۵+۱ فوت و فن برای امنیت موبایل و اطلاعات آن

نویسنده:

۰۱:۵۱:۴۶

 
خوشبختانه اسمارت فون های امروزی گزینه های فراوانی را برای امنیت داده ها و خود دستگاه در اختیارمان می گذارند. البته شیوه های حمایتی و حفاظتی که هنگام وب گردی روی کامپیوتر از آنها استفاده می کنیم، اینجا هم می توانند تا حد زیادی مفید واقع شوند.
 
روی یک اسمارت فون، ایمیل همیشه باز است. و برخلاف مرورگر کامپیوتر خانگی تان، لازم نیست برای هر بار کنترل ایمیل ها، وارد اکانت ایمیلتان شوید. موارد اینچنینی به شکل قابل توجهی اهمیت استفاده از همین نکات ساده برای ایجاد لایه های امنیتی هرچند کوچک را بیش از پیش افزایش می دهند.
 
هیچ چیز تضمین شده نیست. اما به جای اینکه اسمارت فون تان را با یک Blackphone ویژه عوض کنید، رعایت این فوت و فن های ساده می تواند شما را چند قدم نسبت به کاربران عادی جلو بیندازد. البته در این زمینه گزینه های بسیار زیادی قابل بررسی و انتخاب هستند. لذا پیشنهاد می شود به فوت و فن های این مطلب بسنده نکنید و به دنبال نکات بیشتری در این خصوص باشید. البته فراموش نکنید آنها را با ما و دیگر خوانندگان هم در میان بگذارید.
 
ادغام این موارد ایمنی با اپلیکیشن مخصوص find my phone اسمارت فون تان، می تواند راه را بر اغلب خطراتی که داده های تان را تهدید می کنند، ببندد. اینگونه هنگام سرقت یا گم شدن تلفن تان، علاوه بر ردیابی آن، حداقل می توانید اطلاعات تان را از راه دور پاک کنید.
 
۱- به جای استفاده از پین کد یا الگو، از رمزعبور سخت و مطمئنی استفاده کنید
یک پسورد قدرتمند و مطمئن، مجموعه اتفاقی از اعداد، حروف کوچک و بزرگ و علائم خاص است که طول آن هم بیشتر از ۸ کاراکتر باشد.  با همین کار کوچک، از این پس با خیال راحت می توانید موبایل تان را روی میز بگذارید و نگران سرک کشیدن دیگران میان اطلاعات تان نباشید.
 
اگر هم از ابزارهای جدید ساخت ال جی استفاده می کنید، قابلیت KnockCode می تواند امنیت قابل قبولی را برای تان فراهم آورد. اینگونه با ۸ تپ در چهار نقطه از صفحه، می توانید آن را باز کنید.
 
۲- از امکان رمزنگاری دستگاه بهره ببرید
در آیفون تنها با انتخاب یک رمز عبور یا Passcode، تمامی اطلاعات موجود در اسمارت فون بر اساس این کد رمزنگاری (اینکریپت) می شوند. در ابزارهای اندرویدی باید آن را در بخش تنظیمات فعال کنید. این فرآیند چندان پیچیده نیست، اما انجام آن می تواند یک ساعت یا بیشتر طول بکشد. البته انجام این کار در ابزارهای مختلف، شیوه های گوناگونی دارد که باید با کمی جستجو روش مورد استفاده در تلفن یا تبلت اندرویدی تان را بیابید.
 
۳- از شبکه های خصوصی مجازی برای فعالیت های مالی و تجاری استفاده کنید
اگر اغلب اوقات در حال مسافرت هستید و از شبکه های WiFi عمومی و غیر امن استفاده می کنید،  در این صورت راه اندازی یک شبکه خصوصی مجازی یا وی پی ان، امری ضروری برای فعالیت های شغلی و مالی تان به شمار می رود.
برای اپلیکیشن مناسب اسمارت فون تان گزینه های بسیار زیادی را در گوگل پلی استور و آیتونز استور می توانید بیابید. سعی کنید با راهنمایی متخصصان شبکه و دقت فراوان برنامه مناسب را انتخاب کنید تا کمترین تاثیر را روی سرعت کارتان داشته باشد.
 
اغلب این اپلیکیشن ها رایگان هستند و البته باید از درون برنامه سرویس های لازم را خریداری کنید تا ارتباط امنی را برای تان فراهم آورند. البته یک راه هم راه اندازی شبکه مجازی خصوصی روی سرورهای شرکتی است.
 
۴- از اپلیکیشن های چت رمزنگاری شده استفاده کنید
این گزینه می تواند تا حدی چالش بر انگیز باشد. زیرا ضروری است که افرادی هم که با آنها تماس می گیرید از اپلیکیشن مشابه یا تکنولوژی رمزنگاری مشابه استفاده کنند. اگر شما با دوستان و همکاران فراوانی از سراسر دنیا در تماس هستید، شاید یافتن اپلیکیشن جهان شمول و مناسبی که چت رمزنگاری را به ارمغان آورد ، اندکی مشکل باشد. البته برخی شرکت های سازنده اسمارت فون هم چنین اپلیکیشن هایی را به صورت پیش فرض مهیا کرده اند. از این جمله می توان به اپلیکیشن iMessage اپل یا مسنجر بلک بری اشاره کرد که تماس متنی رمزنگاری شده میان کاربران را فراهم می آورند. 
 
۵- از اپلیکیشن های تماس تلفنی رمزنگاری شده بهره ببرید
همانند اپلیکیشن های چت اینکریپت شده که به شرط استفاده هر دو طرف از اپلیکیشن یکسان، ارتباط برقرار می شود، سرویس های تماس صوتی رمزنگاری شده هم اینگونه هستند. البته در این زمینه هم اپلیکیشن های فراوان و متنوعی خواهید یافت که راه گشا خواهند بود. هرچند که بهترین پیشنهاد برای انتخاب اپلیکیشن، استفاده از راهنمایی افراد خبره و کاربران چنین برنامه هایی است.
 
۶- از دو اسمارت فون استفاده کنید
اگر واقعا نمی خواهید اطلاعات، داده ها و ارتباطات کاری و شخصی تان با یکدیگر قاطی شوند، بهترین گزینه استفاده از یک اسمارت فون جداگانه برای اهداف کاری و فعالیت های تجاری – شرکتی است. البته برخی از شرکت ها به تازگی اسمارت فون هایی عرضه کرده اند که می توانند چندین پروفایل کاربری روی خود داشته و همه چیز را کاملا مجزا نگه داری کنند. البته ضرورتی ندارد که اسمارت فون دوم تان، همانند تلفن اصلی یکی از مدل های گرانقیمت بازار باشد. با گشتی در بازار مدل های ارزان قیمت فراوانی خواهید یافت که از پس نیازهای شما بر می آیند.
 
نکته کلیدی در خصوص این فوت و فن، نصب اپلیکیشن های ضروری روی اسمارت فون شغلی تان است. نباید اینگونه باشد که همانند تلفن شخصی تان، آن را آکنده از بازی و اپلیکیشن های سرگرمی یا مانند آن نمایید. زیرا بسیاری از این اپلیکیشن ها دائما در حال ردیابی اطلاعات مکانی، سرگرمی ها و عادات شما هستند. مواردی که شاید دوست نداشته باشید روی اسمارت فون تجاری تان کسی از آنها مطلع شود.
 
شما چه فوت و فن هایی برای امنیت اطلاعات در اسمارت فون ها سراغ دارید؟ ما را هم بی نصیب نگذارید.

 
برگرفته از
فوت و فن
لینک کوتاه

دیدگاه