بهترین و موفق‌ترین روش برای کاشت و پرورش سبزیجات متنوع

نویسنده:

۰۳:۰۰:۲۰

راهنمای مبتدیان برای توالی زراعی

دوست دارید چند ترفند ساده و راحت یاد بگیرید تا واقعاً بدون هیچ تلاش و کوششی بتوانید توانایی‌های خود را در زمینه باغبانی دو یا سه برابر کنید؟ توالی زراعی را امتحان کنید؛ یعنی به محض اینکه یک گیاه یا یک نوع سبزیجات را برداشت کردید، گیاه دیگری را در جای آن بکارید.

فضای باغ یا باغچه خود را به عنوان ملک اجاری در نظر بگیرید و آن را آماده کنید. به سبزیجات خود به عنوان مستأجر نگاه کنید. اگر آنها اجاره بهای ملک را نمی‌دهند یا به عبارت دیگر ثمره‌ای ندارند، آنها را جواب کنید یا به عبارت دیگر کاشت آن گیاه را متوقف کنید، گیاه را از ریشه در بیاورید و گیاه دیگری را جای آن بکارید. وقتی از روش توالی زراعتی استفاده می‌کنید نه تنها از فضای باغ خود با بازده بیشتری بهره می‌برید بلکه با تولید سبزیجات مورد نیازی که در باغچه کوچک خود تولید می‌کنید، در هزینه خرید آنها از فروشگاه صرفه‌جویی می‌کنید و در فصل رشد می‌توانید بالاترین نتیجه را از شیوه باغبانی خود کسب کنید.

نکات مفید برای توالی زراعی

بیشتر سبزیجات را نزدیک‌ به هم بکارید؛ از آنچه که فکرش را می‌کنید هم نزدیک‌تر. پس بهتر است آنها را کنار هم پرورش دهید.

بین کاشت‌های خود کود اضافه کنید تا به خاک جان دهید و آن را تقویت کنید.

به اندازه مورد نیاز خود سبزیجات را بکارید و بیش از اندازه‌ای که در طول تابستان نیاز دارید باغچه خود را مملو از سبزی نکنید که بماند و فاسد شود. سبزیجات خاصی را بکارید که دوست دارید در تمام طول تابستان از خوردن آنها لذت ببرید؛ نه فقط یکی دو هفته.

پشت بسته بذر سبزی خود را بخوانید یا با فروشنده مشورت کنید تا شیوه مراقبت و آبیاری سبزیجات را یاد بگیرید و ببینید که آخرین زمان برای کاشت و برداشت سبزیجات شما چه موقع است.

گیاهان مرده و قدیمی را با کود مخلوط کنید تا سال آینده بتوانید به عنوان کود در باغ یا باغچه خود از آن استفاده کنید.

چه وقت چه چیزی بکاریم؟

  • سبزیجات مناسب برای کاشت در اوایل بهار و دوباره در پاییز: کاهو، کلم بروکلی، هویج، اسفناج، نخودفرنگی، کلم برگ، چغندر، سبزی خوردن
  • سبزیجاتی که می‌توانید همیشه و هر ۷ روز یک بار بکارید: کاهو، اسفناج، تربچه، کلم کالی، کلم‌برگ چینی بوک چوی
  • سبزیجاتی که می‌توانید همیشه و هر ۱۴ روز یک بار بکارید: لوبیا، نخودفرنگی، چغندر، شلغم، ذرت
  • سبزیجاتی که می‌توانید همیشه و هر ۲۱ روز یک بار بکارید: خیار، ملون، هویج
  • سبزیجاتی که می‌توانید همیشه و هر ۳۰ روز یک بار بکارید: کدو حلوایی، برگ چغندر

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه