آیا جراحی لوزه در کودکان مؤثر است؟

نویسنده:

۱۲:۰۲:۰۴

اگر به جراحی لوزه و برداشتن آن برای کودک خود فکر می‌کنید؛ اما هنوز تردید دارید، با ما همراه باشید.

 محققان توصیه می‌کنند جراحی لوزه را انجام دهید. طبق دو تحقیق مجزا، برداشتن لوزه به تنفس در طول خواب کمک می‌کند و ممکن است در کوتاه‌مدت عفونت گلو را کاهش دهد. برای مشخص کردن اثرات طولانی‌مدت، تحقیقات بیشتری نیاز است.

 لوزه‌های بزرگ در کودکان می‌تواند مانع تنفس آن‌ها در خواب شود؛ مشکلی که به آن «انسداد تنفس در خواب» یا OSDB می‌گویند. لوزه‌ها همچنین باعث به دام انداختن باکتری‌ها در گلو می‌شوند که منجر به عفونت می‌شود.

این مسئله باعث می‌شود هر سال حدود ۵۳۰ -هزار کودک زیر ۱۵ سال در آمریکا جراحی لوزه را انجام دهند.

در حال حاضر هر کودکی که لوزه‌های بزرگی دارد که باعث انسداد تنفس او می‌شود، باید برای برداشتن لوزه خود اقدام کند.

آیا برداشتن لوزه ارزشش را دارد؟

در یکی از این تحقیقات، محققان نتیجه تحقیقات قبلی در مورد تأثیر جراحی لوزه بر خواب در بیماران مبتلا به OSDB را تجزیه‌وتحلیل کردند. از بین ۹۶۰۸ تحقیق تنها ۱۱ تحقیق به تأثیر جراحی لوزه بر روی افراد مبتلا به OSDB مربوط بود.

محققان دریافتند که جراحی لوزه می‌تواند باعث بهبود خواب و همچنین عملکرد ذهنی یا رفتاری در کودکان مبتلا به OSDB شود.

در این تحقیقات، بهبود خواب و همچنین کیفیت زندگی و رفتار این افراد مشاهده شده بود. با این حال تحقیقات بیشتری برای شناسایی تأثیر درازمدت این جراحی مورد نیاز است.

در تحقیق دوم محققان از میان ۹۶۰۸ تحقیق، ۷ تحقیق را در مورد تأثیر برداشتن لوزه بر روی عفونت گلو پیدا کردند.

برداشتن لوزه برای افرادی که عفونت مکرر گلو دارند، یعنی حداقل ۷ عفونت در سال یا ۵ عفونت طی ۲ سال یا ۳ عفونت در سال برای ۳ سال متوالی، پیشنهاد می‌شود.

کودکانی در این تحقیقات بررسی شده بودند که حداقل ۳ عفونت در یک تا ۳ سال گذشته داشتند.

پس از بررسی‌های انجام شده، محققان دریافتند که در سال اول پس از جراحی در کودکانی که حتی در چند سال گذشته تنها چند بار عفونت گلو داشته‌اند، تعداد عفونت گلو کمتر شده، رعایت بهداشت بیشتر شده و غیبت از مدرسه به دلیل عفونت گلو کاهش یافته است. با این حال مزایای این جراحی با گذشت زمان باقی نمی‌ماند و نتایج در درازمدت محدود می‌شود.

محققان اشاره کردند که والدین باید برای جراحی لوزه کودکان خود با پزشک مشورت کنند و مزایا و معایب آن را بسنجند؛ زیرا عمل جراحی خطراتی مانند خونریزی شدید، تورم، عفونت یا واکنش به بیهوشی را دارد که باید با منافع بالقوه آن مقایسه شود.

زمان بهبودی پس از جراحی می‌تواند از حداقل ۱۰ روز تا ۲ هفته به طول انجامد.

حدود ۳۰ سال پیش حدود ۹۰ درصد کودکان به دلیل عفونت مکرر گلو جراحی لوزه را انجام می‌دادند؛ اما در حال حاضر تنها ۲۰ درصد به دلیل عفونت گلو این جراحی را انجام می‌دهند و ۸۰ درصد جراحی‌های لوزه به دلیل مشکلات تنفسی و انسداد گلو در خواب صورت می‌گیرد.

برگرفته از
CNN
لینک کوتاه