روشی مؤثر برای مبارزه با پیری

نویسنده:

۱۲:۵۵:۳۶

اگر کم‌کم موهای سفیدرنگ را لابه‌لای موها و خطوط ریز را روی پوست صورتتان مشاهده کرده‌اید و نگران پیری هستید، با ما همراه باشید تا با روشی کاملاً مؤثر برای مبارزه با علائم پیری آشنا شوید.

در این مطلب قصد داریم در مورد چیزی صحبت کنیم که محققان آن را مؤثرترین راه مبارزه با پیری می‌نامند. راز جوانی در چیست؟ یک کرم، سرم شب یا رژیم غذایی؟ هیچ‌کدام، فقط و فقط ورزش.

به تازگی تحقیقی نشان داده است که ورزش می‌تواند تک‌تک نشانه‌های پیری را به میزان چشمگیری کاهش دهد.

ورزش از لحاظ ظاهری علائمی مانند چین‌وچروک، خطوط ریز، علائم بالا رفتن سن و افتادگی پوست و از لحاظ فیزیکی تمام بیماری‌هایی که ممکن است یک پزشک به هر فردی در مورد آن‌ها هشدار دهد مانند دیابت، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و … را از بین می‌برد.

دانشمندان با آزمایش بر روی موش‌های آزمایشگاهی متوجه تأثیر مثبت ورزش منظم بر روی میتوکندری (نیروگاه سلول‌ها) شدند. آن‌ها دریافتند که ورزش منظم با جلوگیری از انحطاط میتوکندری طول عمر را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد. همچنین سلول‌ها به طور بهتر و مؤثرتری می‌توانند از انرژی و نیروی میتوکندری‌ها استفاده کنند.

پس برای حفظ جوانی چگونه باید میتوکندری خود را تحریک کنید؟

۱- تمرین‌های قدرتی – الزامی!

تمرین‌های قدرتی به دو دلیل زیر بخش مهمی از ورزش‌های ضد پیری محسوب می‌شوند:

دلیل اول این است که تمرین‌های قدرتی مؤثر باعث آزادسازی هورمون‌های طبیعی و در نتیجه کاهش سن می‌شود. با افزایش سن هورمون تستوسترون در مردها و استروژن و پروژسترون در زنان کاهش می‌یابد؛ اما انجام تمرین‌های قدرتی باعث آزادسازی این هورمون‌ها می‌شود.

دلیل دوم این که تمرین‌های قدرتی مانع از دست رفتن قدرت عضلانی می‌شود. این مشکل در افراد مسن شایع است. تحقیق دکتر لن کراویتز از دانشگاه نیومکزیکو ثابت کرد که تنها پس از ۲۶ هفته تمرین قدرتی، عملکرد ۱۶۹ ژن مرتبط با افزایش سن معکوس می‌شود.

توجه داشته باشید که تمرین قدرتی به معنای رفتن به باشگاه و استفاده از دستگاه‌های ثابت نیست.

۲- تا جایی که می‌توانید تمام عضلات خود را به کار بگیرید

آیا تابه‌حال از دستگاه‌های باشگاه ورزشی استفاده کرده‌اید؟ این دستگاه‌ها گروه‌های عضلانی را از هم جدا می‌کنند و هر کدام تنها تعداد کمی عضله را به کار می‌کشند.

مشکل اینجاست که این تمرینات جداگانه، فیبر‌های عضلانی را به اندازه کافی فعال نمی‌کنند و نمی‌توانند به طور مستقیم بر روی میتوکندری یا معکوس کردن روند ژنتیکی پیری تأثیر بگذارند؛ بنابراین سعی کنید ورزش‌هایی را انجام دهید که بیشتر عضلات را به کار بگیرند و میتوکندری را به طور کامل فعال سازند.

همچنین با به کار انداختن عضلات متعدد خود به طور همزمان، کالری بیشتری می‌سوزانید که به معنی از کاهش سریع‌تر وزن است، البته اگر قصد کاهش وزن داشته باشید.

یکی از بهترین روش‌های فعالسازی همزمان بیشتر عضلات بدن، گنجاندن یک تمرین HIIT یا «تمرین‌هایی که با فواصل کوتاه انجام می‌شوند» در برنامه ورزشی روزانه است. این تمرین‌ها به شما اجازه می‌دهند تا در زمان کوتاهی (کمتر از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه) بیشتر عضلات خود را بکار بگیرید.

۳- ورزش‌های کاردیو را فراموش کنید و به HIIT بچسبید

ورزش‌های HIIT بیشتر عضله‌ها را در هنگام تمرین فعال می‌کنند، کالری بیشتری می‌سوزانند و میتوکندری سلول‌های شما را فعال می‌کنند. تمرینات HIIT به تنهایی حدود ۱۵ درصد بیشتر از تمرین‌های کاردیو (تمریناتی که گردش خون را بهبود می‌بخشند) و تمرین‌های پایدار زمان بالا کالری می‌سوزاند. البته تمرین‌های کاردیو نیز تمرین‌های خوبی هستند و می‌توانند شما را جوان نگه‌دارند؛ اما به هیچ وجه قابل‌مقایسه با تمرین‌های HIIT نیستند.

برگرفته از
maxworkouts
لینک کوتاه