تصویر سلفی جنجالی یک میمون در ویکی‌پدیا

نویسنده:

۰۴:۵۰:۳۳

این تصویرپس‌‌‏از قرار گرفتن در دانشنامه‌‌‏ی انگلیسی ویکی پدیا (بخش میمون سیاه کاکل‌دار) بدون ذکر نام عکاس موجب اعتراض اسلاتر شد.

سلفی (Selfie) به عکس‌هایی گفته می‌‌‏شود که افراد با گوشی‌های موبایل از خود گرفته و در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند.

به گزارش خبرنگاران جوان، صاحبان ویکی پدیا از آنجایی که عکاس این تصویر را خود میمون می‌‌‏دانند به همین دلیل بدون رعایت حق کپی رایت اقدام به انتشار آن در فضای مجازی نموده‌‌‏اند.

این میمون پس‌‌‏از سرقت دوربین از «دیوید اسلاتر»، عکاس زیست‌‌‏شناس در منطقه سولاوسی، از خود عکس گرفت.

به گزارش بی‌‌‏بی‌‌‏سی، آقای اسلاتر درباره‌‌‏ی نحوه‌‌‏ی گرفتن این عکس توسط میمون پس‌‌‏از گذراندن سه روز در اندونزی می‌‌‏گوید: «من به عنوان بخشی از گروه آن‌‌‏ها (میمون‌‌‏ها) پذیرفته شده بودم، آن‌‌‏ها من را لمس می‌کردند و می‌جویدند… با خود فکر کردم که می‌توانند عکس خودشان را بگیرند. دوربینم را روی سه‌پایه گذاشتم، کادر را بستم و نور را تنظیم کردم… حالا همه کاری که شما باید انجام دهید این است که دکمه را به میمون بدهید تا بفشارد و تمام! شما عکس گرفته‌اید.»

به گفته‌‌‏ی وی تقاضا برای حذف این عکس از دانشنامه‌‌‏ی آنلاین بارها رد شده است. از آنجایی که وی ادعا می‌‌‏کند هزینه‌‌‏ی زندگی خودش را از عکاسی بدست می‌‌‏آورد؛ اما پس از انتشار این عکس در فضای مجازی و از بین رفتن مالکیت خصوصی آن، بخشی از درآمدش بخطر عمومی شدن عکس از بین رفته است.

وی میزان خسارت وارده شده به درآمدش را در دو سال گذشته بیش از ۱۰ هزار پوند برآورد کرده است.

تاکنون ویکی پدیا از حذف کردن عکس از سایت خودداری کرده است.

برگرفته از
سلفی جنجالی
لینک کوتاه
برچسب ها