بخریم یا نخریم؟ شارژر باتری و باتری‌های قابل شارژ

نویسنده:

۱۱:۱۳:۱۶

باتری‌های قابل شارژ و شارژر باتری مزایای بسیار خوب و چشمگیری دارند.

شاید وقتی به بازارسر می‌زنید از مشاهده این همه تنوع در شارژرهای باتری شگفت‌زده شوید. در میان محصولات برتر بازار، شارژرهایی را خواهید دید که نمایشگر LCD دارند و به شما نشان می‌دهند که هر باتری چقدر شارژر شده است. شارژرهای باتری که قاب محافظ دارند برای استفاده در مسافرت و منظم کردن باتری‌ها هستند و در همه جای دنیا می‌توان از آنها استفاده کرد زیرا محدوده ولتاژ آنها بین‌المللی است.

علاوه بر امکاناتی که شارژرهای باتری دارند، استفاده از خود باتری‌های قابل شارژ نیز مزایای فراوانی دارد که تصمیم داریم در این مطلب به آنها اشاره کنیم:

 

آسایش

باتری‌های قابل شارژ می‌توانند به راحتی و خیلی آسان توسط یک شارژر باتری ساده شارژ شوند. شارژرهای باتری انواع مختلفی دارند و در طرح‌های گوناگونی به فروش می‌رسند؛ طرح‌هایی که روز به روز متحول می‌شوند و آسایش بهتر، راحتی بیشتر، اطمینان بالاتر و دوام طولانی‌تری را به همراه دارند. برخی از شارژرها انواع مختلفی از باتری‌ها را شارژ می‌کنند که با استفاده از این قابلیت راحت بسیاری از انواع باتری‌هایی که ما استفاده می‌کنیم قابل شارژ هستند. علاوه بر این، شارژرهای باتری می‌توانند به چندین روش شارژ شوند: از طریق خروجی دیوار یا پریز برق، پورت یو.اس.بی و حتی پورت یا فندک خودرو. بنابراین، مهم نیست منبع انرژی شما چیست. گزینه‌های شارژر باتری نسبت به گذشته خیلی بیشتر شده است و شما می‌توانید همیشه شارژر باتری را دم دست داشته باشید.

 

عملکرد بهتر

باتری‌های قابل شارژ از ۱٫۲ ولت انرژی در تمام مدت زمانی که در حال استفاده هستند بهره می‌برند. باتری‌های غیرقابل شارژ از ۱٫۵ ولت شروع می‌شوند و آنقدر مصرف می‌شوند تا عمرشان ته بکشد. با استفاده از باتری‌های قابل شارژ، شما همیشه بالاترین عملکرد را خواهید داشت؛ حتی وقتی که سیگنال باتری کم و در حال اتمام است. برخی از شارژرهای باتری حالت refresh یا تازه کردن دارند که باتری‌های قابل شارژ شما را قبل از شارژر مجدد آنها پس از پر شدن، خالی می‌کند. این حالت به شما اطمینان می‌دهد که می‌توانید همیشه انتظار عملکرد بهینه و طول عمر را از باتری خود داشته باشید.

 

دوست‌دار زمین

باتری‌های قابل شارژ نیکل متال هیدراید (NiMH) برای محیط زیست بهتر از باتری‌های نیکل کادمیوم (NiCd) هستند اما باز هر دوی اینها خیلی بهتر از باتری‌های غیرقابل شارژ یا فاسد شدنی هستند. باتری‌های قابل شارژ ضایعات کمتری دارد زیرا با یک شارژر باتری قابل شارژ هستند و می‌توانند صدها بار استفاده شوند. افزون بر این، انرژی کمتری هم مصرف می‌کنند زیرا باتری‌های قابل شارژ با یک شارژر باتری راندمان انرژی بالاتری از نظر هزینه و انرژی ساخت باتری جدید دارند.

 

صرفه‌جویی در زمان

به جای اینکه هر بار وقتی باتری‌‌هایتان تمام می‌شود به نزدیک‌ترین فروشگاه سر بزنید و در بخش باتری‌ها در جست‌وجوی بهترین و بادوام‌ترین باتری باشید، به این فکر کنید که با استفاده از باتری‌های قابل شارژ و شارژر باتری در منزل چقدر می‌توانید در وقت خود صرفه‌جویی کنید؛ باتری‌هایی که هر وقت بخواهید قابل استفاده هستند. باتری‌هایی که کامل شارژ شده‌اند را در دستگاه مورد نظر بگذارید و باتری‌های خالی را در شارژر باتری. حتی اگر باتری اضافی قابل شارژ ندارید، در کمتر از ۱۵ دقیقه، باتری‌های قدیمی‌تان که شارژشان تمام شده است را می‌توانید شارژ کنید؛ سریع‌تر از وقتی که برای حاضر شدن، رفتن به فروشگاه، خرید باتری و بازگشت به خانه سپری می‌کنید.

 

صرفه‌جویی در پول و پس‌انداز

با اینکه هزینه اولیه برای خرید باتری‌های قابل شارژ و شارژ باتری تا حدی بالاست که شاید فکر کنید ارزشش را نداشته باشد که این همه پول خرج کنید و ممکن است باز هم تصمیم به خرید باتری‌های فاسدشدنی غیرقابل شارژ و ارزان‌قیمت بگیرید، اما بهتر است کمی منطقی باشید و عقلانی فکر کنید: استفاده طولانی مدت را فراموش نکنید. باتری‌های قابل شارژ را می‌توان بیش از ۵۰۰ بار شارژ و استفاده کرد. فکر کنید اگر بخواهید یک بسته ۵۰۰ تایی باتری غیرقابل شارژ بخرید چقدر باید پول بدهید؟!!!

 

اگر چه خرید اولیه باتری قابل شارژ و شارژر باتری ممکن است گران باشد، اما شما می‌توانید مدل‌های ارزان‌تری پیدا کنید که خوب  هم کار می‌کنند. با قیمت کمتر از پنجاه هزار تومان، شما می‌توانید یک شارژر باتری با تایمر بخرید که از باتری قابل شارژر شما محافظت و عمر آن را طولانی می‌کند. چیزهای دیگری نیز وجود دارد که هنگام خرید شارژر باتری باید مد نظر داشته باشید.

در هر حال، مهم نیست که کدام باتری و شارژر باتری را انتخاب می‌کنید؛ باید مطمئن باشید که  باتری و شارژر به قیمتش می‌ارزد. صرف نظر از جنبه‌های راحتی و دوستدار محیط زیست بودن در استفاده از باتری‌های قابل شارژ، در طول بازه زمانی عمر آنها، این باتری‌ها هر سال ده‌ها و صدها هزار تومان در جیب شما نگه می‌دارند و برایتان پس‌انداز می‌کنند.

 

 

برگرفته از
toptenreviews
لینک کوتاه