آنچه خوبان همه دارند؛ بررسی گوشی G3 ال‌جی

نویسنده:

۰۱:۱۰:۰۶

 • معرفی و ویژگی‌های کلیدی
با LG G3، ما شاهد عرضه یک گوشی پیشرفته‌تر از زمان خود توسط یک عنوان تجاری هستیم که به منظور جای گرفتن در این صنعت؛ حتی فراتر از مرزهای آن گام نهاده است. با در نظر گرفتن اینکه ما در حال حاضر در مورد تولید کننده‌ای صحبت می‌کنیم که با راه‌اندازی گوشیG2  در سال 2013 تحسین‌های فراوانی به دنبال داشت؛ تصور عجیبی نیست اگر اکنون انتظار بیشتری از آن داشته باشیم.
ال‌جی همچنین این نکته را به خوبی دریافته است که با وجود رقبایی چون Samsung، Sony و HTC نباید برای ارائه محصول جدید خود بیش از یک سال صبر کرد و اینکه برای پیشرو و سرآمد بودن می‌بایست هر بار با ارائه یک آیتم جدید و بی‌سابقه مثل تکنولوژی صفحه نمایش، یک قدم به جلو نهاد تا بتوان جایگاه و موقعیت خود را حفظ نمود. 
اگر برای باور اینکه ال‌جی برای عرضه این محصول خود بسیار عجله داشته هنوز تردید دارید، تغییراتی را که در آن ایجاد کرده است را چک کنید، باتری قابل جابجایی، حفره کارت حافظه، لایه فلزی و خیلی چیزهای دیگری که در مدل قبلی آن نقص به شمار می‌رفته است.

ویژگی‌های کلیدی
به ادعای ال‌جی تعداد زیادی از این ویژگی‌ها در سال جدید با عرضه G3پیشرفت و بهبود یافته است، اما قطعاً هیچ کدام آنها مانند صفحه نمایش QHD، این‌چنین برجسته و آشکار نیست. برخی ممکن است فکر کنند که این بار تنها تعداد پیکسل‌های صفحه نمایش HD  چهار برابر شده  است، همینطور است. اما اگر تنها در مورد صفحه نمایش 720p آن صحبت می‌کنید وG3  را با چیزی مثل Galaxy S5 مقایسه می‌کنید، باید بدانید که Galaxy S5 وضوحی با 2 میلیون پیکسل را در مقابل ال‌جی با 3.6 میلیون پیکسل ارائه می‌دهد. در کل می‌توان گفت که صفحه نمایش Galaxy S5 سامسونگ و HTC One M8 به طور قابل توجهی واضح‌تر از صفحه نمایش iPhone 5S است. اما بدون شک یک نوع صفحه نمایش دیگر وجود دارد که در رده بالاتری نسبت به همه اینها قرار می‌گیرد و آن صفحه نمایش QHD است. در مقابل سامسونگ که وضوح  ppi440 ارائه می‌دهد،  G3 دارای وضوح ppi538  است که با بالاترین سطح از کیفیت برابر است. به نظر می‌رسد که صفحه نمایش  QHD بهترین در نوع خود باشد، زیرا ال‌جی به خوبی این مطلب را دریافته است که چگونه می‌تواند یک نمایشگر شگفت انگیز ارائه دهد. در مورد مدل قبلی آن یعنی  G2 می‌توان گفت که از نظر کیفیت صفحه نمایش چیز متفاوت و خارق‌العاده‌ای نبوده است و این نشان می‌دهد که ال‌جی برای عرضه یک محصول منحصر به فرد و تأثیرگذار به پیشواز تکنولوژی در زمینه صفحه نمایش رفته است. البته ممکن است برخی بر این عقیده باشند که وجود یک چنین نمایشگری بر روی گوشی به هیچ وجه ضروری نیست، اما لازم به ذکر است که کیفیت تصویر در G3 بدون وجود صفحه نمایش QHD هم بدون اشکال بوده است، بنابراین انتقاد به ال‌جی برای بهره‌گیری از این تکنولوژی به هیچ عنوان منصفانه نیست، زیرا بدون شک تا یک سال دیگر یا بیشتر همه گوشی‌های هوشمند به این صفحه نمایش مجهز خواهند شد.

رابط کاربری جدید
زمانی که بحث انتقاد به میان می‌آید، در مورد G2 ال‌جی باید گفت که بزرگترین مشکل آن رابط کاربری بوده است.
رابط کاربری جدید درG3 ، بزرگ نقطه پیشرفت و ترقی آن محسوب می‌شود. آیکون‌ها دوباره طراحی شده‌اند، .برنامه‌های مختلف دارای رنگ‌ مخصوص به خود شده‌اند تا راحت‌تر تشخیص داده شوند و همچنین پالت رنگ نیز متنوع‌تر از قبل شده است.

این مسئله کاملاً مشهود و مشخص است که ال‌جی تمام تلاش خود را در راه پیشرفت و عرضه محصول بهتر کرده است. ال‌جی با ارائه G3 سعی کرده نقاط ضعف دستگاه‌های قبل را از میان برداشته، آنها را با اصلاح و تغییر تبدیل به نقاط قوت در دستگاه جدید خود نماید.
مشخصاً الجی در رابط کاربری جدید خود در G3، از اچ‌تی‌سی، سامسونگ و اپل الهام گرفته است. صفحه نمایش دارای یک بخش جداگانه برای راهنمایی فیلم‌ها شده است، (مانند گزینه مجله در Galaxy S5 سامسونگ)، رنگ‌ها در G3 بسیار شبیه به رنگ‌های M8 اچ‌تی‌سی شده است و طراحی آن نیز در حقیقت بیشتر به اپل تعلق دارد.
رابط کاربری در G3 ال‌جی هنوز هم دارای ناهنجاریست، اما در کل این‌چنین پیشرفت و به روز رسانی برای رفع ایرادها و مشکلات قطعاً قابل ملاحظه است.

 

لایه فلزی
از مشکلات بزرگ دیگری که در G2  وجود داشت این واقعیت بود گوشی دارای یک لایه پلاستیک خیلی براق بوده است.
ظاهر دستگاه روی هم رفته خوب جمع بندی شده بود، اما با این‌حال فاقد آن کیفیت فوق‌العاده‌ای بود که HTC One ، iPhone و یا Xperia Z1 سونی ارائه داده‌اند.
اما ال‌جی در G3 با خلق یک لایه فلزی که ظاهرا‌ً‌ بسیار فوق‌العاده به نظر می‌رسد و احساس می‌شود؛ اما وزن کمتری دارد و همچنین با اضافه نمودن مزایای ارتباطی با استفاده از پلی کربنات، هر دو سوی امر را به بهترین نحو حفظ کرده است. در واقع به دلیل به کار بردن سطح پشتی قابل جابجایی در دستگاه که باعث کاهش سفتی آن می‌شود و بیشتر احساس تو خالی بودن می‌دهد، G3 در مقایسه با G2 ارزان‌تر به نظر می‌رسد. اما نکته مثبت در این مسئله این است که شما امکان استفاده از مزیت وجود یک باتری قابل جابه‌جایی و همچنین حفره کارت حافظه (microSD ) برای عدم نیاز به برداشتن پشت گوشی را خواهید داشت که هر دو مورد به منزله یک امتیاز بزرگ در جهت کسب نظر مشتریان محسوب می‌شود.
ممکن است برخی افراد با این نظریه مخالف باشند، به این معنا که آنها بر این عقیده‌اند که حمل کردن بسته باتری و تجهیزات آن به مراتب از جابه‌جا نمودن آن با یک باتری نو راحت‌تر و همچنین شارژ کردن آن بسیار آسان‌تر است، به طور کلی می‌توان گفت که 98% از افراد تمایلی به وارد و خارج کردن مداوم باتری ندارند.

یک دوربین ساده با قابلیت تمرکز اتوماتیک لیزری
وجود یک دوربین 13 مگاپیکسلی در گوشیG3  ال‌جی هم از نظر ظاهر جدید رابط کاربری آن و هم از نظر مجهز شدن به یک تکنولوژی اضافی، یکی دیگر از نقاط مهم و مورد بحث در این دستگاه به شمار می‌رود.
این قابلیت تمرکز اتوماتیک لیزری در دستگاه موجب شده است کهG3  ال‌جی سریع‌ترین گوشی هوشمند در زمینه تمرکز تصویر شناخته شود.
لیزر از طریق ارسال یک سیگنال مادون قرمز مخروطی (با استفاده از تکنولوژی به کار گرفته شده در یک جاروبرقی رباتیک بخش لوازم خانگی ال‌جی) و دریافت اطلاعات از محیط اطراف جهت ایجاد یک تصویر فوری و روشن در دوربین کار می‌کند.
علاوه بر این‌ها بر خلاف تصور اکثریت افراد، کار کردن با این تکنولوژی به دلیل طراحی ساده و مؤثر آن بسیار آسان و راحت است؛ تنها با ضربه زدن به صفحه نمایش، دوربین به حالت به تمرکز درآمده سپس عکس می‌گیرد.

گوشی دارای یک دوربین 2.1 مگاپیکسلی در جلو است که به آن دوربین سلفی نیز می‌گویند.
از قابلیت‌های این گوشی می‌توان به تایمر طراحی خودکار آن اشاره کرد که یک سیستم هوشمند است و برای مواقعی که نمی‌توانید از هر دو دست خود استفاده کنید و یا به صفحه نمایش ضربه بزنید، بسیار مفید است.
دیگر ویژگی جالب G3  داشتن یک فلش در جلو است، اگر چه یک چراغ LED  نیست اما  در عوض در نتیجه استفاده از این گزینه بخشی از صفحه نمایش سفید می‌شود که به این طریق چهره‌ها روشن‌تر و تصاویر بهتری گرفته می‌شود. دستگاه حتی دارای سیستم تنظیم تعادل رنگ سفید بر روی صفحه است که برای از بین بردن لک های پوستی و دیگر مشکلات بسیار مؤثر است.
G3 ال‌جی تماماً به دنبال ساده سازیست و نیز این مسئله ثابت شده است که این نوع بهره‌گیری از تکنولوژی واقعاً نتیجه می‌دهد.
 
 
 • طراحی
ال‌جی همانطور که قبلاً هم گفته شد تلاش زیادی برای بالابردن سطح محصول جدید خود یعنی G3 انجام داده است که نتیجه این تلاش‌ها را با تغییراتی که در ویژگی‌های محصول قبلی خود یعنی G2 داده و به روز رسانی آنها به وضوح مشاهده کرد. یکی از این ویژگی‌ها و عناصر بزرگ که تا قبل از راه اندازی دستگاه و فاش شدن برخی تصاویر، مورد بحث بوده و هست، این لایه فلزیست که در واقع زینت بخش محصول جدید ال‌جی شده است. ظاهر تمام پلاستیک G2 جزء بزرگترین ایرادهای وارد شده به این دستگاه به شمار می‌رفت، اما فاش شدن تصاویری از G3 و مشاهده بدنه براق فلزی آن، هیجان و اشتیاق را هم در میان طرفداران و هم سایر افراد به همراه داشته است. ال‌جی یک کار مفید دیگر را هم انجام داده است؛ قرار دادن صفحه پشت قابل جابه‌جایی، که به این ترتیب به راحتی می‌توانید باتری را خارج و تعویض نمایید و همچنین کارت حافظه را به آن اضافه کنید.
با وجود حافظه داخلی به عنوان بهترین چیز در عملکرد گوشی، جای بسی تأسف است که  G3 ال‌جی تنها در نسخه 16 گیگابایت و 32 گیگابایت آمده است، و اکثریت هم نسخه اول را خواهند خرید که متأسفانه فاقد فضای کافی برای حجم زیاد و رو به افزایش برنامه‌هاییست که این روزها پیشنهاد می‌شوند. به هرحال این واقعیت که وجود یک باتری قابل جابجایی ممکن است از نظر برخی افراد یک پیروزی بزرگ تلقی شود و از طرفی این حقیقت که فرم بسته بندیG3  به خوبی G2 نیست، این تردید را به وجود می‌آورد که آیا در نهایت ال‌جی با انتخاب این نوع طراحی برای پرچمدار جدید خود، G3 اشتباه کرده است یا نه. اما شکی نیست که با وجود اینکه بدنه G3  از یک ماده تصفیه شده ساخته شده است، در واقع در دست ارزان‌تر و سبک‌تر از G2 احساس می‌شود. مسئله دیگر در مورد گوشیG3  ال‌جی موضوع صفحه نمایش آن است، البته نه خود صفحه نمایش( که همانطور که قبلاً هم به آن اشاره شد در نوع خود فوق‌العاده است)؛ بلکه مشکل سایز آن است.

اصطلاح گوشی هوشمند به طور مداوم در حال تغییر و تحول است. ابتدا این تصور وجود داشت که بزرگ بودن صفحه نمایش تا سایز 4 اینچ، ویژگی عظیم و خارق‌العاده‌ای در یک گوشی به شمار می‌رود، اما اکنون در واقع کوچک بودن آن مزیت یک گوشی تلقی می‌شود. بنابراین دیدن گوشی‌های هوشمند با صفحه نمایش 5 اینچی، کاملاً نرمال و معمولی به نظر می‌رسد. اما واقعاً  5.5 اینچ برای صفحه نمایش یک گوشی هوشمند زیادی بزرگ است. به طور خلاصه می‌توان گفت که ال‌جی در رابطه با طراحی پرچمدار خود هم پیشرفت کرده است. حقیقتاً با وجود ویژگی‌هایی مانند ارائه یک باتری قابل جابه‌جایی و حفره کارت حافظه، G3  ال‌جی یک دستگاه فوق‌العاده است. اما در مورد ظاهر آن باید گفت که اگر به دنبال گوشی با ظاهر فلزی هستید، این نکته را نیز در نظر داشته باشید که وزن گوشی نیز می‌بایست مانند HTC One M8 مناسب و معقول باشد.
 
 
 • رابط کاربری و عملکرد
شعار ال‌جی برای  G3"سادگی در اوج هوشمندی" می‌باشد؛ یکی از عوامل کلیدی در این خصوص این است که تمام آیتم‌های رابط کاربری در G3 جدید هستند و  همگی برای ارائه این گوشی جدید در کنار هم قرار داده شده‌اند.
یکی از انتقادهای بزرگی که بهG2  ال‌جی وارد می‌شد این بود که رابط کاربری واقعاً افتضاح بود؛ شبیه به کارتون بود که درک آن را  سخت‌تر می‌کرد، ناهنجار و بدون نظم بود و در کل به آن سطح استانداردی که HTC One M8 و سایرین ارائه می‌دهند نمی‌رسید. بنابراین مشاهده اینکه اکنون این عنوان تجاری تمام تلاش خود را کرده تا ایرادها را برطرف نماید و این بار چیزی در خور گوشی‌های رده بالا ارائه دهد، واقعاً عالیست.
با ایجاد تغییر در رابط کاربری، تمام برنامه هسته‌ای، از جملهcontacts  و messaging ، دارای رنگهای خاص خود شده‌اند تا به شما کمک کنند آنها را در میان سایر برنامه‌ها راحت‌تر تشخیص دهید، نوار اطلاعیه (notifications) نیز به همان ظاهر ساده که ردیفی از تنظیمات سریع و چیزهای دیگر بود بازگشت.
با استفاده از قسمت default  شما یک نوار روشنایی (brightness bar) خواهید داشت و همچنین گزینه‌ای برای کنترل صدا (که در مواقعی که از گوشی در حالت landscape استفاده می‌کنید بسیار کاربردی و مفید خواهد بود) که البته همه این‌ها را بسته به میل و سلیقه خود می‌توانید روشن و یا خاموش نمایید.
اگر تصور می‌کنید که G3 چیزی مابین سیستم جدید  TouchWiz سامسونگ و اندروید 4.4 است، می‌توان گفت تصور شما تا حدودی درست است. البته به آن شکلی که فکر می‌کنید به استاندارد اندروید خیلی نزدیک نیست (مانند بخش اطلاعیه‌ها و سیستم منو که متفاوت هستند) اما شباهت زیادی به آن دارد.
رابط کاربری جدید و تغییر یافتهG3  مسلماً یک پیروزی برای ال‌جی تلقی می‌شود و این مسئله را به خوبی برای همه روشن و اثبات می‌کند که این عنوان تجاری کره‌ای در نهایت قدمی به سطوح بالا و به سوی تولیدکنندگان برتر برداشته است. علاوه بر اینها یک سری ویژگی‌های دیگر نیز به G3  اضافه شده‌ است تا به شما در استفاده روزانه از این دستگاه کمک کنند.
به عنوان مثال گزینه  Smart Noticeکه با فعال کردن آن، هر زمان ویدیوی جدیدی برای مشاهده باشد، این گزینه به شما اطلاع می‌دهد.
البته در مورد عملکردG3  ال‌جی همان‌طور که می‌شود آن را حدس زد،  باید گفت که حتی با وجود پردازشگر Snapdragon 801  و 3 گیگابایت حافظه، این گوشی بدون شک تمام معیارها را در هم خواهد شکست. مطمئناً با استفاده روز به روز از آن، این احساس را به شما می‌دهد که G3 یک گوشی کامل و بی غیب و نقص نیست، کار کردن با G3  در طولانی مدت قطعاً شما را متوجه تفاوت‌های آن با دیگر گوشی‌های رده بالا مانند HTC One M8 و یا  iPhone 5Sمی‌کند.
در آزمون‌های مرحله به مرحله‌ای بستن و بازکردن برنامه ها،G3  ال‌جی به طور قابل توجهی کند است.
با کار کردن با G3 ال‌جی قطعاً متوجه خواهید شد که این گوشی به نرمی و راحتی دستگاه‌های دیگر نیست، این مشکل حتی با گرفتن نسخه نرم‌افزار اروپایی آن نیز حل نمی‌شود.
عدم سازگاری برنامه‌های کاربردی در این دستگاه همچنان یک مشکل محسوب می‌شود، برخی از برنامه‌های پر اهمیت مانند Real Racing 3 اصلاً وجود ندارد، که در نتیجه تست کردن برخی از عناصر لازم و ضروری دستگاه را مشکل می‌کند.
این مسئله احتمالاً در آینده با وارد شدن سری‌های بعدی دستگاه به بازار حل خواهد شد، اما اگر قصد دارید این گوشی را به محض عرضه آن خریداری کنید، به شما این هشدار را می‌دهیم که ممکن استG3  ال‌جی در مرحله اول رضایت شما را به طور کامل جلب ننماید.

Knock On / Knock Code

روش اختصاصی ال‌جی برای باز کردن قفل گوشی به مدل قبلی آن باز می‌گردد و می‌توان گفت که به همان خوبی هم عمل می‌کند. این روش بسیار ساده است؛ زمانی که گوشی خاموش است 2 بار بر روی صفحه نمایش ضربه می‌زنید و قفل آن باز می‌شود (البته اگر گزینه امنیتیlockscreen  را فعال نکرده باشید) همچنین با 2 بار ضربه زدن بر روی نوار اطلاعیه‌ها و یا هر فضای خالی دیگری بر روی صفحه نمایش، می‌توانید بدون معطلی از وضعیت آن آگاه شوید، سپس مجدداً آن را ببندید.  
این روش بر روی دستگاه‌های دیگر هنوز نتیجه نداده است؛ اما M8 اچ‌تی‌سی و Xperia Z2 سونی در تلاشند تا این آیتم را به دستگاه خود اضافه کنند، البته ناگفته نماند که در اصل این ایده نوکیا بوده است و ابداع این روش توسط این شرکت بوده است. اما قطعاً هیچ کدام تا به این لحظه نتوانسته‌اند به خوبی ال‌جی عمل کنند.
 
 • عمر باتری
باتری 3000mAh  گوشی G3  ال‌جی ، قطعاً به اندازه کافی بزرگ است، اما مجبور به بکارگیری تمام پیکسلهای اضافی است که همین امر کار را تا اندازه‌ای محدود می‌کند. متأسفانه عملکرد G3  ال‌جی در آزمون پخش ویدیو بسیار بد بوده است، حتی از HTC One در سال 2013 که یکی از بدترین‌ها در زمینه پخش ویدیو با روشنایی بالا بوده نیز سطح آن پایین‌تر است.
در کل می‌توان گفت که عمر باتریG3  ال‌جی عالیست. البته کاملاً به خوبی دیگر گوشی‌های ال‌جی نیست، اما با توجه به قدرت فوق‌العادهای که ارائه می‌دهد و در برخی موارد مانند کنترل روشنایی بسیار هم مورد نیاز است، برای 1 تا 1 روز و نیم شما کافی خواهد بود.
نکته مثبت دیگر در مورد باتری G3  ال‌جی این است که در صورت استفاده مداوم و طولاتی مدت از دستگاه، باتری داغ نمی‌شود، اتفاقی که اغلب برای باتری‌های پر قدرت می‌افتد.
البته همه این‌ها بستگی به این دارد که چطور و برای چه کارهایی از گوشی استفاده می‌کنید، نور صفحه نمایش در صورت عدم نیاز کاهش می‌یابد، همینطور سرعت CPU 2.5 گیگاهرتز 4 هسته‌ای و نیز کنترل LCD ، که همه این‌ها بسته به نوع کاربرد شما از دستگاه، برای ذخیره هرچه بیشتر شارژ باتری به شما کمک خواهند کرد.
بدون شک ال‌جی هر آنچه در توان داشته به کار گرفته تا باتریG3  را به بالاترین سطح ممکن ارتقا دهد.
جالب است بدانید که به نظر نمی‌رسد ال‌جی آن حالت‌های بیش از حد افراطی در صرفه جویی باتری را که درM8  اچ‌تی‌سی وGalaxy S5  سامسونگ شاهد آن هستیم ، داشته باشد. البته باید گفت با وجود اینکه داشتن این حالت‌ها از ویژگی‌های برتر این دستگاه‌ها به شمار می‌رود، اما هنوز ضروریت داشتن این حالت در گوشی کاملاً به اثبات نرسیده و دلائل قانع کننده‌ای برای آن وجود ندارد.
همچنین مشاهده اینکهG3  ال‌جی یک شارژ بی‌سیم و خارج از جعبه ارائه داده است بسیار عالی به نظر می‌رسد، اگر چه همه مد‌ل‌ها دارای این ویژگی نیستند.
به گفته ال‌جی این شارژ بی‌سیم بر اساس استاندارد Qi می‌باشد، اما بهتر است تا آمدن نسخه رسمی آن از سوی خود ال‌جی صبر کرد. جای بسی تأسف است که این یک ویژگی استاندارد برای تمام گوشی‌ها نیست، زیرا این راه، خود به گسترش روش‌های شارژ گوشی کمک می‌کند.
به طور کلی، عمر باتری درG3  ال‌جی بسیار عالی است و به عنوان عنصری که اکثریت مردم در یک گوشی هوشمند جدید به آن توجه بسیاری نشان می‌دهند، می‌توان از این بابت اطمینان کامل داشت.
 
 
 • ملزومات
به تصور ال‌جی یکی از نکاتی که باعث فروش خوب G3  شده، صفحه کلید آن است. یقیناً با جهش‌های چشمگیر و رو به جلویی که داشته، آن را به وسیله‌ای قابل استفاده‌تر و بهتر تبدیل کرده است. صفحه کلید G3  ال‌جی قابلیت اندازه‌بندی مجدد دارد و همچنین قادر است از عمل تایپ کردن شما یاد بگیرد، به این معنا که هر چه بیشتر با آن کار کنید، دقت آن بیشتر می‌شود.
گزینه تغییر اندازه صفحه کلید بسیار عالی به نظر می‌رسد، اما افزایش ارتفاع کلیدها، فضایی که برای تایپ کردن نیاز به مشاهده آن دارید را تا اندازه‌ای محدود می‌کند و این مسئله زمانی که قصد دارید متنی را در زمینه مرورگر وب وارد کنید، کار را برایتان مشکل خواهد کرد. یکی دیگر از عناصری که ال‌جی در رابطه با صفحه کلید G3  ارائه داده، پیش‌بینی کلمه بعدی است، اما باید گفت که این گزینه خیلی خوب عمل نمی‌کند.
 کیفیت برقراری تماس در G3  ال‌جی بسیار خوب است. G3 اتصالی خیلی خوب برقرار می‌کند، همه زنگ‌ها و ملودی‌ها را ارائه میدهد و همچنین در صورت نیاز  امکان ارسال پیام از تماس را به طور مستقیم فراهم می‌نماید.
اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که در برخی نقاط G3  ال‌جی در تلاش برای دریافت سیگنال است در حالی که دستگاه‌های دیگر در همان مناطق مشکلی در این خصوص ندارند، البته ایراد از ضعیف بودن سیگنال و یا مشکل دریافت آن نبوده است، بلکه مشکل تنها داشتن ضعف در جستجوی سیگنال است.
مرورگر اینترنت نیز در G3  ال‌جی چه ازChrome  استفاده کنید و چه از مرورگر نصب شده بر روی دستگاه ، خوب و با سرعت عمل می‌کند. البته این را نیز فراموش نکنید که گوگل قصد دارد برنامه اینترنتی موبایل مخصوص به خود را ارائه دهد، بنابراین انتخاب اینکه همچنان از همان گزینه‌های ال‌جی استفاده کنید و یا به سراغ برنامه گوگل بروید، کاملاً بسته به نظر و سلیقه شماست.
 
 • دوربین
 دوربین در G3  ال‌جی یک عنصر بسیار خوب و کاربردی است، با وجود اینکه تا حد زیادی در تنظیمات شبیه به مدل قبلی خود یعنی   G2است. به این معنا که همان سنسور 13 مگاپیکسلی و همان تثبیت کننده تصویر نوری (OIS+) را در G3  نیز خواهید داشت.
برای گرفتن عکس با گوشی G3  ال‌جی تنها کافیست دوربین را روشن کنید و فقط با یک دکمه پشت و مجموعه کوچکی از نقطه‌ها که ویژگی‌های بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد، برای تمرکز بر روی تصویر، بر روی صفحه نمایش ضربه بزنید و عکس شما به سرعت گرفته می‌شود. علاوه بر این با نگهداشتن دکمه پایین صدا در حالت standby ، می‌توان از آن به عنوان دکمه شاتر نیز جهت گرفتن عکس استفاده کنید.
اگر به دنبال چند گزینه انتخابی بیشتر هستید، می‌توانید حالت HDR  را خاموش و یا روشن نمایید، حالت ضبط دوگانه را فعال کنید و یا از حالت panorama  یا Magic Focus  استفاده نمایید.
در G3  ال‌جی هیچ راهی برای تغییر تنظیمات ISO ،exposure  و یا contrast وجود ندارد و می‌توان گفت که شما با دوربینی با کمترین حد تعامل و سازگاری سر و کار  خواهید داشت.
نوکیا، سامسونگ و حتی اچ‌تی‌سی یک کار بزرگ و بسیار مفید انجام داده‌اند و آن آغاز  فرآیند آموزشی چگونگی گرفتن عکس به بهترین نحو و از طریق بازی با تنظیمات است، اما به نظر می رسد ال‌جی علاقه چندانی به این موضوع ندارد و ترجیح داده است مانند اپل وارد این مسیر نشود.
کیفیت تصویر با دوربین G3  ال‌جی واقعاً خوب است. حتی در شرایط نور کم هم دوربین G3  خوب عمل می‌کند.  اما اگر قصد زوم کردن و یا ایجاد برخی تغییرات بر روی عکس گرفته شده تان را دارید، ممکن است عکس شما تا حدودی تیره و تار شود.
Galaxy S5  سامسونگ در مقابلG3  ال‌جی از نظر  بیدار شدن از حالت sleep و در واقع فعال شدن، سرعت بیشتری دارد. همچنین S5   در زمینه گرفتن عکس نیز سریع‌تر است.
 
 • رسانه
قطعاً موارد از پیش نصب شده در گوشی   G3ال‌جی، شگفت انگیزترین موارد آن است. رسانه بر روی G3 همانطور که انتظار آن هم می‌رفت، به دو دلیل بسیار عالیست، صفحه نمایش و تجربه‌های صوتی.
صفحه نمایش  QHDچیزیست که حتماً باید آن را دید تا بتوان قابلیت‌هایش را باور کرد. انتقاداتی که در قبل به آن وارد کرده‌ایم به معنای بد بودن آن نیست، بلکه برعکس، کیفیت این صفحه نمایش خیره کننده است. اما آنگونه که باید مانند یک صفحه نمایش Full HD کارایی ندارد.
مسئله دیگر اندازه صفحه نمایش است که مانند G2 عکس‌العمل‌ها در مورد آن متفاوت بوده است. با  G3می‌بایست از قبل خود را برای دیدن چنین صفحه نمایشی آماده کنید. خیلی خوب می‌شد اگر که برنامه پخش ویدیو همچنان یک برنامه جداگانه بود. (البته هنوز هم هست اما به صورت یک گزینه برای زمانی که برای اولین بار ویدیویی را شروع به پخش می‌کنید)  
 
موزیک
نرم افزار پخش موسیقی در G3 ال‌جی می‌توان گفت که در آن واحد هم ساده است و هم پیچیده. این سیستم می‌تواند بالاترین سطح کیفیت صدا را نیز اداره کند و حقیقتاً در این زمینه خوب هم عمل می‌کند.( ال‌جی در سال گذشته مجبور به بازنویسی برخی از کدهای اندروید به منظور آسانتر کردن آن بوده است)
گوشی جدید ال‌جی همچنین دارای ساختاری درamplifier  می‌باشد تا صدای موسیقی را با کمترین نویز با صدایی بلندتر و واضح‌تر پخش نماید. به این معنا که اگر شما دقیقاً در قسمت آهنگ‌های خود باشید، فایل‌های 50MB FLAC  با یک آیکون کوچک Hi-Fi مشخص خواهند شد، در نتیجه صدا بسیار خوب خواهد شد.
حتی آهنگ‌هایی که با کیفیت پایینی از یک CD  گرفته‌اید را نیز می‌توانید با یک کیفیت خوب داشته باشید، همچنین با استفاده از هدفون‌های گوشی، یک سیستم صوتی فوق‌العاده خواهید داشت. بیشتر از این نمی‌توان در مورد نرم‌افزار پخش موسیقی G3 ال‌جی صحبت کرد، زیرا بهترین راه برای درک این قابلیت‌ها، تجربه کردن آنهاست.
شما می‌توانید آهنگ را از طریق نوار اطلاعیه‌ها و یا جایگزین اختصاصی آن بر روی صفحه نمایش کنترل نمایید. ترفند اندروید 4.4 برای داشتن صفحه کامل آلبوم بر روی صفحه اصلی در G3 ال‌جی هم به کار گرفته شده است.
نکته آخر اینکه بلندگوی پشت گوشی به خوبی دستگاه‌های رقیب نیست. صدای آن بسیار بلند است و تنها می‌توان گفت در حد متوسط است.
 
 • رقابت
 
 

Samsung Galaxy S5
سامسونگ با وجود اینکه از ترفندهای مختلفی استفاده کرده و قابلیت‌های زیادی را برای آخرین پرچمدار خود؛ Galaxy S5 در نظر گرفته، اما به دلیل وجود برخی نوسانات و ایرادها، همچنان مجبور به هل دادن آن برای عقب نماندن از دیگر رقباست.
کیفیت صفحه نمایش S5  به لطف Super AMOLED  بودن آن بالاست، اما G3  ال‌جی از نظر رزولوشن بالاتر، روشنایی و  کنتراست، نسبت به S5  در سطح بالاتری قرار می‌گیرد.
از لحاظ طراحی و شکل ظاهری، قطعاً G3  ال‌جی برتر از Galaxy S5 سامسونگ است، به ویژه هنگامی که ظاهر این دو را در دست با هم مقایسه می‌کنید، سطح  فلزی براق G3  (بخصوص اینکه هیچ رنگ مصنوعی در آن به کار نرفته است) واقعاً خیره کننده است.
ال‌جی توانسته است به سادگی از سامسونگ با وجود آیتم‌هایی مانند مانیتور ضربان قلب پیشی بگیرد و تلاش‌های آن را بی نتیجه بگذارد، دیگر ترفند سامسونگ برای بالا بردن S5، ضد آب نمودن آن است، اما ال‌جی این بار هم با دور شدن از این مقوله، سادگی را  ترجیح داده است.
 

HTC One M8
قطعاً در موقعیت بهترین گوشی موجود در بازار؛  HTC One M8 جایی  برای نگرانی از G3  ال‌جی وجود ندارد، البته تفاوت سطح این دو دستگاه خیلی زیاد نیست و G3  خیلی از رقیب قدرتمند خود عقب نیست.
ساختار فلزی، پوشش کامل و بی نقص، تمرکز بر عناصر کلیدی صدا و به طور کلی کاربری دوستانه HTC One M8، آن را در بالاترین رتبه قرار داده است.
البته نمی‌توان گفت که G3  ال‌جی فاقد هر گونه ویژگی خوب و نکات مثبت است، عمر باتری در G3  فوق‌العاده و کیفیت تصاویر دوربین آن بسیار بالاست.
از نظر طراحی و رابط کاربری، ال‌جی در مقابل اچ‌تی‌سی، هیچ حرفی برای گفتن ندارد، اما اگر آن را با گوشی‌های هم طراز خودش مقایسه کنید، قطعاً G3  ال‌جی انتخاب بدی نخواهد بود.
 

iPhone 5S
تفاوت بین iPhone 5S  و G3  کاملاً واضح و روشن است.
از نظر ظاهری، یکی جمع و جور و دیگری بزرگ است. تفاوت بعدی دوربین این دو است، iPhone  دارای دوربین قوی‌تری است که کاربرد و استفاده آن نیز ساده‌تر است. همچنین انتخاب برنامه‌های 5S  دقیق‌تر و اصولی‌تر است.
اما باقی موارد از سیستم عامل سریع تر گرفته تا رزولوشن و روشنایی صفحه نمایش و نوسانات صوتی، همه به نفع G3 ال‌جی است. البته لازم به یادآوریست که iPhone 6  تا پاییز  امسال می‌آید، پس اگر همچنان در انتخاب خود بین 5S و G3 تردید دارید، بهترین کار این است که تا آمدن iPhone 6  چند ماه دیگر هم صبر کنید.
 

Sony Xperia Z2
تصمیم بین اینکه می‌توان سونی را به ال‌جی ترجیح داد و بر خلاف G3، Z2 را پیشنهاد داد یا نه، کار سختیست، زیرا هر دو گوشی از نظر سایز بزرگ هستند و هر دو ساختار داخلی قدرتمندی دارند.
کیفیت صفحه نمایش در Xperia Z2 خیلی بهتر از G3 ال‌جی است، اما از نظر سادگی در رابط کاربری هم سطح هستند.
از نظر دوربین دقیقاً هم پای هم هستند،  اگر چه علاقه شدید سونی به اجرای برخی ابتکارات در شرایط نور کم دوربین همچنان برای همه یک معماست.
از لحاظ طراحی و شکل ظاهری  قطعاً Xperia Z2 در سطح بالاتری قرار می‌گیرد، با وجود اینکه بلند است اما در دست کمی جمع و جور است. پوشش شیشه ای- آلومینیومی آن هم  واقعاً عالی به نظر می‌رسد.
 
 • قضاوت
G3  ال‌جی دستگاهیست که به راستی این نام تجاری کره‌ای را بعد ازG2  در مقابل رقبای قدرتمندی چون  اچ‌تی‌سی و سامسونگ، در موقعیت بهتری قرار داد. به همین دلیل است که ال‌جی برای نمایش قدرت و توانایی‌های خود، G3   را در عرض کمتر از یکسال بعد از G2  ارائه داد.
 
موارد پسندیده
صفحه نمایش G3  ال‌جی، در صورتیکه به درستی از آن استفاده شود، حتی با وضوح تصویر بالا هم واقعاً عالیست و با اطمینان می‌توان گفت که ال‌جی در این زمینه خیلی خوب عمل کرده است.
دوربین G3  ال‌جی قدرتمند است و خواسته کاربر را تا بالاترین حد ممکن برآورده می‌سازد. البته اندازه این گوشی باعث می‌شود عکس گرفتن با آن کمی سخت شود، اما به طور کلی می‌توان دوربین G3  جزء دوربین‌های خوب به شمار  آورد.
طراحی و ظاهر دستگاه به طور کلی پیشرفت زیادی کرده است، پوشش فلز مصنوعی دستگاه خیلی خوب به نظر می‌رسد.
مسلماً رابط کاربری جدید در G3  نیز قابل ملاحظه است، به طور حتم  ال‌جی توانسته است در این تغییر مثبت، پیشرفت را به معنای واقعی کلمه و به بهترین نحو نشان دهد.
عمر باتری G3  ال‌جی هم واقعاً عالیست و مطمئناً مقام و رتبه خود را در مقابل رقبایش به خوبی حفظ کرده است.
 
موارد ناپسند
چطور ممکن است یک گوشی که تقریباً در تمام زمینه‌ها پیشرفت کرده است دارای نقص باشد؟  
باید گفت که ال‌جی در برخی موارد نتوانسته است آن طور که باید در تلاش‌های خود نتیجه مثبتی ارائه دهد، بنابراین در نتیجه هر اقدام نادرست، اصطلاحاً توپ را به حریف واگذار کرده است.
به عنوان مثال، تأخیر و اتلاف وقت بین راه اندازی برنامه‌ها و بازگشت مجدد به صفحه اصلی واقعاً ناراحت کننده است، که البته این به دلیل ضعف هرچند جزئی در رابط کاربری است.
صفحه نمایش QHD در گوشی G3  ال‌جی با وجود اینکه فوق‌العاده به نظر می‌رسد، اما با این‌حال دارای نقص است.
البته در شرایط عالی خیلی خوب عمل می‌کند، اما صفحه نمایش یک گوشی هوشمند می‌بایست برای تمام شرایط آماده باشد و همان توازن را برقرار نماید، وگرنه صرفاً داشتن بالاترین سطح تکنولوژی در یک صفحه نمایش برای کاربر کافی نیست. وضعیت صفحه نمایش G3  ال‌جی هم در حال حاضر به همین شکل است.
مرورگر اینترنت، تماشای فیلم و به طور کلی استفاده از  برنامه‌ها به نظر می‌رسد کمی بهتر است، اما هیچ کدام بی عیب و نقص نیست. البته  اگر مانند یک کاربر حرفه‌ای به دنبال جزئیات نباشید، همه این موارد به نظر خوب می‌رسند، مانند تصوری که احتمالاً در وهله اول در مورد صفحه نمایش QHD گوشی G3  ال‌جی داشته‌اید.
بدون صفحه نمایش که اگر از جهاتی غیر از رو به رو مشاهده شود، شفافیت خود را از دست می‌دهد و تیره به نظر می‌رسد، باتری G3  ال‌جی مدت بیشتری دوام خواهد آورد.
دوربین G3  ال‌جی همان کیفیتی را که در روشنایی دارد، در تاریکی ندارد. البته شاید توقع زیادی باشد که دقیقاً انتظار همان کیفیت را از گوشی در سطح G3  داشته باشیم، اما به عنوان یک گوشی هوشمند می‌بایست در شرایط نور کم هم خوب عمل کند، در صورتیکه در حقیقت نرم افزار دوربین G3  تنها سعی در سر پوش گذاشتن بر عدم توانایی دستگاه در تاریکی دارد.
 
رأی نهایی
G3  ال‌جی در یک جمع بندی کلی، گوشی هوشمند خوبی است. اگر شما در واقع به دنبال قدرت و دقت در یک دستگاه هستید و این سبک طراحی را نیز می‌پسندید، می‌توان گفت که  G3  ال‌جی برنده این میدان است.
دوربین و تجهیزات باتری مطمئناً نظر بسیاری از افراد را جلب خواهد کرد.
رابط کاربری پیشرفت کرده و جدید آن نیز برای آن دسته از افرادی که از بی‌نظمی و درهم و برهمی رابط کاربری در G2 خسته شده بودند، قطعاً جذاب خواهد بود.
در نهایت اگر ایرادهای جزئی که در بالا به آنها اشاره شد برای شما اهمیت چندانی نداشته باشد، مطمئناً G3  ال‌جی به عنوان یک دستگاه قدرتمند و چشمگیر، گوشی خوبی برای شما خواهد بود، بنابراین در خرید آن تردید نداشته باشید.
 
 

برگرفته از
LG G3
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه

0 دیدگاه برای “آنچه خوبان همه دارند؛ بررسی گوشی G3 ال‌جی”
 1. من فوق العاده از مدلG3 راضی ام …..ولی اگر بخواهیم به جزییات ریز به عنوانِ کاربر حرفه ای نگاه کنیم ……بله خالی از اشکال نیست…..در کل از نگاهِ عوامِ نیمه حرفه ای بی نظیره…..

 2. به نظر من هم اقا وحید درست میگه برسی و مقایسه کامل بود ولی زیاد تخصصي و درست نبود.مثلا باتریش اخر خوبه یا خراب.و یکی از مشکلات hts از نظر خیلی از سایتا رابط کاربری خیلی سادشه. وخیلی چیزای دیگه.به نظر من این مقاله رو از روی مشخصات اسمی نوشتی نه از روی تجربه کارکردن که خیلی هاش هم ضد و نقیض در اومده

 3. بنظرم نویسنده تا حدودی xxxxبوده … اخه اصلا تناسبی بین گفته هاش دیده نمیشه … صفحه نمایش سونی خیلی بهتر از اینه !!!!!؟ خنده دار این حرف … صدای اسپیکر این گوشی 2برابر بهتر از اس 5 و زد 2 …. رابطه کاربری خیلی بهتره چون باید صفحه کلید و اعلانات و هوشمند بودنش رو جزء برتریهاش حساب کنید …. در کل شما ایراداتی به این گوشی گرفتید که خودتون همون ایرادات رو برتری دونستید!!!!