تأثیر انواع خاک گلدان بر رشد گیاهان

نویسنده:

۰۱:۰۲:۳۳

خاک گلدان یعنی خاکی که برای کاشتن و پرورش گیاه و گلکاری استفاده می‌شود مواد مغذی و مواد معدنی مورد نیاز گیاه برای رشد مناسب را فراهم می‌کند. با انتخاب خاک مناسب برای گیاه مورد نظر خود می‌توانید باغچه‌ای سالم و زیبا چه در منزل و چه در حیاط یا ایوان خانه داشته باشید. انواع مختلف خاک گلکاری ترکیبات متنوع و نام‌آشنایی دارند.

گیاخاک یا هوموس

گیاخاک یا کود کامل، از زندگی گیاه پوسیده‌شده تشکیل شده است. این خاک که به رنگ قهوه‌ای تیره یا مشکی است رطوبت را در زمین نگه می‌دارد. ریشه‌های در حال رشد به راحتی می‌توانند در این خاک غنی از مواد غذایی پخش شود و گیاه به راحتی ریشه بدواند.

شن و ماسه

شن و ماسه به آب امکان می‌دهد تا به سرعت از دور گیاه تخلیه شود. این نوع خاک برای گیاهانی مناسب است که در کم‌آب هستند و نیاز به آب کمی دارند مانند کاکتوس.

خزه تورب یا خاک پیت

خزه تورب رطوبت را برای گیاهانی که عاشق آب هستند، باید ریشه‌هایشان مدام مرطوب باشند و خاک انعطاف‌پذیری داشته باشند حفظ می‌کند تا گیاه بتواند به خوبی ریشه بدواند.

سنگ آهک

سنگ آهک pH (پ هاش) خاک گلدان را تنظیم می‌کند و ترکیبی ایده‌آل برای گیاهانی است که خاک اسیدی را ترجیح می‌دهند؛ گیاهانی مثل آزالیا و گل صدتومنی.

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه