کیمونو و داستان‌های رنگی آن

نویسنده:

۰۷:۳۹:۴۳

حتی چشم آموزش ندیده هم می‌تواند ببیند که یک کیمونو یک اثر هنری گران‌ بهاست، اما یک چشم آموزش دیده، می‌تواند ببیند که هر کیمونو یک داستان خاصی را بیان می‌کند.
تابستان امسال، دو نمایشگاه در گالری هنری ویکتوریا به نمایش گذاشته خواهد شد تا ده‌ها کیمونوی نفیس تاریخی و داستان‌های جذاب آن‌ها را به معرض نمایش قرار دهند.
این کیمونوها که متعلق به ایچیمارو Ichimaru)) می‌باشند، از موزه پارچه کانادا (Textile Museum of Canada) پس از گذشت یک دهه به گالری ویکتوریا (AGGV) بازگردانده شده‌اند. این کلکسیون بسیار با ارزش و نادر زمانی به ایچیمارو یکی از معروف‌ترین گیشاهای قرن بیستم (1906-1997) تعلق داشته است، که آن‌ها را به گالری ویکتوریا اهدا می‌کند.
در این مجموعه، داستان ایچیمارو، که تبدیل او به یک هنرمند در دهه 1930 را شامل می‌شود، از طریق کیمونو با شکوه خود و وسایل شخصی‌اش معرفی می‌شود. ترکیبی از تجربه او به عنوان یک گیشا و هم‌چنین به عنوان یک خواننده و نوازنده با استعداد، او را به یکی از چهره‌های منحصر به فرد در تاریخ اجتماع ژاپن مدرن تبدیل کرد.
از گیشا تا خواننده اپرا در کنار کیمونو- در تاریخ 19 اکتبر 2014 به نمایش در خواهد آمد. مسئولین نمایشگاه معتقدند، جزئیات و ویژگی‌های فرهنگ کیمونو به خوبی در جهان غرب مشخص و شناخته شده نیست. برای درک زیبایی واقعی  کیمونو، دانش به کد نانوشته آن ضروری است. طول آستین، مواد، رنگ و طراحی، همه بیان‌گر مطالبی هستند که آیا کسی که آن را پوشیده است، ازدواج کرده و یا مجرد می‌باشد، سن، جنس، کلاس خود، و هم‌چنین هر کیمونو با توجه به فصل‌های سال انتخاب می‌شده است. کیمونو ویترین اشکال هنری و پیچیدگی، همراه با قوانین و مقررات برای فصول و مناسبت‌های مختلف و فرهنگ خاص خود می‌باشد.

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
Art Gallery of Greater Victoria
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه