۱۰ نکته برای کاهش وزن پس از زایمان

نویسنده:

۱۱:۰۰:۵۷

مطمئناً شادی به دنیا آمدن فرزند قابل مقایسه با هیچ شادی دیگری نیست؛ اما پس از زایمان و آغاز زندگی روزمره، بیشتر مادرها به دنبال راهی برای کاهش وزن حاصل از دوران بارداری هستند.

توجه داشته باشید که بیشتر مادرها تا یک سال پس از زایمان به وزن قبل از بارداری خود نمی‌رسند. کاهش وزن و مراقبت از نوزاد به طور همزمان کار دشواری است. در ادامه ۱۰ روش برای کاهش وزن پس از زایمان آورده شده است.

۱- شیر دادن

شیر دادن به کودک یکی از روش‌های مؤثر برای کاهش وزن بعد از بارداری است. همچنین شیر مادر برای نوزاد بسیار مفید است. همراه با اضافه‌وزن و افزایش چربی در دوران بارداری، بسیاری از مادران احساس می‌کنند نسبت به انسولین مقاومت پیدا کرده‌اند و سطح چربی و تری گلیسیرید خونشان بالا رفته است. شیردهی نقش مهمی در معکوس کردن این تغییرات و بهبود سوخت‌وساز بدن بازی می‌کند. مادر با شیر دادن به کودک خود کالری زیادی را می‌سوزاند که باعث کاهش چربی ذخیره شده در بدن و کاهش وزن می‌شود.

۲- پیاده‌روی

انجام ورزش‌های سنگین برای مادران بعد از زایمان توصیه نمی‌شود؛ اما اگر تمایل دارید ورزش کنید، پیاده‌روی بهترین انتخاب است. پیاده‌روی نه تنها باعث کاهش وزن می‌شود؛ بلکه به بهبود سلامت قلب و عروق، افزایش انرژی، بهبود خلق‌وخو، کاهش استرس و افزایش صبر و حوصله کمک می‌کند. همراه با پیاده‌روی می‌توانید ورزش‌های سبکی نیز در خانه انجام دهید.

۳- روزی ۳۰ دقیقه ورزش کنید

دو تا سه ماه پس از زایمان، بدن شما آماده برخی از تمرینات دشوار است. در واقع، ورزش منظم یکی از مؤثرترین روش‌ها برای خلاص شدن از شر وزن اضافی ناشی از بارداری است. برخی از ورزش‌های اساسی و مناسب برای مادران جدید دویدن، شنا، ایروبیک، دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی است.

۴- به اندازه کافی آب بنوشید

اگر قصد کاهش وزن دارید، یکی از قوانینی که باید آن را رعایت کنید نوشیدن آب به مقدار کافی و تأمین آب موردنیاز بدن است.

آب باعث تولید حرارت و افزایش سوخت‌وساز بدن می‌شود که به سوزاندن کالری کمک می‌کند.

با این حال میزان آب موردنیاز افراد مختلف بستگی به سایز و ساختار ژنتیکی، میزان فعالیت و آب‌وهوای منطقه متغیر است. شفاف بودن رنگ ادرار نشانه‌ای از مصرف آب به اندازه لازم است.

۵- استرس خود را کنترل کنید

مسئولیت‌های مادر و مراقبت از یک نوزاد کار دشواری است. ضعف و استرس برای مادر‌ان جدید امری عادی است؛ اما اگر در حال تلاش برای کاهش وزن خود هستید، باید خود را از هرگونه استرسی دور نگه‌دارید؛ زیرا ممکن است بر روی هدف شما تأثیر منفی بگذارد.

۶- غذاهای سالم مصرف کنید

اگر به کودک خود شیر می‌دهید، دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و مغذی می‌تواند به سالم ماندن شما و تولید شیر به اندازه کافی کمک کند. یک رژیم غذایی خوب شما را به شکل و سایز اولیه برمی‌گرداند. درواقع خوردن غذاهای ناسالم یکی از دلایل اصلی افزایش بیش‌ازحد وزن در دوران بارداری است.

به جای خوردن فست فود که هیچ خاصیتی ندارند، مواد غذایی غنی از فیبر مصرف کنید که هم باعث سالم ماندن شما می‌شوند و هم تا مدت زیادی شما را سیر نگه می‌دارند. همچنین سعی کنید غذاهای غنی از اسید چرب امگا ۳، کلسیم و پروتئین مصرف کنید. غلات سبوس‌دار، ماهی، محصولات لبنی، میوه و سبزی‌های تازه چیز‌هایی هستند که بدن شما به آن نیاز دارد.

۷- برای صبحانه جو دوسر بخورید

صبحانه نخوردن مخصوصاً برای مادران شیرده به منظور از دست دادن وزن اصلاً پیشنهاد نمی‌شود. نخوردن صبحانه می‌تواند بر تأمین شیر مادر اثر منفی بگذارد و مانع از رشد کامل کودک شود. همراه با صبحانه سعی کنید بلغور جو دوسر میل کنید. یکی از مزایای مهم جو دوسر محتوای فیبر آن است. فیبر جو دوسر از افزایش قند خون جلوگیری می‌کند و با چربی شکم مبارزه می‌کند.

۸- به اندازه کافی بخوابید

معمولاً داشتن یک خواب شبانه کامل برای مادران جدید غیرممکن است. خوابیدن برای کاهش وزن ضروری است. نداشتن خواب کافی می‌تواند بر روی سوخت‌وساز بدن تأثیر بگذارد و سرعت آن را کم کند؛ اما روش‌هایی برای داشتن یک خواب کامل وجود دارد که به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • زمانی که کودک شما خواب است، کارهای خانه را فراموش کنید و شما هم بخوابید.
  • کودکتان را در رختخواب دیگری بخوابانید و خودتان در رختخواب دیگری بخوابید.
  • شب‌ها نگهداری از کودک را با همسر خود تقسیم کنید.
  • سعی کنید کارهای خانه را به افراد دیگر واگذار کنید.
  • از دوستان و اعضای خانواده کمک بگیرید.

۹- از خوردن تنقلات خودداری کنید.

گرسنه بودن در بیشتر زمان‌ها برای مادری که شیر می‌دهد، امری طبیعی است؛ اما برای ارضای گرسنگی خود سعی کنید از خوردن تنقلات ناسالم اجتناب کنید زیرا خوردن آن‌ها نه تنها به کاهش وزن شما کمک نمی‌کند، بلکه منجر به افزایش وزن نیز می‌شود.

۱۰- دور شکم خود را ببندید

در گذشته مادران برای کاهش وزن بعد از بارداری شکم خود را با یک پارچه می‌بستند. این کار باعث از بین رفتن سریع‌تر چربی بدن می‌شود. فشرده‌سازی ملایم شکم به بازگشت سریع‌تر رحم و شکم به حالت اولیه خود کمک می‌کند.

برگرفته از
top10homeremedies
لینک کوتاه