چطور چیزی که فراموش کرده‌اید را به خاطر بیاورید؟

نویسنده:

۱۱:۴۶:۰۳

اگر اغلب برایتان اتفاق می‌افتد که چیزهایی را فراموش می‌کنید، ممکن است به دلیل این که بیشتر مواقع چند کار را با هم انجام می‌دهید حافظه قوی در شما شکل نگیرد. بهترین راهکار این است یاد بگیرید حافظه خود را قوی‌تر کنید.

برای این کار، روش‌ها و راهبردهایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند چیزهایی که فراموش کرده‌اید را به یاد آورید. اما اگر بیش از حد فراموشکار شده‌اید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. مشکلات حافظه ممکن است علامت یک بیماری یا مشکلی برای سلامت شما باشد؛ چیزی مثل زوال عقل.

  • یک نفس عمیق بکشید تا ذهن خود را پاک کنید. با صحبت کردن در مورد چیزی که سعی دارید به یاد آورید در ذهن خود کنکاش کنید. مثلاً، اگر می‌خواهید یکی از محتویات یک دستور غذا را به یاد آورید، خود غذا را شرح دهید.
  • الفبا را از اول تا آخر بخوانید. اگر سعی دارید کلمه خاصی را به یاد آورید، حرفی که آغازکننده کلمه باشد، ممکن است حافظه شما را تحریک کند و یادتان بیفتد که چه کلمه‌ای را فراموش کرده بودید.
  • گام‌های خود را دنبال کنید. اگر وارد یک اتاق شده‌اید و نمی‌دانید که چرا و برای چه به آن اتاق آمده‌اید، به این فکر کنید که قبل از آمدن به اتاق در حال انجام چه کاری بوده‌اید.
  • بر روی چیز دیگری متمرکز شوید. اگر با صحبت کردن در مورد چیزی که به یاد نمی‌آورید، حافظه شما باز نمی‌گردد، ممکن است حافظه شما با کار کردن یا صحبت کردن در مورد موضوعی دیگر دوباره به سمت شما بازگردد و به خاطر بیاورید که چه چیزی را فراموش کرده بودید.

نکته و هشدار

در آینده، اگر می‌خواهید از فراموش کردن چیزهایی که باید به خاطر بسپارید و فراموش نکنید پیشگیری کنید، سعی کنید یک نکته بصری یا دیداری جالب پیدا کنید. مثلاً اگر می‌خواهید به دندانپزشکی بروید و شیر بخرید، تصویر دندانپزشک را با یک سبیل شیری در ذهن خود متجسم کنید یا روی کاغذ بکشید. شما با تمرینات مرتب و بازی‌های ذهنی و فکری چالشی هم می‌توانید قدرت ذهن خود را بیشتر و حافظه خود را تقویت کنید.

 

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه

دیدگاه