکه کوسه‌ای درست مقابل روی شما ظاهر می‌شود و از جلویتان با نگاهی چپ‌چپ رد می‌شود.

•  پس از آنکه به پایین یا عمق دلخواه خود رسیدید، دوربین ورزشی خود را روشن کنید. با اینکه هنوز شاید چیزهای جالبی برای ثبت کردن وجود نداشته باشد اما بهتر است آن را روشن کنید و روی سر یا قفسه سینه خود نصب کنید.

•  برای حفظ عمر باتری، در حال بالا یا پایین رفتن (آمدن روی آب و رفتن زیر آب) بهتر است دوربین را خاموش کنید. اگر قرار است مدت زمان زیادی را غواصی کنید و وقت برای شارژ دوربین خود ندارید، می‌توانید با وضوح پایین فیلم‌برداری کنید. اگر چه، در این صورت ویدئوهای شما خیلی با کیفیت نخواهد بود اما باز جای شکرش باقیست که از تمام غواصی خود فیلم دارید.

•  بعد از اتمام غواصی، ویدئوی خود را سر و سامان دهید و ویرایش‌های کوچولویی روی آن انجام دهید. ویدئوهای HD حافظه زیادی را به خود اختصاص می‌دهد. برای اینکه حافظه کارت اس.دی شما ته نکشد، ویدئو را در در لپ‌تاپ یا هاردهای اکسترنال دانلود کنید و کمی ویرایش پایه و ابتدایی روی آن انجام دهید. احتمال دارد بخش زیادی از ویدئو به درد نخور باشد. شاید در یک ساعت غواصی شما فقط ۵ تا ۱۰ دقیقه را بخواهید نگه دارید. وقتی جاهایی که می‌خواستید در خاطره بماند را ذخیره کردید، بقیه بخش‌های اضافی را پاک کنید. با این کار حافظه شما آزاد می‌شود و به شما امکان می‌دهد تا دفعه بعد ویدئوهای بیشتری را بتوانید ضبط کنید.

عکاسی و فیلم‌برداری زیر آب یک ورزش جدید و جالب است. دوربین‌هایی که در بازار هستند نیز قیمت مناسبی دارند و قدرتشان بسیار بالاست. پس حتماً عکاسی زیر آب را که هم ورزش است و هم تفریح تجربه کنید.

برگرفته از
toptenreviews
لینک کوتاه