حرکت سالمندان در جاده جوانی

نویسنده:

۱۲:۰۳:۱۱

پیر شدن یک روند طبیعی در زندگی هر انسان است. هرروز نسبت به روز قبل پیر‌تر می‌شویم واین یک روند غیر قابل اجتناب است. اما میتوانیم احساس پیری را از خود دور کنیم واحساس جوانی و سرزندگی را جایگزین آن نماییم.

در حقیقت سن واقعی ما، آن سنی است که در ذهن و درونمان احساس می‌‌کنیم. ما به شما توصیه می‌کیم برای اینکه در قلب و ذهن خود احساس جوانی و شادابی داشته باشید کار‌های زیر را انجام دهید:

 

 

۱- یادگیری مطالب جدید: بسیاری از سالمندان وقتی به یک کامپیوتر نگاه می‌کنند با خود می‌گویند «من پیرتر از آن هستم که بتوانم روش کار با این دستگاه را یاد بگیرم.» اما واقعیت این است که ما هیچ‌وقت آن قدر پیر نیستیم که نتوانیم مهارت جدیدی را بیاموزیم. زمانی که شما می‌گویید من پیر هستم و توان یادگیری مطالب جدید را ندارم در حقیقت یک قدم خود را به پیری نزدیک کرده‌اید.

به کلاس‌های آموزشی بروید و مهارت‌های جدیدی را که همیشه آرزوی یادگیری آن را داشته‌اید را بیاموزید. هیچ‌وقت برای یادگیری دیر نیست. اگرتا به حال رانندگی نکرده‌اید حالا می‌توانید این مهارت را بیاموزید. به کار‌هایی که توان انجام آنها را دارید بیندیشید و انرژی درونی خود را بالا ببرید.

بسیاری از افراد مشهور کار‌های بزرگ و خلاقانه خود را بعد از سن بازنشستگی انجام داده‌اند. چرا شما یکی از آنها نباشید؟

 

 

۲- به سفر بروید. با دوستان خود یا حتی به تنهایی به مسافرت بروید. لازم نیست مسافرت‌های دور یا پر هزینه را انتخاب کنید. می‌توانید یک مسافرت کوتاه لذت بخش را برای خود ترتیب دهید. این کار باعث خواهد شد که با افراد جدید ملاقات کنید، مکان‌های جدید را ببینید و در کل فعال‌تر و شاداب تر باشید.

 

 

۳- به یک گروه یا سازمان که نیازمند همکاری شما است بپیوندید: به عنوان مثال گروه‌های مذهبی، خیریه‌ها و گروه‌های هنری همیشه نیازمند افراد داوطلب برای همکاری هستند. با توجه به مهارت‌ها و دانسته‌های خود به صورت داوطلبانه در بعضی از گروه‌ها به تدریس و آموزش مشغول شوید.

 

 

۴- لذت داشتن یک زندگی فعال و پر‌تحرک را احساس کنید.

فعالیت‌های جدیدی را هم برای فضای داخل منزل و هم برای فضای خارج از منزل برنامه‌ریزی کنید. تنها یا با گروهی از دوستان به دوچرخه‌سواری بروید. تیر‌اندازی و پرتاب دارت را تمرین کنید و از اوقات خود لذت ببرید. خانم‌ها می‌توانند خیاطی و بافتنی را به کار‌های خلاقانه خود اضافه کنند و از دوختن و بافتن لباس‌ها ورومیزی زیبا و جدید لذت ببرند.

 

 

۵- به تئاتر،کنسرت، سینما و مراسم مذهبی بروید و اوقات خوشی را سپری کنید.

 

 

۶- از نظر وضعیت جسمی و روانی خود را در شرایط دوران جوانی احساس کنید و همان لباس‌ها و وسایلی را که در آن زمان می‌خریدند برای خود تهیه کنید و لذت ببرید.

۷- به کلاس‌های ورزشی بروید. تحرک بدنی احساس شادابی و جوانی را در شما تقویت خواهد کرد.

یک فرد سالمند دیگر دغدغه کار و امرار‌معاش را ندارد و روبروی او یک دنیای بزرگ برای اکتشاف و یادگیری و لذت بردن وجود دارد.

 

 

۸- یادگیری مهارت‌های جدید، حل کردن جدول، خواندن کتاب در زمینه‌های مختلف باعث می‌شود که مغز شما فعال و هوشیار باقی بماند.

از دوستی و معاشرت با افراد جوان‌تر از خود اجتناب نکنید و این تصور غلط را که ممکن است آنها تمایلی به معاشرت با شما نداشته باشند را از خود دور کنید.مطمین باشید آنها به شما به دیده احترام و تحسین خواهند نگریست و مشتاق استفاده از تجربیات شما خواهند بود.

شما خواهید توانست تمام کارها و فعالیت‌های فوق را انجام دهید مگر اینکه بیماری یا وضعیت جسمانی خاصی داشته باشید که بعضی از کار‌ها برایتان قابل انجام نباشد ولی نگران نباشید با کمی تفکر خواهید توانست فعالیت مفرح و جالب دیگری را جایگزین آن کنید.

برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیون راببینید. موسیقی گوش دهید و از زندگی خود لذت ببرید.

برگرفته از
wikiHow
لینک کوتاه