جنجالی دیگر با حیوانات بیمار رودخانه شانگهای

نویسنده:

۰۳:۵۵:۱۸

تعداد کمی از موضوعات هنری در چین به تخریب محیط زیست اختصاص دارد، با این حال "Cai Guo-Qiang" در نمایش انفرادی خود به نام "موج نهم "  (The Ninth Wave) واقع در "Power Station of Art" شانگهای (Shangha) به طور مستقیم به سراغ آب‌های سمی می‌رود. سای می‌گوید "من می‌خواهم در مسائل زیست محیطی، که هر روز بیشتر و بیشتر در چین نقد می‌شود، بر چگونگی طرز فکر مردم  تمرکز کنم و تاثیر بگذارم. البته هنر در مورد نقدهای اجتماعی نیست، من نمی‌خواهم به موعظه مردم چین بپردازم."
"موج نهم" شامل یک کشتی ویران شده شامل ۹۹ حیوان تاکسیدرمی شده در فیگورهای مختلف است. این فیگورها نشان دهنده‌ بیماری و جدا شدن شدن حیوان از محیط زیست خود می‌باشند. سال گذشته که لاشه یک خوک از منطقه فوجیان، زادگاه خود هنرمند، به رودخانه شانگهای آمده بود؛ دولت مجوز بررسی و رسیدگی به این مسئله را نداده بود و سای با این اثر به این مسئله اشاره داشت که " کشتی دیر یا زود می‌رسد!"
سای که در نیویورک زندگی می‌کند، روابط خود را با مقامات چینی نوعی بازی قایم موشک توصیف می‌کند. برای مثال این هنرمند عنوان یک اثر با انفجار پودر تفنگی را "مرثیه" (Elegy) گذاشته بود و دولت از او خواست تا نام اثر  آن را کمی مثبت‌تر نام گذاری کند. او در جواب اسم اثر را "بی‌عنوان، اما در ابتدا مرثیه نام داشت" گذاشت.
او می‌گوید "این ثابت می‌کند هنر معنی دار است. من سعی نمی‌کنم جنجال به پا کنم و یا مردم را تحریک کنم، اما با هنر جالب، دیدگاه‌های جالب نیز همراه است. به ازای هر ۱۰۰ نفر که از هنری عصبانی می‌شوند، ۱۰۰۰۰ نفر وجود دارند که آن را می‌پسندند."

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
Cai Guo-Qiang
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه