تعمیر تَرک‌های روی چکمه یا کفش‌های چرم

نویسنده:

۱۰:۴۰:۵۴

چه چکمه‌های شما مثل چکمه‌های گاوچران‌ها کهنه باشد و یا یک چکمه ساق‌بلند شیک و گران‌قیمت که تازه خریده‌اید، مهم است یاد بگیرید که چطور از چکمه چرم به خوبی نگه‌داری کنید.

وقتی برای اولین بار چکمه می‌خرید و به خانه می‌آورید کمی برای شرطی کردن و مقاوم آن وقت بگذارید تا ماندگارتر باشد و دوام آن طولانی شود. حتماً باید مراقب ترک‌ها و خشک‌شدگی‌های روی چرم باشید. لازم است سریع کوچک‌ترین مشکلات را برطرف کنید تا ترک‌ها بدتر نشوند.

چیزهایی که لازم دارید:

  • چکمه
  • واکس یا پولیش کفش
  • دستمال نرم برای پولیش
  • صابون زین
  • روغن سمور

مرحله اول

کفش‌های خود را با یک صابون زین باکیفیت کاملاً تمیز کنید. صابون را با کمی آب ترکیب کنید تا نرم و قابل استفاده شود. با استفاده از یک دستمال تمیز صابون زین را به همه قسمت‌های چرم بمالید. به جاهایی که ترک برداشته یا خشک شده است توجه ویژه داشته باشید. صابون زین را داخل چرم هم بمالید و بگذارید تا خیس بخورد و سپس مواد اضافی را با یک دستمال خشک پاک کنید.

مرحله دوم

از پولیش یا واکس کفش برای برطرف کردن ترک‌ها یا چین خوردگی‌های چرم استفاده کنید. تمامی سطوح چرم هر چکمه را پولیش یا واکس بزنید اما به قسمت‌هایی که ترک برداشته واکس بیشتری بزنید. با استفاده از واکس ترک‌ها را پر کنید و بگذارید ملایم شود و چرم را نرم کند. اجازه دهید پولیش یا واکس در ترک‌های چرم خیس بخورد و سپس مواد اضافی را با دستمال تمیز پاک کنید.

مرحله سوم

وقتی واکس یا پولیش کاملاً خشک شد، چکمه را کاملاً پاک کنید. حتماً تمام پولیش اضافی را از روی چرم بردارید. در آخر، روغن سمور را به آرامی و با استفاده از یک دستمال نم‌دار به چرم بزنید و بگذارید روی سطح چرم خیس بخورد. روغن سمور چکمه را در برابر نفوذ آب مقاوم‌تر می‌کند و نمی‌گذارد ترک‌های جدیدی روی آن ایجاد شود.

 

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه