پیازهای آلوده در بازار

نویسنده:

۱۰:۱۰:۳۰

محمدحسین شریعتمدار در نشست تخصصی کود و سم که در اتاق تهران برگزار شد؛ درخصوص وضعیت مصرف کود در ایران گفت: مصرف کود ازته ما نسبت به مصرف جهان بسیار کمتر است. الان در ایران به ازای هر هکتار حدود 200 کیلو مجموع کود مصرفی است.درحالی که این رقم به ازاء هر هکتار در جهان بالای 370 کیلوست و حتی در اروپا بالای 450 کیلوست.

وی ادامه داد: مثلا در فرانسه کشاورزان برای حدود 130 – 140 هکتار اراضی گندم، علاوه بر کود دامی، 500 کیلو کود ازته و 200 کیلو کود فسفات استفاده می‌کنند. با این حساب می‌توان گفت مصرف ما خیلی پایین‌تر است. منتها در بعضی از محصولات مان کشاورزان زیاد کود استفاده می‌کنند.

شریعتمدار سپس به افزایش مصرف کود در مزارع کشت پیاز در سال‌های 80 تا 83 اشاره کرد و گفت: در دوره زمانی سال‌های 80 تا 83 ما  آزمایش‌های متعددی درخصوص میزان مصرف کود در اراضی کشت پیاز انجام دادیم و سپس متوجه شدیم  که  میزان نیترات آن‌ها بسیار  بالاست.

وی متذکر شد: بر اساس افزایش میزان کود سال 84 بخشنامه کردیم که از سال 85 تعیین نرخ تضمینی پیاز براساس حجم نیترات  تعیین شود؛ در واقع پیاز با نرخ تضمینی براساس نیترات کمتر خریداری شود. وسایل مورد نیاز اندازه‌گیری  این کار  را نیز آماده کردیم. اما این اتفاق نیفتاد. به همین هنوز می‌بینیم اندازه پیازه‌های موجود در بازار بیش از اندازه طبیعی است؛ درحالی که اندازه واقعی پیاز بسیار کوچکتر از برخی پیازهای موجود در بازار است.

برگرفته از
مشاور ارشد وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد:
لینک کوتاه
برچسب ها