چطور کاشی‌های آشپزخانه را رنگ کنیم

نویسنده:

۰۱:۳۳:۲۸

کاشی‌های کهنه و رنگ‌ورو رفته آشپزخانه سخت‌ترین چیزهایی هستند که بتوان آنها را به روز کرد.

هزینه کارگر، کاشی‌کار و مواد به سرعت سر به فلک می‌کشد و در شب عید و خرج‌های جورواجور شاید باعث شود که کلاً بی‌خیال نو کردن آنها شوید. تازه، اگر خانه شما خیلی قدیمی باشد، باید هزینه کندن سرامیک و کاشی‌های قدیمی را نیز در نظر بگیرید.

نگران نباشید! شما با هزینه ۵۰ هزار تومان یا خیلی کمتر می‌توانید کاشی‌های کثیف و افسرده‌کننده بین کابینت‌های آشپزخانه را که بیشتر به چشم می‌آید رنگ کنید. بله، رنگ کنید! تنها چیزی که لازم دارید توجه به جزییات است. مواد مناسب و درست و کمی سنباده کاری کاشی‌های آشپزخانه شما را از این رو به آن رو می‌کند و جلوه دیگری به محیط پخت و پز شما می‌دهد.

چیزهایی که لازم دارید:

  • لگن و اپوکسی برای پرداخت کاشی
  • پاک‌کننده ساینده‌ای مانند Comet
  • سیم ظرفشویی
  • پارچه خشک (اختیاری)
  • پاک‌کننده‌ای برای از بین بردن چربی‌های تجمع‌یافته
  • غلتک باکیفیت کم‌پرز
  • ماسک طبی محافظ در برابر گاز و بوی مواد

مرحله اول: کلید و پریزها را دربیاورید

قبل از شروع نقاشی، همه قاب پریزها و کلیدها را در بیاورید و مسیر پیچ‌ها را ردیابی کنید.

مرحله دوم: تمیز کنید، تمیز کنید و باز هم تمیز کنید

با ساییدن سرامیک‌ها با سنباده و پاک‌کننده ساینده شروع کنید. آبکشی کنید. دوباره، با سیم ظرفشویی بشویید و تمیز کنید. آبکشی کنید. دوباره با پاک‌کننده چربی بسایید. هدف این است که باقیمانده چربی یا دوده را که روی کاشی‌ها جمع شده است پاک کنید.

مرحله سوم: منطقه را نوارکشی کنید

لازم است از روی کابینت و هر سطح و لبه دیگری که در تماس با کاشی است محافظت کنید. با استفاده از نوارهای کاغذی رنگی، دورتا دور جایی که باید رنگ شود را چسب بزنید. حواستان باشد که لبه‌های چسب را مهروموم کنید و مانند یک لبه مسطح برجسته شبیه کارت اعتباری روی آن را چند بار بپوشانید.

مرحله چهارم: روی کاشی پارچه خشک بکشید

درست قبل از شروع نقاشی، روی کاشی را با پارچه خشک تمیز کنید تا هر ذره یا لکه گرد و خاک که روی آن جا مانده را پاک کنید.

مرحله پنجم: رنگ کنید

اگر خواستید رنگ ترکیبی بزنید، به راهنمایی‌های روی قوطی رنگ توجه کنید تا رنگ‌ها را به درستی با هم ترکیب کنید. برندی که مشاهده می‌کنید نیاز به ۴ قسمت رنگ پایه و یک قسمت فعال‌کننده دارد که فقط ۶ ساعت پس از ترکیب دوام دارد.

از غلتک باکیفیتی استفاده کنید که پرزهای نازکی دارد و با استفاده از غلتکی که به رنگ زده‌اید کاشی‌ها را رنگ کنید. مراقب باشید که زیاد روی اپوکسی غلتک نکشید زیرا غلتک رنگ‌های قبلی را که زده‌اید را بلند می‌کند. مراقب چکیدن یا خط‌هایی که غلتک ایجاد می‌کند باشید.

مرحله ششم: دوباره رنگ کنید

قبل از اینکه برای بار دوم رنگ کنید، راهنمایی‌های روی قوطی رنگ را بخوانید. برای کاشی‌های تیره‌رنگ لازم است سه دست رنگ کنید. در دست سوم هم راهنمایی‌های روی قوطی را بخوانید و دنبال کنید. شاید لازم باشد ۷۲ ساعت زمان دهید تا دست قبلی رنگی که زدید خشک شود.

از رنگ برای سرامیک کف آشپزخانه استفاده نکنید زیرا نسبتاً لیز می‌شود اما می‌توان برای کاشی‌های هر جای دیگر خانه مورد استفاده قرار گیرد.

برای انجام این پروژه، باید عصر یک روز زمان بگذارید تا فوراً آشپزخانه شما روشن و تمیز شود.

مبارک باشد! کاشی‌های قدیمی سی-چهل سال پیش حالا تبدیل به کاشی‌های سفید و تمیزی شده‌اند و کل آشپزخانه حس مدرن و به‌روزی گرفته است و آماده رسیدن نوروز است.

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه