شکلات یک خوراکی خوشمزه و مفید

نویسنده:

۱۱:۴۹:۵۳

در تمام دنیا مردم طعم شکلات را دوست دارند و از خوردن آن لذت می‌برند. اما علت علاقه ما به شکلات تنها به علت طعم خوب و دل‌چسب آن نیست، بلکه ناشی از احساس نشاط و شادمانی است که پس از خوردن شکلات در ما به وجود می‌آید.

به‌ندرت پیش می‌آید که ماده‌ای هم خوشمزه بوده و هم برای بدن مفید باشد. شکلات تلخ نیز یکی از این موارد استثناء است. شکلات تلخ در صدر مواد غذایی مفید برای مغز جای دارد.

مهم‌ترین فواید اثبات شده شکلات  تلخ برای مغز عبارتند از:

۱- خوردن شکلات تلخ باعث احساس خوشحالی و نشاط می‌شود.

شکلات باعث تولید ماده شیمیایی اندورفین در بدن می‌شود. اندورفین در حقیقت یک نوع مورفین طبیعی است که توسط خود بدن ساخته‌شده و به گیرنده‌های مربوط به احساس خوشی و نشاط در مغز متصل می‌شود. در اثر این اتصال میزان احساس درد و اثرات منفی استرس در بدن کاهش می‌یابد.

شکلات بهترین منبع اسید‌آمینه تریپتوفان است. این اسید آمیینه پیش ساز هورمون سروتونین در بدن می‌باشد. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی احساس شادی و خلق و خوی مثبت در بدن است.

شکلات یکی از منابع خوب ماده آناندامید است. خوردن این ماده باعث احساس رضایت و خوشی در بدن می‌شود.

شکلات یک منبع خوب فنیل اتیل آمین است. اصطلاحا به این ماده داروی عشق می‌گویند، زیرا روی مغز تاثیر میگذارد و باعث ایجاد احساسات و هیجانات مشابه حالت عاشقی در بدن می‌شود.

تئوبرومین ماده دیگری است که در شکلات وجود دارد و تا حدودی برانگیزنده میل جنسی در فرد است.

۲- فلاوونوئید موجود درشکلات باعث بهبود خونرسانی به مغز و در نتیجه افزایش قدرت حافظه، بهبود مهارت‌های حل مسیله، افزایش سرعت واکنش و بهبود تمرکز  می‌شود. این اثر هم در جوانان و هم در سالمندان بوجود ‌می‌آید. افزایش جریان خون در مغز باعث بهبود حافظه کوتاه مدت و افزایش قدرت یادگیری در جوانان شده و از بروز فراموشی در سالمندان جلوگیری می‌کند.

برگرفته از
bebrainfit
لینک کوتاه