«بمبست» در پوشاک سده شانزدهم

نویسنده:

۰۷:۵۹:۱۴

در نیمه دوم قرن 16، ازدواج ملکه "مری" با شاه اسپانیا، سبب شد تا به یک‌باره اسپانیا لباس خود را به دربار انگلیس و کل اروپا تحمیل کند. لباس تماما با پارچه سیاه همراه با طلا کاری و طلا دوزی، سبک لباس و فیگور سفت و سخت و خشک، هم‌چنین چهره عبوس، در بیشتر نقاشی‌های به دست آمده از آن زمان دیده می‌شود. بعد از مدتی رنگ سیاه از لباس اروپا حذف شد، اما بسیاری از المان‌های آن بر لباس باقی ماند.
از مهم‌ترین سبک‌هایی که از اسپانیا به کل اروپا وارد شد و باقی ماند، بمبست می‌باشد. بمبست عبارت است از تپاندن مواد درپوشاک به قصد حذف چین و چروک‌های آن به منظور پف کردن هرچه بیشتر لباس. مشتقات این مواد از گوله‌های پشم، کتان، کاه و گاهی سبوس بوده است؛ بنابراین  اگر درزی در لباس ایجاد می‌شد، با شکاف آن از شخص کاه می‌ریخت؛ که البته این اتفاق زیاد هم میفتاد! گاهی هم جای این مواد از تکه پارچه‌های کهنه استفاده می‌شده است.
این جاسازی مواد در تمام قسمت‌های لباس انجام می‌گرفت، مانند آستین و قسمت پیش سینه و حتی شلوار. مقصود آن بود که آستین بزرگ شود تا کمر کوچک‌تر به نظر آید. اندام شخص مربع مانند شود تا مدل لباس با شکوه‌تر و متکبرانه جلوه کند. مسلم است بمبست حالتی در بدن فرد ایجاد می‌کند که به شخص اجازه حرکت نمی‌دهد؛ این گونه لباس‌ها متعلق به قشر درباری بود که نیازی به انجام کار خاصی در طی روز نداشتند.
کشباف نیز در همین دوران ابداع شد، آن‌ها برای رسیدن به مقصود و بیشتر نشان دادن شکل بمبست خود از جوراب‌های کشباف استفاده می‌کردند.

یاسمن فراهانی فرد
برگرفته از
تاریخ هنر
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه

0 دیدگاه برای “«بمبست» در پوشاک سده شانزدهم”