اولین خودروی خودران مختص مسابقه‌ جهان

نویسنده:

۰۸:۲۰:۲۴

وقتی لازم نباشد فضایی برای راننده داخل خودرو داشته باشید، می‌توانید به یک طراحی دیوانه‌وار و آینده‌نگرانه مانند خودرویی که در ادامه خواهید دید، دست پیدا کنید.

وقتی برای اولین بار شنیدیم که فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی (FIA) تصمیم دارد سری مسابقاتی به نام روبوریس (Roborace) برای خودروهای خودران آغاز کند، در ابتدا کمی گیج شدیم. کجای دیدن رقابت چند روبات با یکدیگر هیجان‌انگیز خواهد بود؟ اما زمانی که طراحی اولین خودروی کانسپت را برای این مجموعه مسابقات دیدیم، نظرمان عوض شد. حالا روبوریس، از خودروی روبوکار (Robocar) رونمایی کرده است که بسیار هم‌ چشم‌نواز است.

 

 

طراحی ظاهر این خودرو کار دنیل سایمن است که با به دلیل طراحی خودروهای فیلم Tron: Legacy شناخته شده است. از آنجا که فضایی برای راننده لازم نیست، سایمن یک بوم خالی داشت که بتواند در آن طرح یک خودروی مسابقه را که بیشتر شبیه ماشین‌های رؤیایی بازی‌های ویدیویی است تا دنیای واقعی، طراحی کند. بر اساس گزارش وب‌سایت Verge، وزن این خودروی روباتیک ۹۷۵ کیلوگرم است که دارای ۴ موتور الکتریکی ۳۰۰ کیلو‌واتی (یکی به ازای هر چرخ) است. حداکثر سرعت آن معادل ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت است و از مجموعه‌ای از حسگرها و دوربین‌ها برای هدایت مسیر بهره می‌برد.

 

 

در نهایت، روبوریس پنج تیم که هر کدام دو خودروی روباتیک در مسابقات فرمول E داشته باشد، می‌خواهد. همه خودروهای روباتیک از نظر مکانیکی کاملاً مشابه خواهند بود و هر تیم برای جلو زدن از رقبا، نرم‌افزار رانندگی خودران را برای تیم خود برنامه‌نویسی می‌کند.

در حال حاضر روبوریس در حال آمادگی برای معرفی این مسابقات است که آخر امسال آغاز برگزار می‌شود. به همین دلیل یک نمونه اولیه به نام دوبات (Devbot) در حال تست است. دو نمونه اولیه دوبات هفته پیش، قبل از یک مسابقه فرمول E در بوینس آیرس به رقابت پرداختند که البته یکی از آن‌ها دچار حادثه شد.

با خودروهایی به زیبایی این خودرو، تماشای روبوریس جذاب خواهد بود. در هر صورت، روبوریس در نوع خود نیز کاملاً شگفت‌انگیز است.

 

برگرفته از
popularmechanics
لینک کوتاه