اسکلت شهر اور یک بار دیگر کشف شد!

نویسنده:

۰۹:۱۱:۰۷

گاهی اوقات بهترین کشفیات باستان شناسی مختص به این زمینه نمی‌باشد. دانشمندان در موزه پن Penn Museum)) در فیلادلفیا (Philadelphia) با پیدا کردن یک اسکلت کامل انسان با حدود 6500 سال قدمت در اتاق‌های ذخیره سازی خود، کشفی مهم و دوباره انجام دادند.
این تابستان، طی انجام یک پروژه برای دیجیتالی کردن اسناد قدیمی از یک حفاری مشهور در جهان، اسناد و تاریخ این اسکلت نیز هویدا شد. این اسکلت کشف شده در سال‌های 1929 و 1930 توسط "لئونارد وولی" (Sir  Leonard Woolley) که به تیم حفاری‌های موزه پن/ انگلستان در منطقه گورستان سلطنتی شهر اور (جنوب عراق کنونی) ملحق شده بود؛ 2000 سال قدیمی‌تر از اسکلت و باقی مانده‌های معروف "مقبره سلطنتی" بین‌انهرین می‌باشد.
به گفته دکتر ژانت مونگ (Dr. Janet Monge)، سرپرست و مسئول بخش فیزیکی مردم شناسی موزه پن، بررسی‌های تصویری از اسکلت نشان دهنده‌ی آن است که این باقی مانده‌های یک مرد نیرومند و 50 ساله یا کمی مسن‌تر می‌باشد. این جسد با بازوها در دو طرف، به طوری که دو دست خود را بر شکم قرار داده است، به خاک سپرده شده بود.
کشف اسکلت‌ از دوره باستان شرق نزدیک مربوط به این تاریخ (حدود 5500 -4000 پیش از میلاد) که به دوره "عبید" (Ubaid) معروف است؛ بسیار نادر است. کشف اسکلت کامل از این دوره می‌باشد بسیار نادرتر نیز می‌باشد. تیم وولی طی کاوش‌های باستان شناسی، 48 گور دسته جمعی مربوط به اوایل دوران عبید، نزدیک به 50 متر در زیر سطح زمین کشف نمودند. از بین آن‌ها، وولی تنها یک اسکلت که قابلیت بررسی و تحقیق را دارد، تشخیص داد و آن اسکلتی بود که در حال حاضر در مجموعه موزه پن شناسایی شده است.
روش‌های علمی امروزه، در زمان وولی امکان پذیر نبوده است، شاید تیم تحقیقاتی حال حاضر از این اسکلت اطلاعات جدیدی در مورد رژیم غذایی، ریشه‌های اجدادی، استرس و بیماری‌های این جمعیت ضعیف گذشتگان ما به دست و ارائه کنند.

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
مقبره سلطنتی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه