فوت و فن خرید خودروی کارکرده یا دست دوم

نویسنده:

۰۳:۵۰:۴۵

خرید خودرویی که هم با بودجه و هم با نیازهای شما جور در بیاید با علم به این قضیه شروع می‌شود که بدانید دقیقاً دنبال چه چیزی می‌گردید و در ازای پولی که بابت خرید خودرو می‌پردازید چه انتظاراتی باید از آن داشته باشید.

وقتی تمهیدات لازم در نظر گرفته شود و هدف خود را مشخص کنید کمتر خودروی شما به قیمت یک لیموزین گران‌قیمت برایتان آب خواهد خورد. داشتن اطلاعات کافی به شما در چانه زدن با فروشنده و رسیدن به قیمت نهایی خودرو کمک بیشتری خواهد کرد.

وقتی با یک آگهی خودرو در روزنامه یا وب‌سایت برمی‌خورید، ابتدا از فروشنده شماره کیلومتر خودرو را بپرسید. اگر هر سال بیش از ۳۲ هزار کیلومتر کار کرده است، در مورد نوع مصرفی که راننده با آن داشته بپرسید. سفرهای طولانی و بزرگراه‌ها کمتر باعث استهلاک و فرسودگی خودرو می‌شوند تا ترافیک‌های شهری که نیاز به توقف و حرکت‌های مداوم دارد.

در مرحله بعد، تجهیزاتی را که در خودروی آینده خود نیاز دارید در نظر بگیرید. در مورد کیفیت بدنه بپرسید و ببینید که آیا تورفتگی یا خراش روی بدنه مشهود است یا نه. پاسخ به این سوالات به شما کمک می‌کند که تصمیم بگیرید آیا ارزشش را دارد که وقت بگذارید و با ماشین یک دوری بزنید و آن را امتحان کنید.

شماره پلاک خودرو را بپرسید تا بتوانید از اداره راهنمایی و رانندگی به سرقتی یا سوء سابقه داشتن آن پی ببرید.

حتماً هم اطمینان حاصل کنید که خودروی آینده شما آسیب جدی ندیده یا قبلاً چپ نکرده است. تمامی برگه‌های بیمه، معاینه فنی و سلامت خودرو و قطعات آن را بررسی کنید تا مطئن شوید خودرو طبق توصیه شرکت سازنده حفاظت و نگهداری شده باشد. در مورد امنیت خودرو و میزان آلایندگی آن پرس و جو کنید. با یک فروشنده و متخصص خودروهای دست دوم در مورد امنیت خودرو و مشکلات فنی مشورت کنید و اطمینان حاصل کنید که مشکلات فنی برطرف شده است.

وقتی همه چیز رو به راه است، پای معامله می‌رسید… اینجاست که می‌خواهید بر سر قیمت چانه بزنید و به توافق برسید. پس، این نکته را حتماً در نظر داشته باشید که اگر از شرکت سازنده می‌خرید ضمانت لازم است. اگر از فروشنده می‌خرید و خودرو خیلی کار نکرده است، باز هم برگه‌های ضمانت را درخواست کنید. پس از حصول اطمینان و ارائه تمامی برگه‌های مربوط به هویت، سلامت و ضمانت خودرو برای نقل و انتقال سند و به نام زدن خودرو به محضر اسناد رسمی مراجعه کنید و پس از انتقال سند برای تعویض پلاک خودرو اقدام نمایید.

خرید خودروی دست دوم یا کار کرده نیاز به چشمان تیزبین و هوش بسیار بالا دارد زیرا باید مراقب مشکلات فنی خودرو باشید. ممکن است با دور زدن امتحانی و رانندگی کوتاه مدت با آن همه معایب فنی خودرو مشخص نشود.

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه

دیدگاه