آشنایی با انواع حشرات و نیش‌های آن‌ها

نویسنده:

۰۳:۰۴:۰۴

گاهی اوقات بعد از یک پیک‌نیک هیجان‌انگیز، متوجه سرخی کوچکی روی دستتان می‌شوید که احتمالاً جای نیش حشره است؛ اما برای این که بدانید چه نوع حشره‌ای شما را نیش زده، با ما همراه باشید.

۱- کنه‌

کنه‌ اغلب در گیاهان و علف‌های هرز یافت می‌شوند و می‌تواند انسان‌ها و حیوان‌ها را نیش بزند. معمولاً نیش کنه‌ خطرناک نیست؛ اما کنه حامل بیماری‌های جدی از جمله بیماری لایم و تب‌خال است. کنه‌ اغلب در مناطق گرم و مرطوب و در پنهان‌ترین قسمت‌های بدن مانند پوست سر، زیر بغل، کشاله ران، چین‌های پوست و دیگر مناطق مودار بدن یافت می‌شود؛ بنابراین برای به حداقل رساندن احتمال بیماری باید به درستی از بدن پاک شوند.

  • هنگام خروج از خانه لباس‌ مناسب بپوشید.
  • با پماد ضدحشرات می‌توانید کنه‌ها را دور کنید.
  • اگر قرار است مدتی را در جنگل‌ صرف کنید، حتماً بدن خود را بررسی کنید.

۲- عنکبوت سمی بیوه سیاه

عنکبوت بیوه سیاه حدود  ۲ / ۱ اینچ طول و یک شکم گرد براق و سیاه دارد. همچنین زیر شکمش یک ساعت شنی قرمز رنگ و متمایز دیده می‌شود. تنها گونه‌های ماده این عنکبوت انسان‌ها را نیش می‌زنند. این عنکبوت‌ها معمولاً در مناطق جنوبی آمریکا یافت می‌شوند. علائم نیش عنکبوت پس از ۲۰ دقیقه تا یک ساعت ظاهر می‌شود که می‌تواند شامل درد، گرفتگی عضلانی، درد شکم، لرزش، ضعف یا افزایش فشارخون باشد. اگر این عنکبوت شما را نیش زد، سریعاً به درمانگاه مراجعه کنید. با کمک پادزهر و داروهای مسکن می‌توان جای نیش این عنکبوت را تسکین داد.

۳- عنکبوت منزوی قهوه‌ای

این عنکبوت قهوه‌ای بسیار سمی است و نیش آن می‌تواند باعث عفونت و بیماری شود. آن‌ها اغلب در میانه و جنوب شرقی ایالت متحده یافت می‌شوند و رنگ زرد متمایل به قهوه‌ای با پاهای تیره‌تر دارند. مشخصه این عنکبوت، یک علامت ویولن بر روی پشت آن‌ها است. نیش این عنکبوت معمولاً درد ندارد؛ اما ممکن است حس نیش یک زنبور را ایجاد کند. علائم نیش این عنکبوت عبارت‌اند از درد شدید در محل نیش که در عرض ۴ ساعت بعد از نیش زدن آغاز می‌شود، خارش شدید، حالت تهوع، استفراغ، تب و درد عضلات. اگر فکر می‌کنید این عنکبوت شما را نیش زده، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

۴- شپش سر

شپش‌ها در سر و گردن یافت می‌شوند و معمولاً خود را در لابه‌لای موها پنهان می‌کنند. شپش سر از طریق یک فرد آلوده به فرد دیگری منتقل می‌شود و در سنین پایین در مدرسه و مهدکودک شایع‌تر است. شپش سر حامل بیماری است و باعث خارش سر و حتی عفونت می‌شود. داروهای ضدشپش توسط پزشک تجویز می‌شوند. تمام لباس‌ها و ملافه‌های مورد استفاده توسط شخص موردنظر نیز باید پاک‌سازی شود.

۵- کک

کک‌ها می‌توانند انسان‌ها را نیش بزنند. آن‌ها از خون موجودات تغذیه می‌کنند. اندازه کک ۲٫۵ میلی‌متر است و رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای دارد. این حشره می‌تواند پرش‌های بلندی را انجام دهد. برخی افراد ممکن است نسبت به این نیش این حشره، حساسیت داشته باشند. خارش محل نیش ممکن است منجر به عفونت شود.

۶- زنبورعسل و زنبور زرد

نیش این نوع زنبور‌ها می‌تواند باعث واکنش‌های شدید در افراد حساس شود. یک واکنش عادی شامل درد، قرمزی و ورم در اطراف نیش است.

۷- مورچه قرمز

مورچه‌های قرمز که اغلب در جنوب آمریکا یافت می‌شوند، رنگ قرمز متمایل به قهوه‌ای دارند. آن‌ها در مناطق آفتابی خانه‌هایی به صورت تپه‌های شنی می‌سازند. نیش این مورچه‌ها دردناک است و باعث خارش و تاول چرکی می‌شود.

۸- ساس

ساس‌ها رنگ قهوه‌ای متمایل به قرمز دارند و طول آن‌ها کمتر از یک میلی‌متر است. آن‌ها اغلب در رختخواب، مناطق درهم‌وبرهم یا مبلمان قدیمی یافت می‌شوند. نیش این حشرات باعث خارش و قرمزی پوست می‌شود و خاراندن بیش‌ازحد می‌تواند منجر به عفونت شود.

۹- عقرب‌ها

عقرب‌ها اغلب در مناطق گرم یافت می‌شوند و حدود ۹ الی ۲۱ سانتی‌متر طول دارند. نیش عقرب در قسمت انتهای دم آن قرار دارد و می‌تواند بسیار سمی باشد. معمولاً اغلب عقرب‌ها بی‌ضرر هستند؛ اما برخی از آن‌ها می‌توانند کشنده باشند. علائم نیش عقرب عبارت‌اند از درد، خارش و تورم است و در حالت شدید‌تر می‌تواند باعث بی‌حسی، مشکل بلع، تاری دید، تشنج و تنگی نفس شود.

۱۰- آهو مگس

این مگس‌ها اندازه مگس‌های عادی هستند، رنگ زرد یا سیاه دارند و بال‌هایشان طرح‌دار است. این مگس‌ها بیشتر در روزهای گرم و آفتابی و کمی بادی در اطراف ساحل، دریاچه یا چوب‌های نزدیک نواحی مرطوب دیده می‌شوند. نیش این مگس‌ها دردناک است؛ اما اغلب مشکل زیادی ایجاد نمی‌کند.

۱۱- پشه

بیشتر اوقات جای نیش پشه، برجسته شده و می‌خارد. با این حال، ممکن است حامل ویروس نیز باشند.

۱۲- سوسک

سوسک در همه جای جهان وجود دارد و نه تنها ناقل بیماری‌هایی مانند سالمونلا است، بلکه ممکن است باعث بروز حساسیت نیز شود. علائم حساسیت به سوسک عبارت است از خارش پوست و گلو، خارش چشم‌ها و بینی و حتی آسم.

برگرفته از
medicinenet
لینک کوتاه

دیدگاه