میدان اسبدوانی: سریعترین موستانگ‌های تاریخ فورد

نویسنده:

۰۹:۵۸:۴۴

 
از سال ۱۹۶۴ که اولین موستانگ معرفی شد، این اتومبیل تا کنون قلب تپنده خط تولید فورد بوده است. در حالی که جنرال موتورز سعی دارد به لطف تولید شورلت کوروت بازار سوپر ماشینهای دنیا را قبضه کند، فورد نیز تا به اینجا توانسته سلطه خوبی بر این بازار داشته و رقبایی چون دوج چلنجر، شورلت کامارو و شورلت کوروت را کنار بزند.
 
تعهد و التزام همیشگی فورد به خودرو ریز نقش، اما مشهور خود باعث شده که ما امروزه شاهد خلق یک اثر هنری در این کارخانه باشیم. و حالا مجموعه ای از موتور توربوشارژ جدید، سیستم تعلیق مستقل چرخهای عقب و ابزارهای تکنولوژیک، بیش از هر زمان باعث خلق موستانگ ۲۰۱۵ شده است. محصولی که می تواند شروع دوران جدیدی برای نام برندش باشد.
 
علاوه بر این، با توجه به اینکه مدل پایه موستانگ جدید پیشرفته ترین، سریعترین و خوش دست ترین محصول در میان تولیدات تاریخ فورد به حساب می آید، بیش از هر زمان دیگری در جهان مورد توجه قرار گرفته است. برای به خاطر سپردن و جشن عبور از چنین مرحله ای، با ما همراه باشید تا نگاهی به سریع ترین موستانگ های تولیدی فورد در گذر زمان داشته باشیم. فقط توجه داشته باشید که این لیست شامل موستانگ های ویژه رانندگان معمولی و خیابان ها است و مدل های تقویت شده ویژه مسابقات، بهبود بعد از تولید توسط شرکت های ثالث و کانسپت ها در این دسته بندی قرار نگرفته اند.
 
۱۵- فورد موستانگ باس ۳۵۱ تولید ۱۹۷۱
هنگامی که باس ۳۵۱ مدل ۱۹۷۱ در انظار عمومی ظاهر شد، مجله Car & Driver ناراحت بود که چنین غولی به جای یک ستاره مسابقات به عنوان خودرو خیابانی معرفی شده است. مجله درایور معتقد بود با موتور ۳۵۱ اینچ مکعبی (۵.۷ لیتری)، گشتاور ۵۰۴ نیوتون متر و توان ۳۳۰ اسب بخاری، مطمئنا جای هیچ گله و شکایتی باقی نمی ماند. البته تنها ایرادی که منتقدان این مجله به آن اشاره کردند، طراحی موستانگ ۳۵۱ بود. به لطف کارایی بسیار بالا، صفر تا ۱۰۰ این خودرو ۵.۸ ثانیه است. این چنین کارایی، هنوز هم این خودرو را در زمره سریعترین موستانگ های تاریخ قرار می دهد.
 
۱۴- فورد موستانگ اس وی تی کبرا آر تولید ۱۹۹۳
اگر چه به ظاهر این محصول در گروه خودروهای عضلانی  قرار نمی گیرد، اما از نظر کارایی در این ناوگان دسته بندی می شود. موستانگ SVT کبرا R در واقع گل سر سبد نسل سوم موستانگ فورد است. بنا بر گفته نشریه Road & Track وابسته به فورد ریسینگ (واحد مسابقات سرعت فورد)، مدل ۱۹۹۳ کبرا آر برای رسیدن از سرعت صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت تنها به ۵.۷ ثانیه زمان نیاز دارد. این خودرو از موتوری ۲۳۵ اسب بخاری بهره می برد و توان تولید گشتاور ۳۸۰ نیوتن متر را دارد. لازم به ذکر است که تنها ۱۰۷ دستگاه از این خودرو تولید شده است.
 
