حیوانات خانگی بهترین دوست کودکان

نویسنده:

۱۰:۲۲:۰۴

حیوانات خانگی در کل مراحل زندگی از کودکی تا کهنسالی می‌‌توانند دوست وهمدم مناسبی برای انسان‌ها باشند. تحقیقات نشان داده است که بسیاری از کودکان حیوانات خانگی را بهترین دوست خود می‌دانند و بازی با آنها را به و وقت گذرانی با خواهران و برادران ترجیح می‌دهند. کسانی که در دوران کودکی خود حیوان خانگی داشته‌اند به خوبی درک می‌کنند که چه ارتباط عاطفی عمیقی بین یک کودک و حیوان مورد علاقه‌اش می‌تواند وجود داشته باشد. تحقیقات زیادی انجام شده و میزان تاثیرگذاری و ارتباط بین حیوانات خانگی و رشد و سلامت جسمی و روانی کودکان را بررسی کرده‌اند. نتایج نشان داده است در بین حیوانات خانگی، کودکان بیشترین رضایت را در ارتباط با سگ‌ها داشته‌اند.

با‌وجودی که حیوانات نمی‌توانند منظور کودکان را به‌طور کامل درک کنند فقط تا حدودی از لحن صدا و رفتار متوجه منظور آنها  می‌شوند، کودکان که با حیوانات خانگی خود صحبت می‌کنند و بسیاری از راز‌های خود را به آنها می‌گویند. حیوانات قادر به صحبت کردن و برقراری ارتباط مستقیم نیستند، اما میزان رضایتمندی و احساس آرامش کودکان در ارتباط با آنها برابر و حتی در بعضی موارد بیشتر از برقراری چنین ارتباطی با خواهران  و برادرانشان بوده است. حتی این مسئله که حیوانات نمی‌توانند درک کنند و صحبت کنند یک مزیت محسوب می‌شود  زیرا هیچگاه رفتار کودک را قضاوت نمی‌کنند و محرم خوبی برای اسرار آنها هستند.

طبق تحقیقات دختر‌ها ارتباط بهتر و نزدیک‌تری با حیوانات خانگی برقرار می‌کنند و این مسئله مربوط به تفاوت خلق و خو و رفتار ملایم‌تر آنها در مقایسه با پسر‌ها است.

همچنین اثبات شده است که نوجوانانی که از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند و ارتباط نزدیکی با آنها دارند، بحران بلوغ را راحت تر پشت سر می‌گذارند.

برگرفته از
livescience
لینک کوتاه

دیدگاه