لنز چشمی هوشمند گوگل؛ یک گام به واقعیت نزدیک‌تر

نویسنده:

۰۵:۵۸:۵۶


در ماه ژانویه، یعنی حدود 6 ماه پیش، گوگل اعلام کرد که در حال کار بر روی لنزهای چشمی هوشمند است. هم اکنون مشارکت جدید با شرکت سوئیسی مراقبت‌های سلامت، نوارتیس (Novartis)، این فناوری را یک قدم به واقعیت نزدیک‌تر کرده است.
قبل از اینکه این عینک مینیاتوری گوگل را روی چشم بگذارید باید خدمتتان عرض کنیم که این یک دستگاه HUD یا واقعیت افزوده نیست. کمی پیشرفته‌تر و البته باورنکردنی‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید: به لطف وجود حسگر و تراشه بی‌سیم بسیار ریز، این لنز می‌تواند به طور مداوم سطح گلوکز را از طریق اشک چشم فرد کنترل کند. اگر مبتلا به دیابت هستید، این ساده‌ترین راه برای کنترل قند خون است؛ دیگر می‌توانید آزمایش قطه خون را فراموش کنید. تراشه بی‌سیم اطلاعات را به گوشی هوشمند انتقال می‌دهد.
یک قابلیت ویژه این لنز جایگزین شدنِ آن با عینک‌های مطالعه است و به کاربر کمک می‌کند تا بر چیزهای نزدیک تمرکز کند.
نوارتیس و گوگل در حال همکاری برای تولید و پتانسیل ساخت این لنزهای چشمی هوشمند هستند اما هنوز مشخص نیست چه زمانی وارد بازار می‌شود.
احتمالاً با خودتان فکر کرده‌اید که قرار دادن یک حسگر و یک فرستنده بی‌سیم در یک وسیله ریز و غیرتهاجمی مانند لنز چشم گامی به پیش در جهت تولید انواع عینک‌ها و لنزهایی مجهر به HUD است که در فیلم نبرد غیر ممکن دیده‌اید.

سعیده اکبری

برگرفته از
لنز چشمی
لینک کوتاه
برچسب ها