افزایش سرطان ریه در اروپا؛ زنان بیشتر از مردان

نویسنده:

۱۲:۱۶:۱۳

در ۳۰ سال گذشته با تشخیص به موقع سرطان و راه‌های جدید درمان آن در اتحادیه اروپا، از مرگ میلیون‌ها نفر جلوگیری شده است. محققان اما نسبت به افزایش نرخ مرگ و میر بر اثر سرطان ریه در میان زنان هشدار می‌دهند.

 در حالی که در اتحادیه اروپا نرخ مرگ‌و‌میر در اثر سرطان در مجموع رو به کاهش است، اما شیب این تغییر در میان زنان به شدت مردان نیست.

بر پایه تحقیقی که پژوهشگران ایتالیایی، سوییسی و آمریکایی انجام داده‌اند، پیش‌بینی می‌شود که سال ۲۰۱۷ در اتحادیه اروپا بیش از ۳ / ۱ میلیون نفر بر اثر انواع سرطان جان خود را از دست بدهند.

بر اساس مطالعات این محققان که در مجله Annals of Oncology به چاپ رسیده است، نرخ مرگ و میر در اثر سرطان در کشورهای مختلف این اتحادیه متفاوت است. پژوهشگران از مقامات تصمیم‌گیرنده در حوزه سیاست می‌خواهند که در کنار کنترل سیگار، برای تشخیص به‌هنگام سرطان در اتحادیه اروپا تدابیری بیندیشند.

کارلو لاوکیا، سرپرست این پژوهش از دانشگاه میلان به این مجله می‌گوید: «در مجموع زنان کمتری در مقایسه با مردان در اثر سرطان جان خود را از دست می‌دهند.»

پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با سال ۲۰۱۲، نرخ مرگ‌ومیر در اثر سرطان در مردان ۸ درصد و در میان زنان تنها ۴ درصد کاهش یابد. محققان علت این امر را در افزایش ابتلا به سرطان ریه در میان زنان می‌بینند.

سرطان ریه بر سکوی نخست

بر پایه این تحقیق، تنها در آلمان نرخ مرگ‌‌ومیر در اثر سرطان ریه در میان زنان در سال ۲۰۱۷ نسبت به ۵ سال پیش ۹ درصد افزایش خواهد یافت. پیش‌بینی‌ها اما از کاهش ابتلا به سرطان ریه در سال ۲۰۱۷ در میان مردان در آلمان خبر می‌دهند.

در این تحقیق آمده است، سرطان سینه در میان زنان در اتحادیه اروپا هنوز بزرگ‌ترین عامل مرگ و میر است. پژوهشگران اما پیش‌بینی می‌کنند که سرطان پستان در سال ۲۰۱۷ در میان عوامل مرگ و میر زنان در اروپا، یک پله پایی‌نتر از سرطان ریه بایستد.

محققان مصرف دخانیات را یکی از عوامل افزایش ابتلا به سرطان ریه می‌دانند
فابیو لوی یکی از محققان در این پروژه از دانشگاه لوزان، با استناد به آمار هشداردهنده و افزایش سرطان ریه و لوزالمعده بر ضرورت کنترل مصرف دخانیات برای زنان در اروپا تاکید می‌کند. مشکل دیگر به گفته محققان، پیشرفت اندک در تشخیص، درمان و پیشگیری از سرطان لوزالمعده است.

پژوهشگران برآورد می‌کنند که سرطان ریه در سال ۲۰۱۷ عامل مرگ ۲۷۵۷۰۰ شهروند اتحادیه اروپا باشد. این رقم ۲۰ درصد آماری است که برای مرگ در اثر کل انواع سرطان پیش‌بینی می‌شود.

در عین حال محققان در این پژوهش با استفاده از داده‌های سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۲ نتیجه می‌گیرند که در ۳۰ سال گذشته از بیش از ۴ میلیون مورد مرگ در اثر سرطان جلوگیری شده است. از خبرهای خوش دیگر این گزارش می‌توان به پیش‌بینی کاهش مرگ و میر در اثر سرطان‌هایی چون معده، روده، پروستات، پستان و سرطان دهانه رحم اشاره کرد.


در همین رابطه بیشتر بدانیم:

تشخیص به موقع سرطان خون

تشخیص به موقع سرطان ریه

تشخیص به موقع سرطان پوست

تشخیص به موقع سرطان سینه

تشخیص به موقع سرطان پروستات

تشخیص به موقع سرطان تیروئید

تشخیص به موقع سرطان مثانه

تشخیص به موقع سرطان روده بزرگ

تشخیص به موقع سرطان سر و گردن


برگرفته از
DW
لینک کوتاه