آرایشگر سگ خود در منزل باشید

نویسنده:

۱۰:۵۷:۲۳

اکثر صاحبان سگ‌‌ها ترجیح می‌دهند که آرایش و کوتاه کردن موهای حیوان را به آرایشگران حرفه‌ای بسپارند. کوتاه کردن و آراستن مو‌های سگ نیاز به مهارت دارد، مخصوصا در مورد سگ‌های با مو‌های بلند تجربه بیشتری دارد تا نتیجه نهایی مطلوب باشد. اما هیچ دلیلی وجود ندارد که شما نتوانید موهای سگ خود را در منزل کوتاه کنید، گرچه ممکن است در دفعه اول مهارت کافی نداشته باشید و پس از پایان کار سگ شما ظاهر حالت خنده‌داری پیدا کند. اما نگران نباشید چون موی حیوان به سرعت رشد خواهد کرد. (رشد مو‌های سگ حدود یک سانتی‌متر در ماه است) مطمئن باشید پس از چند بار تمرین خواهید توانست این کار را به نحو مطلوب انجام دهید.

وسایل لازم:

مهم‌ترین وسیله‌ای که شما نیاز دارید، یک دستگاه اصلاح (موزنی) است . این وسیله ارزان و در دسترس است. شما با هرنوع ماشین اصلاح می‌توانید این کار را انجام دهید، اما بهتر است نوع مخصوص حیوانات آن را تهیه کنید. تیغ بعضی از این ماشین‌ها این قابلیت را دارند که چندین بار تیز شوند، در صورت مایل می‌توانید از این نوع تیغ ها تهیه کنید. کنار تیغه اکثر ماشین‌های اصلاح که برای انسان استفاده می‌شود یک محافظ پلاستیکی وجود دارد. این تیغه‌ها برای اصلاح موی حیوانات مناسب نیستند چون قسمت محافظ معمولا در موی حیوان گیر کرده و کار را دشوار می‌کند.

ماشین‌های اصلاح برای کوتاه کردن موهای اطراف پنجه و گوش مناسب نیستند، برای اصلاح این نواحی بهتر است از یک قیچی تیز استفاده کنید.

آماده سازی حیوان برای اصلاح:

آرایشگر‌ها معمولا از میز‌های بلند استفاده می‌کنند تا تسلط کافی داشته باشند. معمولا در کنار میز گیره‌ای برای بستن قلاده و همچنین محافظ‌هایی برای محدود کردن حرکت حیوان تعبیه شده است. هنگامی که شما می‌خواهید این کار را در منزل انجام دهید یک میز با ارتفاع مناسب انتخاب کنید و روی آن را با یک حصیر یا پارچه مناسب بپوشانید تا مانع لیز خوردن حیوان شوید. حالت ایده‌آل این است که شخص دیگری در نگه داشتن حیوان به شما کمک کند، اما شما به تنهایی نیز قادر به انجام این کار خواهید بود.

هرچند وقت یک بار موهای سگ خود را اصلاح کنیم:

اگر رشد موهای سگ شما سریع است، فاصله زمانی مناسب بین دو اصلاح شش تا هشت هفته است. اگر موهای حیوان را به طور مرتب شانه بزنید، می‌توانید اجازه دهید تا سگ شما مو‌های بلندتر و زیباتری داشته باشد. اما اگر وقت و حوصله کافی برای این کار ندارید، موهای سگ خود را کوتاه‌تر نگه دارید. موهای با اندازه مناسب حیوان را در مقابل سرما و گرما محافظت خواهد کرد. در زمانی که هوا گرم است می‌توانید مو‌های زیر شکم سگ خودرا کاملا اصلاح نمایید تا حیوان با دراز کشیدن روی زمین(قسمت‌هایی که در معرض نور خورشید نبوده و خنک هستند) احساس راحتی و خنکی نماید.

رعایت نکات زیر به شما کمک خواهد کرد که کار اصلاح مو‌های سگ خود را بهتر و تمیز‌تر انجام دهید:

– اگر سگ شما کثیف است، قبل از شروع اصلاح ابتدا سگ را با شامپوی مخصوص حیوانات بشویید.

– در زمانی که مو‌های حیوان خشک است، اجسام خارجی و موهای به هم چسبیده را خارج کنید.

– ماشین اصلاح را در جهت رویش موها حرکت دهید.

– برای اصلاح موهای صورت واطراف گوش‌ها و از یک قیچی تیز استفاده کنید.

– برای اصلاح موهای اطراف پنجه‌ها، ابتدا موها را برخلاف جهت رویش شانه بزنید تا موهای بین انگشتان بیرون آمده و امکان کوتاه کردن آنها فراهم شود.

– موهای اطراف چشم حیوان را کاملا کوتاه کنید تا جلوی دید حیوان را نگیرد. اگر سگ شما پر تحرک است و هنگام کوتاه کردن مو‌ها زیاد تکان می‌خورد، بهتر است برای نواحی اطراف چشم از قیچی‌های کند با سرگرد استفاده کنید.

– در پایان کار موهای سگ را شانه بزنید و سپس او را حمام کنید.

کوتاه کردن وآراستن موهای حیوان می‌تواند برای شما و سگتان یک تجربه جدید باشد و می‌توانید در آن مهارت پیدا کرده و از آن لذت ببرید.

برگرفته از
lovethatpet
لینک کوتاه

دیدگاه