۱۳- فورد موستانگ ماک ۱ تولید ۲۰۰۳
فورد در اوایل قرن ۲۱ باز به فکر تقلید از مود موستانگ های قدیمی افتاد. لذا در سال ۲۰۰۱ بر پایه موستانگ مورد استفاده در فیلم بولیت با بازی استیو مک کوئین، مدل جدیدی از موستانگ را به بازار فرستاد. پس از آن در سال ۲۰۰۳ هم ماک ۱ را روانه بازار کرد. و البته فراموش نکرد که روکش کاپوت ویژه ای همانند نسخه اصلی را در طراحی این خودرو به کار گیرد. ماک ۱ تولید ۲۰۰۳ از یک موتور ۴.۶ لیتری ۸ سیلندر وی شکل بهره می برد که امکان تولید توان ۳۰۵ اسب بخار و گشتاور ۴۳۴ نیوتون متر را فراهم می آورد. این خودرو از یک اگزوز با تیونینگ ویژه بهره می برد و طی ۵.۶ ثانیه سرعتش از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ثانیه می رسد.
 
۱۲- فورد موستانگ بولیت تولید ۲۰۰۱
در سال ۱۹۶۸ و در فیلم Bullitt، استیو مک کوئین نقش پلیسی را بازی می کرد که همیشه در حال تعقیب آدم بدها بود. او سوار بر یک موستانگ جی تی سبز لجنی بر خیابان های سان فرانسیسکو حکومت می کرد. مک کوئین و تولیدکنندگان فیلم با استفاده از چنین ماشین عضلانی، بر جذابیت فیلم شان افزودند. پس از آن در سال ۲۰۰۱، فورد برای بزرگداشت شهرت عالم گیر این فیلم و ماشینش، موستانگ بولیت را تولید کرد.
 
مدل جدید حسابی آماده تکرار شهرت فورد جی تی فیلم بولیت بود. موتور ارتقا یافته ۴.۶ لیتری ۸ سیلندر وی شکل با توان ۲۶۵ اسب بخار به فورد بولیت ۲۰۰۱ اجازه می دهد طی ۵.۶  ثانیه از سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد. فورد تنها ۶۰۰۰ عدد از این مدل را تولید و به بازار عرضه نمود.
 
۱۱- فورد موستانگ ماک ۱ کبرا جت تولید ۱۹۶۹
درباره قدرت، خروجی واقعی و کارایی موستانگ های اولیه بحث و جدل فراوانی میان طرفداران این برند در گرفته است. اما Gary Wizenburg یکی از نویسندگان خبره صنعت اتومبیل با تحقیقات وسیعی که درباره اتومبیل های دهه های قبل آمریکا انجام داده، معتقد است قدرتمندترین محصول در میان موستانگ های اولیه شرکت فورد، ماک ۱ کبرا جت ۱۹۶۹ است. موستانگی که از موتور ۷ لیتری بهره می برد و توانی برابر با ۳۳۵ اسب بخار تولید می کرد.
 
کبرا جت ۱۹۶۹ در چابکی و سرعت، حتی از موستانگ باس ۳۰۲ ترنس آم ۱۹۷۰ نیز جلو می افتد. اگرچه هر دو اتومبیل طی ۵.۵ ثانیه از سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می رسند. ماک ۱ کبرا جت با حداکثر سرعت ۱۹۵ کیلومتر بر ساعت، با فاصله خوبی دیگر رقبای دوران اولیه موستانگ را پشت سر می گذارد.
 
 
۱۰- فورد موستانگ اس وی تی کبرا آر تولید ۱۹۹۵
این اتومبیل سبک و سیاقی جدا از کبراهای اصلی دارد. اما اس وی تی کبرا آر ۱۹۹۵ با کارایی اش این موضوع را جبران کرده است. استفاده از یک موتور ۵.۸ لیتری ۸ سیلندر وی شکل ۱۶ سوپاپ، کبرا آر ۱۹۹۵ را قادر می سازد که به توان ۳۰۰ اسب بخار و گشتاور ۴۹۵ نیوتن متر هم دست یابد. چنین خروجی به این موستانگ اجازه می دهد تنها در ۵.۲ ثانیه از صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد.
 
