سرما خورده‌اید یا آنفولانزا گرفته‌اید؟

نویسنده:

۱۰:۱۲:۲۹

در هر دو بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا شخص احساس خستگی، گلودرد، بدن‌درد و تب دارد؛ اما چگونه می‌توان فهمید که این علائم ناشی از سرماخوردگی است یا آنفولانزا؟

با توجه به گفته‌های سیندی وستون، استادیاری از دانشگاه پرستاری A & M در تگزاس، علائم آنفولانزا و سرماخوردگی با چند تفاوت جزئی شبیه به هم هستند. علائم رایج سرماخوردگی خستگی خفیف، تب، سرفه، گلودرد و گرفتگی بینی است. وی افزود: «آبریزش بینی، عطسه و آبریزش چشم نیز نشانه‌های معمولی و استاندارد یک سرماخوردگی محسوب می‌شوند. درمان سرماخوردگی پیچیده است، اما استراحت و تغذیه مناسب بهترین راه‌حل است. شما می‌توانید برای درمان و خلاص شدن از شر علائم بیماری، از برخی داروها نیز استفاده کنید. سرماخوردگی معمولاً بعد از یک هفته از بین می‌رود؛ اما اگر هنوز احساس بیماری داشتید یا اگر علائم شدید‌تر شد، اگر مبتلا به آسم یا سایر بیماری‌های مزمن هستید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. برخلاف سرماخوردگی، آنفولانزا به طور سریع و قوی‌تری وارد بدن می‌شود. ممکن است صبح احساس بیماری نداشته باشید؛ اما بعدازظهر احساس بیماری شدید همراه با تب و درد به سراغ شما بیاید».


بیشتر بدانیم: چگونه از ابتلا به آنفولانزا پیشگیری کنید


یکی دیگر از تفاوت‌های بین آنفولانزا و سرماخوردگی، نوع درد است.

وستون می‌گوید: «در هر دو بیماری درد شایع است؛ اما این درد در سرماخوردگی خفیف‌تر است و به طور کلی با احتقان ارتباط دارد. در صورتی که آنفولانزا با درد عمیق عضلانی در عضلات بزرگ بدن از جمله درد عضلانی پاها و کمر همراه است. استفاده از دارو‌های ضدویروس در ۴۸ ساعت بعد از شروع آنفولانزا می‌تواند شدت علائم و احتمال ابتلا به عوارض بعدی را کاهش دهد».

هر دو بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا می‌توانند منجر به بروز مشکلاتی از قبیل ذات‌الریه، برونشیت و سینوزیت شوند که احتمال ابتلا به این بیماری‌ها در آنفولانزا بیشتر است؛ بنابراین به منظور کاهش احتمال بروز مشکلات بیشتر بهتر است این علائم را درمان کنیم و استراحت کافی داشته باشیم.

برگرفته از
health
لینک کوتاه