میکی‌ماوس قاتل! این موش خود زامبی است

نویسنده:

۱۲:۴۰:۳۸

دانشمندان اعصاب موش را جدا کردند تا اینکه بتواند همه چیز را شکار کند و بجود؛ از سوسک و جیرجیرک گرفته تا در بطری.

حالا که دانشمندان می‌دانند چطور غریزه کشتن و غارتگری در جوندگان را تغییر دهند، احتمالاً قسمت بعدی سریال مرده متحرک (The Walking Dead) به موش‌های زامبی ختم می‌شود.

در یکی از تحقیقات جدید بر روی مدار مغز موش، پژوهشگران اعصاب‌ موش را که برای تعقیب طعمه حیوان را راهنمایی می‌کند برداشتند. این محققان مجموعه‌ای از اعصاب‌های موش که حیوان را برای گاز گرفتن و کشتن تحریک می‌کرد نیز برداشتند. با استفاده از آپتوژنتیک، روشی برای برداشتن و مهندسی اعصاب در زمان تحریک، محققان موش را مبدل به جونده‌ای کردند که رفتارهایی شبیه زامبی داشت. در این تحقیق، وقتی موش با لیزری که در قفس بود تحریک شد، تقریباً هر چیزی را شکار می‌کرد و می‌جوید؛ از سوسک و جیرجیرک گرفته تا در بطری.

به گفته محققان، تحریک لیزر اولویت‌های طبیعی حیوان برای تشخیص چیزهای خوردنی از غیرخوردنی را از بین می‌برد.

شکار غارتگرانه و درنده‌وار در بیشتر مهره‌داران آرواره‌دار رواج دارد اما شیوه‌ای که مغز این رفتار را کنترل می‌کند هنوز خیلی ناشناخته است. از آنجا که ویژگی درندگی نقش بزرگی در تحول مغز ایفا می‌کند، مسیر اولیه مغز موش باید به جویدن ارتباط داشته باشد.

اگر چه دانشمندان به این نکته پی بردند که موش گرسنه طعمه را با خشونت و پرخاشگری بیشتری تعقیب می‌کند، اما توانستند با برداشتن اعصاب خاص موش را فقط به شکار کردن تحریک کنند نه اینکه اقدام به کشتن طعمه خود کند. با آسیب رساندن به هر کدام از اعصاب خاص، محققان دریافتند که وقتی به اعصاب مربوط به جویدن و کشتن آسیب وارد کنند، حیوان طعمه تعقیب می‌کند اما آن را نمی‌کشد. در واقع، وقتی اعصاب موش همیشه آسیب ‌دیده باشد، قدرت جویدن در آرواره‌هایش در مقایسه با موش‌هایی که اعصاب آنها آسیب‌ ندیده است کاهش پیدا می‌کند و ۵۰ درصد ضعیف‌تر می‌شود.

محققان گفتند آنها در مرحله بعد قصد دارند ببینند چطور این دو مجموعه اعصاب (تعقیب و کشتن) به هم مربوط هستند.

این تحقیق ۱۲ ژانویه امسال، هفته گذشته، در مجله آنلاین Cell به چاپ رسید.

برگرفته از
livescience
لینک کوتاه

دیدگاه