این خودرو آغازی بر ارتقاء کارایی در تمامی مدل های Cobra R بود. به گونه ای که یک تیم ویژه با استفاده از این تجربیات دست به کار تولید مدل های شلبی جی تی ۵۰۰ شدند که به طور فزاینده ای سرعت موستانگ ها را افزایش دادند. البته محصولات این گروه همیشه در تعداد معدودی عرضه شده اند.
 
۹- فورد موستانگ جی تی ویژه کالیفرنیا تولید ۲۰۰۷
در ادامه کار بازتولید موستانگ های محبوب، فورد با ادای احترام به موستانگ ویژه کالیفرنیا تولید ۱۹۶۸، با کمک شلبی تعداد محدودی از این مدل را دوباره به بازار عرضه کرد. مدل ۲۰۰۷ نسخه ارتقا یافته GT Premium بود که در قالب California Special 54C ارائه می شد. موتور استاندارد ۳۰۰ اسب بخاری ۸ سیلندر وی شکل ۲۴ سوپاپی موستانگ CS، این خودرو را قادر می سازد که طی ۵.۱ ثانیه از صفر به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد. فورد تولید این مدل را تا سال ۲۰۱۱ نیز ادامه داد.
 
۸- فورد موستانگ وی ۶ پرمیوم تولید ۲۰۱۱
اولین بار در سال ۲۰۰۷ موستانگ وی ۶ محصولات سری GT را به چالش کشید. در این خودرو به خوبی می توان تفکر اولویت کارایی موتور فورد را مشاهده کرد. در وی ۶ پرمیوم ۲۰۱۱، فورد از یک موتور ۳۰۵ اسب بخاری با گشتاور ۳۷۹ نیوتن متر استفاده کرد که سرعت خودرو را طی ۵.۱ ثانیه از صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می رساند.
 
۷- فورد موستانگ بولیت تولید ۲۰۰۸
طرفداران استیو مک کوئین و تقاضای بازار برای باز تولید موستانگ ها، فورد را قانع کرد که لازم است مدل دیگری از موستانگ بولیت تولید شود. و این کار در سال ۲۰۰۸ انجام شد. البته این بار قدرت بسیار بیشتری در زیر کاپوت این خودرو جا گرفت تا مشتریان سفری لذت بخش با محصولی از دهه ۱۹۶۰ را تجربه کنند. بولیت ۲۰۰۸ از یک موتور ۸ سیلندر ۲۴ سوپاپ با توان ۳۱۵ اسب بخاری بهره می برد. چنین توانی به بولیت ۲۰۰۸ اجازه می دهد تنها در ۵ ثانیه از صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد.
 
۶- فورد موستانگ  اس وی تی کبرا تولید ۲۰۰۳
 هنگامی که موستانگ اس وی تی کبرا ۲۰۰۳ در بازار ظاهر شد، مشخص شد که سطحی متفاوت از توان موتور بر بازار حاکم خواهد شد. موتور ۴.۶ لیتری "ترمیناتور" با ۸ سیلندر وی شکل نشان داد که تامین قدرت مهیب ۳۹۰ اسب بخاری با گشتاور ۵۲۹ نیوتن متر، چندان دور از دسترس نیست.  جهشی قدرتمند که کبرا را به سطح بالاتری از رده بندی اتومبیل های عضلانی سوق داد. این خودرو با زمان ۴.۸ ثانیه ای مورد نیاز برای رسیدن از صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت، یکی از سریع ترین موستانگ های تاریخ است.
 
 ۵- فورد موستانگ اس وی تی کبرا آر ۲۰۰۰
 برای تولید قدرت موتور ۳۸۵ اسب بخار و گشتاور ۵۲۲ نیوتن متر، موستانگ اس وی تی کبرا آر ۲۰۰۰  از یک موتور ۸ سیلندر با گنجایش ۵.۴ لیتر بهره می برد که از موتور کبرا ۲۰۰۳ بزرگتر است. البته توان خروجی آن اندکی پایین تر از کبرا ۲۰۰۳ ثبت شده است.  هرچند این بدان معنی نیست که کبرای جدیدتر می تواند از پسرعموی سال ۲۰۰۰ خود پیشی بگیرد. اس تی وی کبرا آر برای رسیدن از سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت تنها به ۴.۴ ثانیه زمان نیاز دارد. البته فورد تنها ۳۰۰ مدل از این خودرو را تولید کرد که همه کوپه بودند.
 
۴- فورد موستانگ جی تی ویژه کالیفرنیا تولید ۲۰۱۱
جی تی ویژه کالیفرنیا در سال ۲۰۱۱ علاوه بر ظاهر جذاب تازه، از موتور مهیب ۸ سیلندر وی شکل جدیدی بهره مند شد که قدرت ۴۱۲ اسب بخاری را برای راننده به ارمغان می آورد. این غول خوابیده زیر کاپوت، جی تی CS سال ۲۰۱۱ را به یکی از سریع ترین موستانگ های تاریخ فورد تبدیل کرده است. این خودرو طی ۴.۳ ثانیه از سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می رسد.
 
۳-  شلبی جی تی ۵۰۰ تولید ۲۰۰۷
شاید تصور اینکه جانشین اس تی وی موستانگ کبرا در سال ۲۰۰۷ محصولی بدون نام و امضای همیشگی (نشانه استادی فورد در کارایی)، سخت باشد. اما شلبی جی تی ۵۰۰ سال ۲۰۰۷ چنین نقشی را بر عهده گرفت. این خودرو بر اساس پلتفرم S197 موستانگ تولید شده و از یک موتور ۵.۴ لیتری ۸ سیلندر وی شکل سوپر شارژ بهره می برد. این موتور توان ۵۰۰ اسب بخاری را فراهم می آورد. جی تی ۵۰۰ شلبی ۲۰۰۷ از هر نظر همچون یک غول عضلانی به نظر می رسد و البته موتور قدرتمندش با کارایی خود این نظریه را تایید می نماید. به گونه ای که رسیدن از صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت تنها ۴.۵ ثانیه طول می کشد.
 
۲- فورد موستانگ باس ۳۰۲ تولید ۲۰۱۲
فورد هیچ گاه از باز تولید مدل های موفق قدیمی موستانگ دست نکشیده است. باس ۳۰۲ نیز در سال ۲۰۱۲ با یک موتور ۵ لیتری ۸ سیلندر وی شکل ظاهر شد که ۴۴۴ اسب بخار قدرت دارد. این خودرو ۱۶۴۲ کیلوگرم وزن دارد و برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به ۳.۹۷ ثانیه زمان نیاز دارد. همان طور که طرفداران باس موستانگ معتقدند، برخی مجلات ماشین هم باس ۳۰۲ سال ۲۰۱۲ را جزو برترین های تاریخ اتومبیل نامگذاری کرده اند.
 
۱- شلبی جی تی ۵۰۰ تولید ۲۰۱۳
با ورود جی تی ۵۰۰ شلبی به بازار در سال ۲۰۱۳، فورد موتور ۸ سیلندر وی شکلی را عرضه کرد که بیشترین توان را در تاریخ فورد در آمریکای شمالی تولید می کرد. این موتور ۵.۸ لیتری ۳۲ سوپاپ سوپر شارژ با بدنه آلومینیومی ساخته شده و حداکثر توان ۶۶۲ اسب بخار را در دور موتور ۶۵۰۰ دور در دقیقه فراهم می آورد. قدرتی که هر چهارچرخ روی زمین را می ترساند.
 
و البته این موتور در تست های کارایی هم سربلند بوده است. برای اینکه از سرعت صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسید، تنها کافی است ۳.۵ ثانیه پای تان را روی پدال گاز شلبی بگذارید.
 
و البته نباید که فراموش کرد نسل جدید موستانگ ها هم در راه است. آیا آنها می توانند جایی در این لیست کارخانه فورد داشته باشد؟ تنها تست های پس از عرضه این موضوع را مشخص می کند. پیش بینی شما چیست؟

 
برگرفته از
سریعترین موستانگ‌های تاریخ فورد
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه