رونمایی از پورشه پانامرا اسپرت توریسمو

نویسنده:

۱۱:۰۶:۳۳

نسخه استیشن واگن پورشه پانامرا بعد از اولین نمایش عمومی آن در نمایشگاه خودروی ژنو، در مهرماه وارد بازار می‌شود.

پورشه، پانامرا اسپرت توریسمو را که نسخه استیشن واگن پانامرای چهاردر است، در آستانه ورودش به نمایشگاه خودروی ژنو که هفته آینده برگزار می‌شود، رونمایی کرد.

پشت این خودرو شکلی مشابه پانامرا چهاردر است و دارای سقفی است که به آرامی جمع می‌شود. باله عقب جدید آن همراه با یک باله فعال در بالای شیشه عقب قرار گرفته است. زاویه باله با تغییر سرعت و تنظیمات خودرو تغییر می‌کند. این باله می‌تواند تا ۵۰ کیلوگرم نیروی رو ایجاد کند، اما بیشتر اوقات بسته است تا کشش را به حداقل برساند و مصرف سوخت را کاهش دهد.

 

 

صندوق‌عقب پانامرا اسپرت توریسمو ۵۲۰ لیتر فضا ظرفیت دارد که ۲۵ لیتر بیشتر از پانامرای استاندارد است. در کل، این سقف با طراحی جدید امکان باز شدن بیشتر درهای عقب و همچنین فضای بیشتری برای سر را فراهم می‌کند.

یکی از بزرگ‌ترین تغییراتی که پانامرا اسپرت توریسمو داشته است، جای اضافه برای یک مسافر بیشتر است. صندلی عقب ظرفیت سه سرنشین را دارد. صندلی‌ها می‌توانند بر روی یکدیگر یا به تنهایی با نسبت ۴۰:۲۰:۴۰ تا شوند. در این حالت فضایی معادل ۱۳۹۰ لیتر فضا ایجاد می‌شود. البته می‌توان مانند پانامرا کوپه به جای آن‌ها، دو صندلی مجزا با تنظیمات الکتریکی با یک کنسول در وسط آن‌ها را قرار داد.

 

 

مدل پایه، پانامرا ۴ اسپرت توریسمو نام دارد که از یک موتور ۶ سیلندر ۳ لیتری با قدرت ۳۲۷ اسب بخار بهره می‌گیرد و شروع قیمت آن از ۷۳٬۰۰۰ پوند است. مدل ۴ اس توریسمو اسپرت قیمتی معادل ۹۴٬۰۰۰ پوند دارد که قدرت آن ۴۳۴ اسب بخار خواهد بود. در کنار آن یک ۴ اس دیزلی با قدرت ۴۱۶ اسب بخار و قیمت ۹۷٬۰۰۰ پوند موجود است. پورشه ادعا می‌کند که مصرف سوخت مدل دیزلی آن، ۴۲٫۲ مایل به ازای هر گالن سوخت است.

مدل برتر، پانامرا توربو اسپرت توریسمو خواهد بود که قیمت آن ۱۱۷٬۰۰۰ پوند است و از یک موتور ۴ لیتری V8 توربو با قدرت ۵۴۲ اسب بخار برخوردار است. یک مدل هیبریدی با قدرت ۴۵۶ اسب بخار نیز به قیمت ۸۳٬۰۰۰ پوند ارائه خواهد شد که ادعا می‌شود به ازای هر گالن سوخت، ۱۱۳ مایل را طی می‌کند. لازم به ذکر است در این مدل، به خاطر وجود موتور هیبریدی پلاگین، فضای صندوق‌عقب به ۴۲۵ لیتر کاهش پیدا کرده است.

 

 

ممکن است پانامرا اسپرت توریسمو تنها پانامرای جدید از سری پانامرا نباشد. طبق گفته ولفگنگ هتز، مدیر تحقیق و توسعه پورشه در سال ۲۰۱۴، پلتفرم آخرین مدل پانامرا می‌تواند پس از بررسی دقیق، بدنه‌های بیشتری را پشتیبانی کند.

هتز گفت: «علت ساخت پلتفرم جدید، آن است که همه مدل‌ها را داشته باشیم؛ این پلت‌فرم می‌تواند برای یک کوپه، کروکی یا اسپرت توریسمو. حالا ما باید تصمیم بگیریم که کدام‌یک نیازهای ما را برآورده می‌کند. کروکی؟ از نظر من ما در حال حاضر کروکی‌های خوبی را با باکستر و ۹۱۱ داریم. آیا واقعاً به آن نیاز داریم؟ کروکی بیشتر برای بخش لوکس مناسب است».

برگرفته از
autoexpress
لینک کوتاه

دیدگاه