بیانیه‌های LG و SAMSUNG در مورد تلویزیون QLED جدید سامسونگ

نویسنده:

۰۱:۰۷:۰۵

همیشه با عرضه محصول جدید و مهم برندها، رقبای آن به دنبال نواقص، مقایسه و دیگر حواشی آن می‌گردند و قطعا رسانه بهترین ابزار برای انتقال صحبت‌های آن‌ها خواهد بود.

در ادامه نظریه ال جی در مورد تلویزیون QLED سامسونگ و در انتها بیانیه سامسونگ را با هم بخوانیم.

LG

تفاوت دو فناوری QLED در سامسونگ و OLED ال‌جی؛ فناوری قدیمی با اسمی جدید

علامت‌های اختصاری در دنیای تلویزیون‌ها بسیار معمول هستند و به‌تازگی سامسونگ اصطلاح جدیدی به اسم QLED به این لیست اضافه کرده است. ولی این علامت به چه معنی است و چه تفاوتی با OLED دارد؟

اشتباه گرفتن این دو علامت بسیار محتمل است و اگر کمی با دیده شک بنگرید شاید فکر کنید سامسونگ به خاطر همین این اسم را انتخاب کرده است. به‌هرحال بهتر است بدانید که این دو فناوری کاملاً با یکدیگر متفاوت‌اند. به حدی که یکی از آن‌ها کلاً فناوری متفاوتی باکیفیتی خارق‌العاده به دنیای تلویزیون‌ها آورده و دیگری نسخه به‌روز شده یک فناوری قدیمی است و آن‌چنان حرف جدیدی برای زدن ندارد.

تفاوت اصلی این دو تلویزیون در نحوه نوردهی و نشان دادن تصویر است. OLED به معنی دیود ارگانیک باقابلیت خود نوردهی هر پیکسل است. این فناوری باعث می‌شود هر پیکسل به‌تنهایی روشن و خاموش شود. قابلیت مستقل بودن هر پیکسل باعث شده که وقتی جریان الکتریکی از پیکسلی عبور نمی‌کند، پیکسل کاملاً سیاه بوده و درمجموع سیاهی عمیق و بی‌نقصی را به نمایش می‌گذارد. امری که تلویزیون‌ OLED مثل مدل‌های پیشرفته شرکت ال‌جی شهرت خود را مدیون آن است. در اصل مشکی این تلویزیون‌ها از مدل‌های پلاسما هم بهتر است و به خاطر اینکه هر پیکسل در لحظه خاموش می‌شود دیگر اثر بعد از روشنایی و نمایش نور کم در آن به وجود نمی‌آید.

در مقابل QLED تنها یک اصطلاح تاکتیکی بازاریابی است و در اصل در این تلویزیون‌ها از همان فناوری LCD با نور پس‌زمینه LED استفاده می‌شود. این نور یا از کناره‌ها و یا از پس‌زمینه تابیده. نور تابیده‌شده از LED از پنل اصلی عبور کرده و تصویر را به نمایش درمی‌آورد. به خاطر همین امر میزان سیاهی تصویر بسیار با تصویر OLED فاصله داشته و اصلاً قابل‌مقایسه با آن نیست. البته این پنل‌ها از فناوری‌های مختلف استفاده می‌کنند تا میزان سیاهی تصویر را افزایش دهند و در مواردی موفق هم شده‌اند. ولی معمولاً این فناوری‌ها باعث عملکرد ضعیف‌تر در بخش‌های دیگر می‌شوند.

یکی از این فناوری‌ها به اسم کاهش نور منطقه‌ای شناخته می‌شود. در این فناوری صفحه‌نمایش به چند قسمت مختلف تقسیم‌شده و با توجه به تصویر، نور مناطقی که تیره هستند خاموش شده و میزان سیاهی تصویر بیشتری نشان می‌دهند. یکی از مشکلاتی که این فناوری دارد نشان دادن هاله نور دور تصاویر روشن در تصویر است. این امر به خاطر تداخل نوردهی دو منطقه کنار هم اتفاق می‌افتد. چاره این کار بیشتر کردن تعداد مناطق نوردهی است و حتی LCD هایی با ۶۰۰ نقطه کاهش نور هم وجود دارند. ولی در مقایسه با فناوری OLED و ۸ میلیون پیکسل که هرکدام مثل نقاط کاهش نور عمل می‌کنند، عددی حساب نمی‌شود. تلویزیون OLED ال‌جی نه‌تنها سیاهی بی‌نقص‌تری نشان می‌دهد بلکه دقت تفکیک نور بسیار بالاتری دارد.

ولی اگر سامسونگ از همان پنل LCD با نور پس‌زمینه LED استفاده می‌کند، چرا اسم جدیدی روی آن گذاشته است؟ حرف Q در عبارت QLED به خاطر قابلیت quantum dot است. بااینکه پوشش نانو ای که روی LED قرار می‌گیرد، فناوری جدیدی نیست، ولی سامسونگ حس می‌کند قابلیت‌های تلویزیون LED LCD را گسترش داده و می‌تواند با OLED رقابت کند. آخرین نسخه از این فناوری نه‌تنها طیف رنگ وسیع‌تری را به نمایش می‌گذارد بلکه نور بیشتر و بهره‌وری بالاتری نسبت به مدل‌های قبلی دارد.

به‌هرحال فناوری OLED جدیدترین و پیشرفته‌ترین فناوری تلویزیون‌های امروزی محسوب شده و پنل‌های با اسم مشابه مثل QLED تنها همان LCD های قدیمی با ظاهری نو و فناوری‌های نه‌چندان موفق هستند. ال‌جی به‌عنوان پیشروترین شرکت این صنعت به طرز چشمگیری این فناوری مبتکرانه را توسعه داده و هرساله آن را بهتر و باکیفیت‌تر از قبل می‌کند. به‌گونه‌ای که امسال شاهد نمایش تلویزیون‌های OLED به باریکی کاغذدیواری توسط این شرکت بودیم که روی دیوار نصب‌شده و به خاطر کیفیت بالای تصویر توهم تماشا کردن یک پنجره را منتقل می‌کند.

 

 

SAMSUNG

تلویزیون‌های QLED سامسونگ به عنوان اولین دارنده تاییدیه حجم رنگ ۱۰۰ درصدی” معرفی شدند

انقلاب تصویری در سال ۲۰۱۷

 

سامسونگ الکترونیکس اعلام کرد تلویزیون‌های QLED سال ۲۰۱۷ این شرکت، که برای اولین بار در نمایشگاه CES 2017 معرفی شدند، موفق به دریافت تاییدیه از انجمن جهانی آزمایش و تایید صلاحیت VDE (Verband Deutscher Elektrotechniker) شده است. این تاییدیه به خاطر توانایی و تخصص این شرکت در تولید حجم رنگ ۱۰۰ درصدی در تلویزیون‌های QLED سامسونگ اهدا شده است. تاییدیه VDE برای تلویزیون‌ها بر اساس آزمایش‌های صنعتی و تست‌های دقیق حجم رنگ صادر شده ‌است. این تاییدیه ادعای سامسونگ مبنی بر تولید بالاترین حجم رنگ در تلویزیون‌های موجود در بازار را تصدیق می‌کند و نشان می‌دهد تلویزیون‌های QLED بالاترین کیفیت تصویر را به مخاطب خود عرضه می‌کنند.

حجم رنگ که دقیقترین استاندارد برای نمایش رنگ‌هاست، دو المان مختلف را در تلویزیون‌هایی با حجم رنگ سه‌بعدی می‌سنجد. این دو المان وسعت رنگ (Color Gamut) و سطح روشنایی هستند. وسعت رنگ بیشترین میزان رنگی را که یک تلویزیون‌ می‌تواند به صورت فیزیکی نمایش دهد بیان می‌کند و سطح روشنایی بالاترین میزان روشنایی در یک تلویزیون را مشخص می‌کند. هرچه وسعت رنگ و سطح روشنایی بیشتر باشد، حجم رنگی در تلویزیون بیشتر خواهد بود. تلویزیون‌های QLED سامسونگ حجم رنگی بسیار بالایی دارند که باعث می‌شود تصاویر واقعی‌تر با جزئیات و دقت بیشتر باشند. همچنین تصاویر HDR را بصورت زندهتر، دقیق‌تر و با بالاترین کیفیت ممکن در صحنه‌های روشن و تاریک به کاربران نشان می‌دهند.

 یکی از مدیران ارشد سامسونگ در زمینه نمایشگرها، در مورد تلویزیون‌های QLED و کسب تاییدیه VED چنین می‌گوید: « اینکه سامسونگ توانسته تاییدیه «حجم رنگی ۱۰۰ درصد» را کسب کند، نشان می‌دهد تلویزیون‌های

QLED سامسونگ از قدرت بالایی برخوردارند و انقلابی در زمینه تصویر به وجود آورده‌اند. در مقام شرکتی که ۱۱ سال متوالی است به عنوان شماره یک بازار تلویزیون دنیا فعالیت می‌کند، سامسونگ همچنان به پیشروی و رهبری خود در این بازار ادامه می‌دهد و قصد دارد دنیایی از نمایشگرهایی با فناوری کوانتوم دات را پایه‌گذاری کند تا بالاترین کیفیت تصویر به مخاطب منتقل شود.»

علاوه بر این موضوع، تلویزیون‌های QLED می‌توانند ناآشکارترین اختلاف‌های رنگی را به راحت‌‌ترین حالت به تصویر بکشند، این موضوع در تلویزیو‌های با حجم رنگ دوبعدی به سادگی اتفاق نمی‌افتد. بنابراین، رنگ‌ها و تصاویر دقیقاً  با همان کیفیت مقابل دوربین کارگردان به کاربر منتقل می‌شود تا بیننده بهترین حس را هنگام تماشای محتوای HDR داشته باشد.

عموماً در تلویزیون با افزایش روشنایی تصویر، قدرت تولید و تبدیل رنگ کاهش پیدا می‌کند که این امر در تلویزیون‌های معمولی منجر به اعوجاج رنگ می‌شود. به عنوان مثال رنگ زرد می‌تواند به رنگ نارنجی یا قرمز به تصویر کشیده شود. سامسونگ در تلویزیون‌های QLED این مشکل را به راحتی و برای اولین بار در صنعت تلویزیون دنیا حل کرده است. این تلویزیون‌ها با اینکه روشنایی‌شان ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نیت (Nit) است، اما صد درصد رنگ‌های محتوای در حال پخش را به تصویر می‌کشند.

برگرفته از
فوت و فن
لینک کوتاه

دیدگاه