جام جهانی، جذابترین رویداد تاریخ شبکه‌های اجتماعی

نویسنده:

۱۱:۱۳:۳۱

 
در واقع جام جهانی امسال اتفاقات اولی بسیاری را به خود دید. این اولین بار بود که یک کشور اروپایی در خاک آمریکای شمالی برنده جام جهانی می شد. اولین بار بود که آلمان به عنوان یک کشور متحد (اتحاد آلمان شرقی و غربی در سال ۱۹۹۰) برنده جام می شد. و برای اولین بار بود که شبکه های اجتماعی طی یک رویداد با چنین حجم عظیمی مورد استفاده قرار می گرفتند.
 
طی برگزاری این مسابقات، طرفداران با استفاده از تویتر، فیسبوک، گوگل پلاس، اینستاگرام، پینترست و دیگر شبکه های اجتماعی به تشویق تیم های موردعلاقه شان پرداختند. رقبا را تضعیف کردند و درباره کم و کیف بازی ها جوک ساختند و شوخی کردند. درباره پیروزی نهایی آلمان، باخت رقت بار برزیل، گاز سوارز اوروگوئه ای و شکست استخوانهای نیمار میلیونها نفر تویت کردند و پست گذاشتند.
 
بنا بر گفته تویتر، در مجموع  ۶۷۲ میلیون توییت مرتبط با جام جهانی ۲۰۱۴ ارسال شده است. این بیشترین تویت ارسال شده در این شبکه اجتماعی است که همگی مرتبط به یک رویداد هستند. البته این نکته را هم باید به خاطر داشت که جام جهانی شامل ۶۴ بازی در یک ماه است. اما رویدادهای دیگر همچون اسکار یا جوایز امی تنها یک بار در سال اتفاق می افتند. المپیک هم تنها ۱۶ روز طول می کشد.
 
تویتر در بلاگ خود نوشته: «طرفداران تیمها طی مدت جام جهانی ۶۷۲ میلیون توییت ارسال کرده اند که شامل عکس العمل به گلهای مهم، پیش بینی بازی های بعدی یا صحبت درباره آخرین مجروحان و جدال با یکدیگر بوده است. هر دقیقه و هر روز طرفداران فوتبال از سراسر دنیا مشغول صحبت درباره این مسابقات بوده اند. البته هنگام برگزاری مسابقات، این مباحث صعود برق آسایی را به نمایش می گذاشتند.»
 
فیسبوک هم طی این مدت فعالیت خارق العاده ای را ثبت کرده است. تا پایان فینال جام جهانی، بیش از ۳۵۰ میلیون نفر، بیش از ۳ میلیارد فعالیت مرتبط با جام جهانی در فیسبوک داشته اند که شامل پستها، لایک ها و کامنتها می شود. البته فیس بوک می گوید مسابقه فینال روز شنبه عنوان بزرگترین رویداد ورزشی در تاریخ شبکه های اجتماعی را از آن خود کرده است. طی مسابقه فینال میان آلمان و آرژانتین بیش از ۸۸ میلیون نفر در سراسر جهان نزدیک به ۲۸۰ میلیون فعالیت فیسبوکی داشته اند. رتبه دوم فعالیت فیسبوکی در رویدادهای ورزشی هم از آن مسابقات Super Bowl XLVII سال ۲۰۱۳ است. در آن زمان کاربران بیش از ۲۴۵ میلیون فعالیت ثبت کردند.
 
بحث بر انگیز ترین مسابقه در تویتر هم، بازی نیمه نهایی آلمان و برزیل بود که نتیجه آن ارسال ۳۵.۶ میلیون توییت بود. این عدد رکورد بالاترین میزان توییت در یک رویداد بوده است. رتبه دوم فعالیت تویتری هم متعلق به بازی آلمان و آرژانتین بود که ۶۱۸۷۲۵ توییت در دقیقه ارسال شد و کاربران جمعا ۳۲.۱ میلیون توییت با این موضوع ارسال نمودند. بازی برزیل شیلی هم با ۱۶.۴ میلیون توییت در رتبه سوم ایستاده است.
 
البته آمار صحبت درباره بازیکنان هم دست کمی از این اعداد و ارقام نداشته است. نیمار، بازیکن تیم برزیل در سال جاری رتبه اول منشن شدن در شبکه های اجتماعی را از آن خود نموده است. نفر بعدی این لیست، لیونل مسی از آرژانتین است. رتبه سوم تویتر را هم لویس سوارز از اروگوئه اشغال کرده است. البته این اتفاق پس از آن افتاد که سوارز در بازی ایتالیا، شانه یکی از بازیکنان حریف را گاز گرفت! هرچند که در فیسبوک رتبه سوم به کریستینو رونالدو پرتغالی رسید.
 
علاوه بر این شبکه های اجتماعی با برنامه های نظرسنجی آنلاین و دنبال کردن مطالب منتشره در حمایت از تیمها، اطلاعات جالبی را منتشر کردند. در این میان ساکنان آمریکای لاتین از تمامی تیمهای منطقه ای خود حمایت کرده اند. البته این حمایت در مسابقه آرژانتین، برزیل، آلمان و ایتالیا بیش از همه به چشم می آید. فرانسوی ها هم از پرتغالی ها حمایت کرده اند. بد نیست دوباره به عکس ابتدای مطلب نگاهی بیندازید.
برگرفته از
جام جهانی ۲۰۱۴
لینک کوتاه

دیدگاه