خرگوش حیوان خانگی محبوب شما

نویسنده:

۱۱:۲۴:۵۸

خرگوش‌ها حیواناتی باهوش، فعال، بازیگر، سرزنده و مهربان هستند و نگهداری از آنها آسان است. این خصوصیات باعث شده است که خرگوش  برای اکثر خانواده‌ها یک حیوان خانگی محبوب باشد. این حیوان پاهای عقبی بسیار قوی دارد که پریدن و جهیدن را برایش آسان می‌کند. تنوع نژاد و رنگ پوشش بدن در خرگوش زیاد است و هر کس به راحتی می‌تواند حیوان مطابق با سلیقه خود را بیابد.

خرگوش حیوانی بسیار مهربان است و از بازی همراهی با انسان‌ها لذت می‌برد. تربیت پذیر و بازیگوش است، اما دوست ندارد که در هنگام بازی در دست نگه داشته شود، بلکه زمانی احساس آرامش می‌کند که در کنار صاحب خود روی زمین به بازی مشغول شود.

برای کسانی که مدت طولانی از روز را در بیرون از منزل سپری می‌کنند خرگوش یک حیوان ایده‌آل به حساب می‌آید، زیرا خرگوش به راحتی با تنهایی کنار می‌آید، اما اگرخرگوش دیگری نیز در خانه داشته باشید تا در طول روز با هم به تفریح و بازی بپردازند،مساما بهتر خواهد بود. برای بچه های کم سن که قادر نیستند به درستی حیوانات را در دست نگه دارند،  خرگوش حیوان خانگی مناسبی نمی‌باشد چون زمانی که احساس آرامش و راحتی نکند، با پاهای عقب خود دست کودک را زخمی خواهد کرد.خرگوش را هم در فضای داخل و هم در فضای خارج از منزل می‌توان نگهداری کرد، اما نسبت به سایر جوندگان فضای بیشتری برای تحرک نیاز دارد. طول عمر این حیوان با توجه به نژاد بین پنج تا ده سال است.

خرگوش‌ها حیوانات حساسی هستند، مراقبت مناسب و کافی از آنها باعث می‌شود که سلامتی و شادابی خود راحفظ نمایند.

پیش از اقدام به نگهداری این حیوان لازم است در مورد نحوه تغذیه، نگهداری و تمیز کردن حیوان اطلاعات کافی داشته باشید.

ابتدا قفس یا جایگاه مناسب برای نگهداری، ظرف غذا و ظرف آب مناسب برای حیوان تهیه کنید.بهتر است خرگوش در خارج از محیط منزل مثلا بالکن یا حیاط نگهداری شود، اما با ساخت جایگاه و لانه مناسب می‌توان از آن در داخل منزل نیز نگهداری کرد. محل نگهداری حیوان باید هر روز نظافت شود.

این حیوانات همیشه باید به آب کافی و مواد حاوی فیبر بالا دسترسی داشته باشند تا دستگاه گوارش آنها بتواند به طور منظم کار کند. یک برنامه غذایی مناسب برای این حیوان شامل مخلوطی از سبزیجات، میوه‌جات تازه، بعضی از گیاهان و گل‌ها و غذاهای آماده مخصوص خرگوش است.آب تازه باید همیشه به میزان کافی در دسترس حیوان قرار گیرد.

موهای خرگوش به صورت دوره‌ای می‌ریزد. شانه زدن و رسیدگی به موهای حیوان اهمیت زیادی دارد. اگر این کار را انجام ندهیم حیوان خود اقدام به لیسیدن و مرتب کردن موهای خود خواهد کرد وگلوله های مو در اطراف پراکنده خواهند شد.

خرگوش‌ها حیواناتی آموزش پذیرهستند. با صرف کمی وقت می‌توانید آنها را مطابق میل خود آموزش دهید.

در صورت مشاهده هر گونه تغییر در ظاهر و یا رفتار حیوان جهت بررسی علت آن به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.

برگرفته از
petwebsite
لینک کوتاه

دیدگاه